, niedziela 14 lipca 2024
Chcą promować źródła
Kazimierz Leszczyna od kilku lat eksploatuje solankę w Dębowcu. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Chcą promować źródła

EDYTA RASMUS
Śląsk stoi na źródłach termalnych i solankach, ale jak dotąd słabo udaje się je wykorzystywać. Być może zmieni coś w tej kwestii konferencja „Źródła termalne i solanki szansą dla rozwoju Śląska\", którą 15 lutego organizuje Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości.
— W naszym województwie są złoża, są odwierty, ale z różnych względów się ich nie wykorzystuje. Być może zmieni się to po konferencji, na którą zaprosiliśmy samorządowców i potencjalnych inwestorów. Na polskich i słowackich przykładach pokażemy, że drzemiące pod ziemią bogactwa można z sukcesem wykorzystać w turystyce i przemyśle. Celem spotkania jest zwrócenie uwagi samorządów, właścicieli hoteli, uzdrowisk, producentów kosmetyków, inwestorów niezależnych i innych osób zainteresowanych tą tematyka na możliwości i szanse jakie dają źródła solankowe i geotermalne. Są to m.in. nowe produkty kosmetyczne, spożywcze, kompleksy uzdrowiskowo– rekreacyjne — mówi Jacek Kiełkowski, współorganizator konferencji.

Udane wykorzystanie wód termalnych w rekreacji pokazane zostanie na przykładzie Białki Tatrzańskiej i słowackich Oravic, a wykorzystanie źródeł solankowych zaprezentują uzdrowiska Rabka i Iwonicz. Podczas konferencji dowiemy się również, jakie są sposoby wykorzystania źródeł geotermalnych. Mowa też będzie o złożach solankowych zalegających w okolicach Skoczowa i Strumienia, które od pewnego czasu, po długiej przerwie, eksploatują i wykorzystują prywatne firmy. Pojawi się również problem wykorzystania istniejących odwiertów w gminie Jaworze koło Bielska-Białej. Poza tym prywatni inwestorzy i gminy będą mogli dowiedzieć się jakie są możliwości finansowania przedsięwzięć związanych z energiami odnawialnymi i odwiertami.

Konferencja, w której udział jest bezpłatny, odbędzie się 15 lutego w godz. 9.00-16.00 w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Jej organizatorami są Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii realizowana przez cieszyński Zamek oraz Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw z Katowic. Konferencja odbędzie się pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Śląsk stoi na żródłach termalnych. Jak można stać na źródłach? Czy to jest logiczne? Z atykułu wynika, że są tylko odwierty i złoża.

Specjalista Pan Rydzyk pomoże!!

Ojciec Rydzyk - tak powinno się mówić chyba. Kiedyś pewien naczelny rabin Polski w Oświęcimiu też powiedział podobnie do JP II: Panie Papież ściągnij Pan te krzyże.

A ilez on ma dzieci ten rydzyk??????????

Nooo jak jest wysyp rydzyków to wiele ich po lasach się plącze :D - sam widziałem !!

przesyłaj mu kasę bo "Maybach" (1,5 mil.zł)
pali dużo!!!!!!!!!!!

Do Amator Logiki: nie łap za słówka! Ważne, że wkońcu ktoś poruszył ten temat! Czepiasz sie pierdołek i tyle..

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama