, środa 26 luty 2020
Jan Szymik nie żyje. Miał 81 lat
Jan Szymik był zaolziańskim etnografem, nauczycielem, poetą. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Jan Szymik nie żyje. Miał 81 lat

KK
W piątek, 22 lipca, zmarł Jan Szymik. Autor między innymi \"Dorocznych zwyczajów i obrzędów Śląska Cieszyńskiego\". Miał 81 lat.
Jan Szymik był zaolziańskim etnografem, nauczycielem, poetą, znawcą kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego, któremu poświęcił wiele swoich publikacji. Działał w sekcji ludoznawczej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to w Stanach popłatne zajęcie dziennikarskie

Odszedł od nas człowiek wyjątkowy.Będzie nam go brakowało.O jego dorobku niech świadczą liczne nagrody polskie jak i zagraniczne jakie otrzymał za swoją pracę za ochronę polskiego dziedzictwa kulturalnego na Zaolziu a takze całego Śląska Cieszyńskiego,między innymi -Od Ministra Kultury i Sztuki otrzymał odznakę "Zasłużony dla kultury Polskiej",Otrzymał Śląska Nagrodę im. Janusza Ligonia, a także Nagrodę im.Karola Miarki.Odznaczony także przez Instytut Bałtycki w Gdańsku medalem "In mare via Tua".Prezes Młodzieży Polskiej w Czechoslowacji,prezes Sekcji Ludoznawczej przy ZG PZKO,vice prezes sekscji folklorystycznej, członek sekcji literacko artystycznej i historycznej PZKO.

smutno,gdy odchodzą starzy znajomi, był dzielny w swojej chorobie, ostatnio poruszał się na wózku elektrycznym, przed niespełna miesiącem w Czeskim Cieszynie machał nam ręką, z niezmienną serdecznością, którą obdarzał ludzi...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama