, czwartek 28 maja 2020
Wycieczki rowerowe - którą trasę najlepiej wybrać?
Każdą wycieczkę rowerową nalezy dokładnie rozplanować, odpowiednio rozłozyć siły, by starczyło ich do mety. fot. Adam Szotkowski Dodaj do Facebook

Wycieczki rowerowe - którą trasę najlepiej wybrać?

BARBARA ŚLIŻ
Wiosna i lato sprzyjają rowerowym wycieczkom. Pewnie każdy ma swoje ulubione trasy, jednak dla przypomnienia przygotowaliśmy dwa szlaki w regionie, które kuszą nie tylko interesującymi podjazdami, a przede wszystkim pięknymi widokami.
Beskidy to najlepsze pasmo gór do uprawiania górskiej turystyki rowerowej. Świadczyć o tym mogą licznie organizowane rajdy rowerowe, a także zawody większej rangi: MTB Trophy czy Downhill. Tego rodzaju imprezy sportowe przyciągają nie tylko miłośników dwóch kółek, ale także kibiców dopingujących ulubionych zawodników. - Dla mnie downhill to najbardziej wytrzymałościowa, najtrudniejsza, najbardziej górska i trudna technicznie impreza, jaka jest w środkowej Europie. Osoby lubiące jazdę po górach znajdą tu wszystko. Przez te 4 dni można się solidnie "zarżnąć" - przyznał Tomasz Sadowski z Team Sudety MTB Challange.

PISALIŚMY: "Diverse Downhill Contest: odwaga i dobre opony"

To właśnie Beskidy oferują to, co w tym sporcie jest najważniejsze. Niezwykłe trasy, dziewicze tereny, niesamowite widoki, odpowiednio przygotowana infrastruktura turystyczna są atrakcją także dla rodzinnych wycieczek. Tym bardziej, że okolice Wisły, Ustronia i Szczyrku stanowią doskonałą bazę zarówno noclegową, jak i wypadową.

Proponujemy wyprawę na Stożek. Trasa rozpoczyna się przy Kopalni Surowców Skalnych w Wiśle i wiedzie z lewej strony Czantorii Wielkiej na Przełęcz Beskidek. Dalej prowadzi granią pod Stożek. Na Przełęczy znajduje się schronisko, w którym można zjeść tradycyjny posiłek góralski i zregenerować swoje siły. Dalej, wyznaczonym czerwonym szlakiem, można dojechać do Małego Stożka. Przejazd prowadzi grzbietem grani. Mijając Schronisko Soszów docieramy pod sam Stożek. Odbijając w lewo w kierunku zielonego szlaku jadąc długim zjazdem dotrzemy do Wisły. Jednak dla spragnionych mocnych wrażeń rowerzystów, górale przygotowali żółty szlak. Ostry podjazd wiedzie na Szczyt Wielkiego Stożka.

Większa część tej trasy prowadzi szlakiem turystycznym, dlatego trzeba uważać na pieszych turystów. Samochód najwygodniej jest zostawić na parkingu przy kopalni. Trasa wiodąca na Stożek nie należy do najłatwiejszych. Warto pamiętać, by odpowiednio rozłożyć swoje siły. A będąc w okolicach schronisk skorzystać z dłuższego wypoczynku.

PISALIŚMY: "Beskidy MTB Trophy: sukces 5. edycji (zdjęcia)"

Malownicza trasa biegnąca z Ustronia na Małą Czantorię z pewnością dostarczy wielu wrażeń rowerzystom. Na początku szlak wiedzie wzdłuż zabudowań miasta, po drodze asfaltowej. Wydawać by się mogło, że to "pikuś" w porównaniu z prawdziwie górskimi trasami. Nic bardziej mylnego. – Sprawne przejechanie tego odcinka wymaga bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego. Trasa praktycznie cały czas wiedzie pod górkę, choć wydaje się, że to płaski teren - komentuje Sebastian, rowerzysta z Cieszyna. - Kiedy jednak dojedziemy już do parkingu leśnego wtedy możemy chwilę odpocząć, zregenerować siły i wyruszyć w dalszą trasę - dodaje.

Po drodze czeka zielony szlak, który wiedzie leśną drogą do Cisownicy. Stamtąd, po około 100 m można wjechać na żółty szlak, który po 7,5 km poprowadzi do Lesznej Górnej. Wytrwali przejeżdżając dodatkowe 2 km mogą dojechać do Zamku w Dzięgielowie, a potem już prosto przez Bażanowice i Puńców dojechać do Cieszyna. Te osoby, które chcą wrócić do Ustronia mogą skorzystać ze spacerowego niebieskiego szlaku. Trasa ta jest nieco bardziej wymagająca. Kamienisty odcinek pozwoli jednak nacieszyć oko niezwykłym widokiem okolicznych gór.

Istotną informacją jest możliwość wywiezienia roweru na szczyt góry. Czantoria i Stożek oferują rowerzystom takie przejazdy. W Ustroniu jednorazowy przejazd kosztuje 15zł, z kolei na Stożku koszt przejazdu z rowerem "na kolanach" wynosi 7 zł. Dopłata wynosi 4 zł jeśli rower chcemy przewieźć na osobnym krzesełku. Na Soszowie nie ma oficjalnego pozwolenia, by wwieźć rower. Każdy turysta może to jednak zrobić na własną odpowiedzialność. Warunkiem jest, by rower był czysty. Koszt jednorazowego przejazdu wynosi 9 zł.

Jazda na rowerze w górach jest znacznie trudniejsza. Te osoby, które tylko sporadycznie wsiadają na rower powinny wybierać trasy łatwiejsze, biegnące wzdłuż brzegów Wisły. Niezbędnym wyposażeniem każdego rowerzysty jest kask. Nie wstydźcie się go zakładać.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

byle nie drogami,tam może cie cylnóć piany szofer,albo młody debil za kierownicą.

tuż za Olzą...inny kraj

ja też tylko po czeskiej stronie jeżdżę...tam mają asfalt

a ja polecam trasy po czeskiej stronie , cala siec zadbanych sciezek rowerowych z miejscami do odpoczynku , dobrym piwkiem i bez problemu z jazda po tym piwku na rowerze ....

Którędy rowerem najlepiej wzdłuż rzeki Wisły z pod Wisły aż po Ochaby. Jedzie się po płaskim równym terenie tylko dla niezmotoryzowanych ale jak się wydostać rowerem z Cieszyna to miejcie pretensję do Bogdana Ficka. Zlikwidował kolej do Bielska i teraz nie ma jak z rowerem wydostać się w góry, no chyba że pociągiem z Cieszyna do Drogomyśla i rowerem w kierunku Ustronia i Wisły. A powrót chyba busem?. Ps. W Cieszynie nie ma gdzie jeździć na rowerze bo ja jeżdżę tylko koleją lub rowerem i już to od dawna wiem że u nas jest ciężko na rower.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama