, niedziela 20 października 2019
Z naszej historii możemy być dumni
Andrzej Drobik jest felietonistą portalu gazetacodzienna.pl. Fot. Paweł Herman  Dodaj do Facebook

Z naszej historii możemy być dumni

ANDRZEJ DROBIK
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku cichociemni wykonali pierwszy zrzut na terytorium Polski. Wczoraj prezydent wręczył żołnierzom odznaczenia, a w ogólnopolskich mediach pojawił się niejaki Dębowiec, na Śląsku Cieszyńskim. Tak, mamy historyczne powody do dumy. Nawet więcej niż nam się wydaje.
Pierwszy zrzut cichociemnych, noszący kryptonim "Adolphus", miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Na pokładzie brytyjskiego samolotu Whitley znalazło się trzech polskich skoczków: por. Józef Zabielski "Żbik", kpt. Stanisław Krzymowski "Kostka" oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski "Włodek".

Jak wiadomo, cichociemni odegrali w czasie wojny bardzo dużą rolę i pierwszy ich zrzut był dla nas okazją do historycznego świętowania. Moim zdaniem, w tym przypadku stanęliśmy na wysokości zadania i rocznica została uczczona w odpowiedni sposób. Historię można zresztą wykorzystać na kilka sposobów.
Po pierwsze, pielęgnowana pamięć zbiorowa, może stać się dobrym wyjściem do budowania tożsamości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Tożsamości zresztą bardzo trudnej i niejednorodnej. Z drugiej strony coraz częściej wykorzystuje się historię do promocji regionu. Zobaczmy, jak to robimy my.

PISALIŚMY: Andrzej Drobik: Dwa sposoby na ferie

Jakieś dwa tygodnie temu obchodziliśmy 80. rocznicę pierwszej wizyty prezydenta Ignacego Mościckiego w rezydencji prezydenta RP w Wiśle. Ta okrągła rocznica mogła zostać wykorzystana do rozpropagowania historii Wisły i Zamku w całej okolicy (jeśli chodzi o skalę ogólnopolską, to wydarzenie nie miało wyraźnego wydźwięku). Można było odgrzebać gdzieś i pokazać zdjęcie goszczącego tam Jana Kiepury, hitlerowców, którzy rezydowali w obiekcie czy nawet Cyrankiewicza, Ochaba czy Gierka. Można było pokazać historię Zamku i jego ciekawą architekturę. I co? Zupełnie nic.

Swojego czasu, pracując jeszcze w Krakowie, zdarzało mi się uczestniczyć w konferencjach prasowych organizowanych przez prezydenta miasta. Co roku, gdzieś w połowie października, słuchałem informacji o tym, że Kraków jest pierwszym polskim miastem, które w 1918 roku odzyskało niepodległość. Ta sprawa wiąże się zresztą z długoletnim sporem między Krakowem, Tarnowem i Zakopanem. Każde z tych miast twierdzi, że jako pierwsze odzyskało niepodległość. Władze wszystkich mówią o dacie 31 października 1918 roku. Spór trwa dość długo, ale co ciekawe, w tym gronie nigdy nie znalazł się Cieszyn, mimo że nad Olzą w nocy z 31 października na 1 listopada też doszło do rozbrojenia wojsk austro-węgierskich, a więc do faktycznego odzyskania niepodległości. Co więcej, to właśnie tutaj powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, czyli de facto pierwszy formalny rząd na ziemiach polskich w procesie odradzania się niepodległej Rzeczypospolitej. Kto, oprócz zawodowych historyków, wie dzisiaj o tym w Polsce?

PISALIŚMY: Andrzej Drobik: Dobrzy zarządcy powinni dobrze zarabiać

Oczywiście można zapytać, po co wdawać się w historyczne spory, które dzisiaj nie wpłyną w żaden sposób na nasze życie. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o zastanawianie się, o której jakiś oddział rozbroił wojska zaborcy, czy w którym mieście pierwsza zawisła flaga Polski. Chodzi mi o pewną dumę z tak ważnych wydarzeń historycznych. O pokazanie, że Cieszyn był w tym czasie kolebką polskości. A zupełnie już przy okazji, o dobrą promocję dla miasta.

Nie pamiętając o swojej historii, nie chwaląc się nią na zewnątrz, tracimy okazję na promocję naszego regionu. Ale tracimy też okazję na pielęgnowanie naszej lokalnej pamięci zbiorowej, na tworzenie tożsamości, która sprawi, że będziemy dumni z tego kim byli nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie i kim jesteśmy my.
Komentarze: (37)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

czytając te wypociny odnoszę wrażenie że ślepi wyskutują o kolorach.

obejrzeć tę cudaczną menażerię spod znaku kołtuna i demencji moherowej

pod krzyżem w Warszawie

Pozdrawiam bardziej rozgarniętych i oświeconych Polaków, szczególnie inteligencję (a są to – zgodnie ze znaną definicją profesora Jedlickiego – ludzie czytający „Gazetę Wyborczą” i „Politykę”, niektórzy nawet oba tytuły, oraz – można dodać oglądający TVN 24), których wypowiedzi na tym forum od razu można rozpoznać.

Targowicy, trzech milionów członków PZPR...

mam wrażenie,że z wykształceniem to u ciebie bardzo mizernie nie mówiąc o kulturze.Kulture i obycie wynosi się z domu i widocznie od dziecka wyzywali ciebie od debili i teraz myślisz,że wszyscy są twoją rodziną i możesz ich wyzywać od debili.Do PiSu napewno nie chcieliby takiego ordynusa, bo to większość ludzi wykształconych, z takim językiem i kulturą i miłością bliżniego nie pozwoliłbym ci nawet w oborze pracować ze zwierzętami bo byś się nad nimi znęcał moralnie i fizycznie.Niż zaczynasz pisać opinię radzę ci zjedz celtkę na przeczyszczenie może te wszystkie brudy,złośliwości i nienawiść wyczyści z ciebie i spłuczesz je wodą i niech popłynie jak najdalej.........

z gen. Jaruzelskiego, z koalicji PiS - Samoobrona - LPR, z denuncjowania Żydów, z powszechnego pijaństwa i analfabetyzmu - MY, POLACY!.....

...

niejaki Jaruzelski był m.in organizatorem napadu na Czechosłowację w 1968 roku. A teraz wraz z innymi PZPR-owcami (Nałęcz, Tusk, Rycho, Zbycho itp) jest pupilem Komorowskiego

aby pod bokiem Breżniewowskich sołdatów znów dokopać Czechom - oj, mamy być z czego dumni, ja pękam wprost z dumy!.. Aż dziw, że nam, Prawdziwym Polskim Patriotom w Czechach nie plują w twarz do dziś.

słabo kumasz - nie było żadnych "ziem polskich" na Zaolziu w 1919, natomiast państwo i ziemie czeskie w 1938 - jak najbardziej. Ale rozumiem, przyznać się do tego, że ramie w ramię z Hitlerem brało się udział w agresji na Czechy - kiedy jednocześnie człowiek chciałby się mienić Prawdziwym Polskim Patriotą - nie jest łatwo...

Zaolzie zostało zdobyte podstępnym atakiem na ziemie polskie. Apetyt agresorów sięgał aż po Bielsko.

rok 1938, gdy obroniliśmy Zaolzie przed hitlerowską aneksją, oraz 1968, kiedy to nasze wojsko pomogło bracim zza Olzy rozprawić się z knowaniami niemieckich imperialistów. Pane Presidente, cekame na medaile...

A przed wojną to był miód ? Przed wojną bieda była wielka, nie ma porównania do tego, co dzisiaj. Realnie najlepiej jest teraz, w tak przez ciebie znienawidzonej obecnej Polsce. To są fakty. Jak chcesz, to wierz w bzdury, to że przyjdzie rewolucja, zabierze bogatym, da biednym i będzie cud. W to samo wierzyli bolszewicy. Zamienili cara, który dał im biedne, choć spokojne życie, na Stalina, co wymordował 20 milionów

Naprawde wierzysz w to, że PiS załatwi wyższe emerytury ? Na serio jesteś tak naiwny ? W całej Europie podwyższa się wiek emerytalny, bo teraz w rodzinie jest średnio 1,5 dziecka. A dawniej było przeszło 2 dzieci na rodzinę. A obecnie pracujący dają ze swoich składek emerytury. Jak emerytów przybędzie w stosunku do pracujących, to z czego będa dawać ? Jedyne wyjście to obniżać przyszłe emerytury i zachęcać ludzi do robienia dzieci. To samo jest w Niemczech, we Francji, we Włoszech. Wszędzie tam rządzi Tusk z Kwaśniewskim ?

z ministra edukacji Giertycha, z wicepremiera Leppera, z ministra Ziobry...

Wszędzie jest droga benzyna, w Czechach jest jeszcze droższa i nie rządzi tam Tusk. A za PiS benzyna nie była tańsza niż 4 zł/litr. Wszędzie rządy MUSZĄ robić oszczędności. Nie tylko w Polsce obcięto pieniądze na drogi. To samo zrobiono w Czechach i na Słowacji. W Czechach obcięto o kilka % pensje budżetówki. Alternatywą jest dalsze zadłużanie się i bankructwo. Wtedy dopiero ludzie by stracili

człowieku ochłoń i nie pisz głupot,że ci ktoś coś da.Jeżeli sam nie zapracowałeś i masz kiepską emeryturę to co myslisz,że zabiorą co mają więcej i tobie dadzą.Gdybyś trochę pamiętał to właśnie za raządów PiS-u zniesiono podatki 40% dla najbogatszych i co dali ci coś .Tak dali ale dopłaty do swojej partii.Jeżeli ceny ro0sną na całym świecie i mamy wolny rynek to jaki cudotwórca właśnie w polsce ceny obniży i to chyba dla ciebie.Tak może być jedynie w korei i kubie ale nie w wolnej polsce.Trochę pomyśl a nie bredż, bo zamiast poprawy to będziemy 3w razie wygranej PiS-u budowali tylko pomniki, za PRL budowano 1000 szkół na tysiąclecie, a tak będzie 1000 pomników na pięciolecie.

Głosuj na Jarosława !

Tak źle jak za Tuska nigdy w historii Polski nie było. Jesteśmy nędzarzami Europy. Za PiS benzyna kosztowała 3 złote za litr. A teraz rozpacz, bieda z nędzą. Wygnać do Rosji Komorowskiego,a Tuska do Niemiec to w Polsce nastąpi radykalna poprawa materialna wszyskich Polaków.

Z historii możemy być dumni. Ale nie tylko z historii. Właśnie dowiedziałem się, że płace w Polsce dorównały płacom w Czechach i teraz jedziemy na jednym wózku. A 20 lat temu była przepaść. Polacy mają mnóstwo osiągnięć, tylko w mediach jest propaganda klęski. Kacza partia wodza Jrosława i zakompleksieni dziennikarze robią z nas dziadowski kraj, każdą porażkę rozdmuchują do niebotycznych rozmiarów, a kazdy sukces Polaków przedstawiają jako tragedię narodową, nonstop atakują Polskę za wszystko, za to, że jest

4 Pułk Strzelców Podhalańskich to ukupanci!!!

No fakt wystarczy poprzeć na ich stronę :
http://www.militariacieszyn.pl/ nawet na pogrzeby weteranów jeżdżą-szacunek panowie, ciekawe czy pan Drobik był chociaż u was w muzeum???

Gdyby nie prowadzone społecznie muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich i robione przez nich za swoją kase pikniki militarne to o najnowszej historii w Cieszynie w ogóle nic się nie dowiesz, bo ci na etacie nie widzą takiej potrzeby!!!!!!!!!!

Mógłbyś rozwinąć swoją myśl

chyba że fakty historyczne dla tego pana są bez znaczenia...?

Pieniądze wydane na tę imprezę wrócą się,choć nie materialnie ale jednak.

wszystko fajne tylko wiela to kosztowało gmine Dynbowiyc ta impreza.Żodyn nie chce powiedzieć wiela musieli zapłacić podatnicy Dynbowca za tyn festyn i cołą tom imprezyją.Bo wiyncyj bydzie śmiychu jak za długi bydom gmine licytować. A podobno mieli łoszczyndzać tera już nie wiym na czym i po co?

Bez roznicy.... Chodzi o autonomicznosc i mozliwosc ustanawiania prawa w sposob jak najbardziej zdecentralizowany.

Ślónzoki nie cichociemne Poloki

No rozumiem, że Wiedeń ładniejszy

Teraz jestesmy pod butem Warszawy.

To Księstwo było pod butem Habsburgów, więc też nie ma się znowu co cieszyć. Franz Jozef to postać bardzo zmitologizowana, faktycznie był fatalnym władcą. Ludziom kojarzył się ze stabilnością tylko dlatego, że pamiętały go III pokolenia mieszkańców tej Ziemi.
Co do cichociemnych to każda impreza jest warta by przypomnieć i nauczyć czegokolwiek najmłodsze pokolenie. A starszym przypomnieć, że obecnie bohaterów brak.

Piękna karta historii... tylko po co? Żeby Polak pluł na Polaka?

1918 To koniec istnienia Ksiestwa Cieszynskiego wiec srednia data do swietowania....

Wiem, że nie ucisk
i chciwe podboje,
Lecz wolność ludów szła
pod Twoim znakiem,
Że nie ma dziejów piękniejszych
niż Twoje
I większej chluby
niźli być Polakiem.

Zgadzam się całkowicie z tezą przedstawioną przez autora w tytule felietonu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama