, piątek 29 marca 2024
Ubrali jelonka w szalik i getry z beskidzkiej wełny
Akcja ubierania różowego jelonka miała na celu promocję beskidzkiej wełny. fot: Beata Mońka/Zamek Cieszyn



Dodaj do Facebook

Ubrali jelonka w szalik i getry z beskidzkiej wełny

JAKUB MARCJASZ
Ubrali jelonka w szalik i getry z beskidzkiej wełny

Hu hu ha, hu hu ha, nasza zima zaczyna być zła! Jelonek przywdział zatem szalik i getry! fot. Barbara Śliż

Stojący przed Zamkiem Cieszyn różowy jelonek przyodziany został w zimowy szalik z frędzlami i getry z pomponami. Inicjatorzy tego pomysłu chcą przez to zwrócić uwagą na niewykorzystywanie i niszczenie materiału jakim jest beskidzka wełna. - To nasze lokalne bogactwo - mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka instytucji.

Stojący przed Zamkiem Cieszyn różowy jelonek to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów miasta, który na stałe już wpisał się w jego pejzaż. Pomysł, aby przyodziać go w szalik z frędzlami i getry z pomponami, zrodził się spontanicznie. Chodziło jednak nie tylko o dobrą zabawę. - Chcieliśmy zwrócić uwagę na materiał jakim jest beskidzka wełna. To nasze lokalne bogactwo. Niestety, jest ono nie tylko niewykorzystywane, ale i niszczone - mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn.

Akcja "Ubierz jelonka na zimę" ma to zmienić. - Ubranie różowego jelonka jest manifestacją wierności naturalnym surowcom, tych starych, domowych, a kiedyś powszechnych czynności, jakimi było szydełkowanie - podkreśla Gołębiowska.

Wspólnie ze swoimi współpracownikami, już podczas najbliższych zimowych ferii, zamierza zorganizować warsztaty, na których nie tylko młodsi, ale i starsi, mieszkańcy miasta będą mogli dowiedzieć się jak szydełkować lub przypomnieć sobie tę czynność. Już teraz, Gołębiowska zachęca wszystkich chętnych do wykonania kolejnych elementów stroju jelonka: "swetra" lub "czapki" - Jest na miejscu, ponieważ nie wierzga, łatwo zdjąć z niego miarę - mówi z uśmiechem.

Wełna, z której wykonano elementy stroju dla jelonka, pochodzi z beskidzkich owiec i uprzędzona została w jednym z małych zakładów na terenie Cieszyna.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Właściwie, co to ma być? Ile Wy macie lat? Trzeba być nieźle namąconym, żeby poprawnie odczytać przesłanie tych państwa. Komu to potrzebne?

Do znawcy tematu:Myślę że że z racji zamkowych koneksji jelonka bardziej na miejscu były by ineksprymable. /Dla niezorientowanych: tak dawniej określano kalesony/

W kalesonach byłoby jelonkowi cieplej.

Kapitan Andrzej U, który opłynął ziemię powiedział kiedyś że zdjęcie żeglarza koniecznie z brodą i za kołem sterowym jest kiczem a to samo dodatkowo z sekstansem w ręku jest kiczem kiczów. Widzę tu pewne analogie ale mimo to rózowy jelonek jest the best. Zaś w getrach i szaliku 2 X the best. Pozdrowienia dla Załogi Zamku.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama