, niedziela 14 lipca 2024
Cementownia znika z krajobrazu
Cementownia powstała w 1899 roku. Była wówczas własnością firmy bankowej Fliesbach. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Cementownia znika z krajobrazu

ER
Cementownia znika z krajobrazu

Mam nadzieję, że firmy w miarę szybko zrobią na tym terenie porządek — liczy Zbigniew Wacławik, wójt Goleszowa. fot. Wojciech Trzcionka

Kiedyś była dumą całego Goleszowa. Chyba w każdej rodzinie we wsi był ktoś, kto tu pracował. Dzisiaj cementownia to coraz większa ruina. I już nie ma dla niej ratunku.
Cementownia powstała w 1899 roku. Była wówczas własnością firmy bankowej Fliesbach. Przed wojną fabryka należała do jednych z najnowocześniejszych w Polsce. Produkowała 330 ton klinkieru cementowego i 2 tys. wagonów cementu rocznie. Z cementu goleszowskiego budowano m.in. zapory wodne w Porąbce koło Kęt i w Wapienicy koło Bielska. Ale produkcja „chodziła” też na eksport m.in. do Kanady i Grecji. W czasie wojny na terenie cementowni należącej do Ostdeutsche Baustoffwerke GmbH – Golleschauer Portland Zemment AG był podobóz Golleschau podległy KL Auschwitz.

Po wojnie cementownia zatrudniała nawet 1000 pracowników. Padła wraz z PRL. W latach 90. wyburzono 12 kominów zakładu, gdyż psuły wizerunek Goleszowa, a następnie Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa sprzedała zakład. Teraz cementownia ma już kilku właścicieli, którzy systematycznie rozbierają stare budynki. Po czasach świetności pozostały wspomnienia.

— Cementownia powoli znika z krajobrazu Goleszowa, a w jej miejscu powstają nowe zakłady. Mam nadzieję, że firmy w miarę szybko zrobią na tym terenie porządek — liczy Zbigniew Wacławik, wójt Goleszowa.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Panie wójcie Goleszowa!
Radzę liczyć na siebie, a nie na innych, to lepiej Pan na tym wyjdzie!!!

zdrówko e.

czemu zniszczyli ta cementownie jebane huje

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama