, niedziela 14 lipca 2024
Beskidy straciły miliony
Krzysztof Warzecha uruchamia armatkę śnieżną na Czantorii. Niestety, sztuczne naśnieżanie może działać tylko gdy jest mróz, a i z tym ostatnio krucho. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Beskidy straciły miliony

TWO
Środek ferii, a w Beskidach pustki. Ludzie żyjący z turystyki szacują, że straty spowodowane brakiem śniegu pójdą w miliony złotych.
Pusto jest na stokach narciarskich, deptakach, w restauracjach i hotelach w Brennej, Ustroniu, Wiśle, Istebnej. — Tak kiepskiej zimy jeszcze nie było — powtarzają górale, licząc ile pieniędzy przeszło im koło nosa z powodu braku śniegu.

Sama Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu szacuje, że po tej zimie będzie „w plecy" o okrągły milion. — To już druga tak kiepska zima, choć ta jest jeszcze gorsza niż poprzednia. Nie pamiętam, żeby w Beskidach kiedykolwiek było tak mało śniegu — mówi Czesław Matuszyński, prezes Kolei Linowej Czantoria. — A zapowiadało się tak wspaniale... 30 grudnia na górę wjechało aż 7 tys. turystów. Liczyliśmy, że ta tendencja się utrzyma i w kolejnych miesiącach przekroczymy 10 tys. turystów na Czantorii jednego dnia. Niestety, są dni, że z powodu braku śniegu kolejka przewozi zaledwie kilkanaście osób. Tragedia.

Hotele, domy wczasowe i kwatery kilka miesięcy temu miały pełno rezerwacji. Teraz wypoczywają w nich tylko małe grupki gości. Krystyna Świder sprzedaje przyjezdnym pamiątki. Mimo, że ferie mają właśnie kolejne województwa, interes idzie marnie jak nigdy. Większość turystów, wiedząc, że warunki narciarskie w Beskidach są kiepskie, odwołała rezerwacje. — Beznadzieja. Już z upragnieniem czekam na wiosnę, może wtedy się odkuję — przekonuje pani Krystyna.

— Strasznie jest mało ludzi. Ledwo zarabiam na opłaty — rozkłada ręce Mariusz Ciemała, który żyje ze sprzedaży owczych serów. Humor mu jednak jeszcze dopisuje. — W przyszłą zimę się odkuję, bo będzie mnóstwo śniegu! — zapowiada z uśmiechem.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przedsiębiorcy z Beskidów odkują się na donaldowych cudach jeszcze w tym roku. Amen

W Beskidach jest ładnie. Ale, gdzie indziej równie pięknie. U Was wysokie ceny (wszędzie). Parkingi obok wyciągów fatalne. Dojazd równie niefajny. W knajpach wódka i piwo albo, patrz wyżej drogo. Takich miejsc na zimę jest w Polsce kilkaset.

Nikt nie twierdzi ze u nas jest najpiekniej, ale ze jest pieknie. Dojazd nie fajny? Powodzenia w korkach na zakopiance. Wszedzie wysokie ceny? Czyli lepiej Ci nie mowic gdzie mozna zjesc tanio regionalne jedzenie w regionalnych karczmach, bo i tak nie uwierzysz.

Zmiany klimatyczne są faktem. Na tej wysokości będzie teraz taki klimat. Jestem za inwestycjami związanymi z wodami termalnymi, basenami itp.
Narty trzeba odpuścić, sam igielit nie wystarczy...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama