, wtorek 12 maja 2020
Krytyczna sytuacja prasy na Zaolziu
- Zaproponowałem, żeby ostatnie w tym roku numery wydać jako "Zwrot Biedny" - stwierdził Kaszper. fot. GL Dodaj do Facebook

Krytyczna sytuacja prasy na Zaolziu

GL, ER
- Sytuacja jest dramatyczna - powiedział redaktor naczelny zaolziańskiego miesięcznika \"Zwrot\", Kazimierz Kaszper. To kolejne wydawnictwo zaolziańskie po \"Głosie Ludu\", któremu czeski rząd obciął dotację. Polacy z Zaolzia obawiają się, że ostatnie decyzje czeskiego rządu mogą doprowadzić do likwidacji polskiej prasy w Republice Czeskiej.
"Głosowi Ludu" obcięto dotację o 900 tys. koron (z 1,2 mln koron na 300 tys.). - My jesteśmy do tyłu o jakieś 550-560 tys. koron - stwierdził szef "Zwrotu".

Sprawą trudnej sytuacji finansowej "Zwrotu" zajęło się na nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Propozycje ze strony członków władz Związku padały różne. Przede wszystkim była mowa o obniżeniu objętości i nakładu, rezygnacji z koloru i druku na papierze gorszej jakości.

- Ja sam zaproponowałem, żeby ostatnie w tym roku numery wydać jako "Zwrot Biedny", drukowany na gazetowym papierze, tak jak było w pierwszych rocznikach "Zwrotu" - stwierdził Kaszper. - W poniedziałek jednak ustaliliśmy z członkami kierownictwa drukarni Finidr, że od października "Zwrot" będzie nadal 64-stronicowy, ale tylko dwa arkusze będą kolorowe, a dwa czarno-białe. Przy tym strony czarno-białe będą drukowane na gorszej jakości papierze.

CZYTAJ TEŻ: "Głosu Ludu" w tarapatach

O krytycznej sytuacji polskiej prasy na Zaolziu rozmawiał w poniedziałek w Pradze prezes Kongresu Polaków, Józef Szymeczek. - Wiceprezes Kongresu Tadeusz Wantuła od razu po otrzymaniu przez nas informacji o obcięciu dotacji apelował w Radzie Rządu RC ds. Mniejszości Narodowych o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia działającej przy Radzie Komisji ds. Polityki Dotacyjnej. I na to właśnie spotkanie zostałem zaproszony - poinformował nas prezes Szymeczek. - Jedynym wynikiem tego spotkania jest uchwała, i to sformułowana bardzo ostro, która trafi na najbliższe posiedzenie Rządu RC. Członkowie komisji uznali, że decyzja o obcięciu dotacji może oznaczać likwidację polskiej prasy w RC. Oczywiście, uznajemy, że państwo nie ma obowiązku dotowania naszych mediów, niemniej zobowiązało się przecież do tego, że będzie wspierać finansowo mniejszości narodowe, w tym także prasę.
Komentarze: (105)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czesi niech oddadza co nie jest ich!!!!!!!

ot, dramatyczny, nieoczekiwany...zwrot spraw...życzę, żeby obrady RRRc ds MN przy RK ds PD, okazały się cenne dla społeczności polskiej na Zaolziu - efekt artystyczny nowej szaty graficznej zwrotu "Zwrotu", może wbrew pozorom...okazać się ciekawy - Kazik,wszyscy życzący dobrze waszym usiłowaniom, trzymamy kciuki!

mam pomysł ...

z polsko-czeską. Nie mówię o reanimacji tworu, który się już (wy) lub zasłużył ...?

wkładka czeska, i oczywiście nasz najjaśniejszy...?

"...Polacy z Zaolzia obawiają się, że ostatnie decyzje czeskiego rządu mogą doprowadzić do likwidacji polskiej prasy w Republice Czeskiej..."
I na pewno o to czechom chodzi. Psubraty i wazeliniarze zasrani !

trza nie narzekać ale coś arbajtować?

GAZETĘ, ale jak to ma być ogłoszeniówka, bez serwisu dla inteligentów (bez butów i bez słomy) to szkoda zachodu, bo GZC tak nikt w ogłoszonkach nie przebije.
Jarmark musi być, ale kiej bydzie prasa dla Cieszyna, który mo swoje roki...?

GAZETĘ, ale jak to ma być ogłoszeniówka, bez serwisu dla inteligentów (bez butów i bez słomy) to szkoda zachodu, bo GZC tak nikt w ogłoszonkach nie przebije.
Jarmark musi być, ale kiej bydzie prasa dla Cieszyna, który mo swoje roki...?

nowa wspólną gazetę. Bedzie to ewenement na skalę UE a twór europejski da na to kase, tylko kiery będzie skroboł do PIŚ-midła..?

z takim TYTUŁEM to do IPN-u

z akademicki polotem, a nie dla chłopaków, którzy trzeźwieją po wczorajszym...?

Dominika Tajner-Idzik
To już pewne. Michał Wiśniewski (38 l.) na nowo się zakochał i to z wzajemnością! Lider zespołu Ich Troje od niedawna spotyka się z Dominiką Tajner-Idzik (31 l.), córką Apoloniusza Tajnera (56 l.) – słynnego trenera Adama Małysza. Tylko w rozmowie z Faktem ukochana Michała i sam Michał mówią o swej miłości.
– Kocham Michała – powiedziała nam szczerze Dominika. Nie ma wątpliwości, że to co ją łączy z Michałem Wiśniewskim, to naprawdę poważne uczucie. Bo choć córka Tajnera zdaje sobie sprawę, że sporo ryzykuje i wystawia się na ataki, nie boi się mówić otwarcie o swoich uczuciach.
– Oczywiście, że będę krytykowana, pewnie gdzieś to odczuję, ale to w żaden sposób nie zmieni mojego postępowania. Michał stara się mnie przygotować do tego, ale razem mamy jeden cel. Chcemy być szczęśliwi. Przez różne rzeczy trzeba przejść, również przez to.
Jak zaczęła się ich znajomość? Michał poznał Dominikę już rok temu, jednak parą są od niedawna. – Z Michałem znamy się jakiś czas. Jednak nie mieliśmy przez ten czas ze sobą kontaktu. Michał był wtedy z Anią. Potem spotkaliśmy się przypadkowo i okazało się, że Michał jest sam. I jakoś tak wyszło, że jesteśmy razem – opowiada Dominika.
Michał również nie ukrywa swoich uczuć do ukochanej. – Dominika to dla mnie strzał w dziesiątkę – mówi Faktowi Wiśniewski. Zapytany, czy nie boi się jej góralskiego temperamentu, szczerze dodaje: – To dobrze. Może mężczyźnie czasami trzeba założyć kaganiec. Lubię, jak kobieta czasami dominuje w związku. Każdy chyba facet lubi, jak kobieta jest jakaś. A moja kobieta zdecydowanie jest jakaś i to jest coś, co mnie kręci w niej najbardziej.
Dominika ma nadzieję, że z Michałem zostaną już razem na zawsze: – Michał jest szczęśliwy i ja też jestem szczęśliwa. Ponieważ ja też jestem po rozwodzie więc miejmy nadzieję, że to nasze uczucie, nasz związek będzie już trwał do końca – wyznaje w rozmowie z Faktem.
To już pewne. Michał Wiśniewski (38 l.) na nowo się zakochał i to z wzajemnością! Lider zespołu Ich Troje od niedawna spotyka się z Dominiką Tajner-Idzik (31 l.), córką Apoloniusza Tajnera (56 l.) – słynnego trenera Adama Małysza. Tylko w rozmowie z Faktem ukochana Michała i sam Michał mówią o swej miłości.
– Kocham Michała – powiedziała nam szczerze Dominika. Nie ma wątpliwości, że to co ją łączy z Michałem Wiśniewskim, to naprawdę poważne uczucie. Bo choć córka Tajnera zdaje sobie sprawę, że sporo ryzykuje i wystawia się na ataki, nie boi się mówić otwarcie o swoich uczuciach.

będzie o czym pisać...?

chyba nie wiedzą Cieszyniacy ...?

chyba nie wiedzą Cieszyniacy ...?

czym się mieni...?

tak działa prasa lokalna i ta staromiejska GZC ...?

Dalajlama XIV we Wrocławiu

24-09-2010 / SG

„Szczególne wrażenie zrobiły na mnie ciepło i solidarność emanująca z przypadkowo spotkanych na ulicy ludzi” – tak o swoich wrażeniach z pobytu we Wrocławiu mówił Dalajlama XIV.

Dalajlama XIV, fot. Internet

Dalajlama XIV, fot. Internet

Duchowy przywódca Tybetu przebywał z dwudniową wizytą w stolicy Dolnego Śląska na zaproszenie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Jego Świątobliwość wygłosił wykład poświęcony roli solidarności w świecie. Temat wykładu symbolicznie wpisał się w tegoroczne obchody trzydziestej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność. W drugim dniu wizyty Dalajlama wziął udział w spotkaniu z młodzieżą licealną we wrocławskim Teatrze Lalek, a później obejrzał wystawę zdjęć na wrocławskim Rynku.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podarował Dalajlamie dwie flagi, które mają symbolizować solidarność z narodem tybetańskim: „Najpierw flaga Solidarności jako symbol wolności, którą Polsce przyniosła „Solidarność” i równocześnie jako symbol naszej solidarności z kiedyś, miejmy nadzieję, wolnym Tybetem. Drugą częścią prezentu była flaga tybetańska. To chcieliśmy wyrazić również dwa lata temu prosząc o przyjęcie honorowego obywatelstwa Wrocławia – dodał prezydent Dutkiewicz. (za KAI)

?

Teź ci ubiuerum co waserrpoloku zasrany, niech cie krew zaleje gnido!!!

Cieńko bejecie srać, cieńko. Na czasie!

może redaktory słabe pióra miały?... Kto żyje z dotacji zawsze będzie jęczał, że mu mało - prawda, pani dyr. zamkowa? panie menedżer teatralny, panie animator sportu i rekreacji?...

I tak to w ramach UniiEuropejskiej Czesi nie szanuja praw mniejszosci narodowej ktora tam mieszka i tam podatki placi wiec ma prawo cos od panstwa oczekiwac , no nie.....

od państwa to wszyscy czegoś oczekują, i zwykle im kto mniej tych podatków płaci, tym większe ma oczekiwania. Popierasz mniejszości - przekaż donację na meczet tatarski w Kruszynianach.

no to trzeba ciąć koszty, albo robić taką gazetę, którą ludzie będą chcieli kupować. co to za pismo, które jedzie na dotacjach.
a inna sprawa - ja bardzo ale to bardzo proszę o wycinanie tych bzdur, które tu jacyś maniacy wklejają bez związku z tematem. jest na pokładzie jakiś admin ? bo jak coś to mogę to robić w czynie społecznym.

a dla ciekawych - trochę starszych numerów Zwrotu - http://issuu.com/siedlar/docs

.

Obciąć im dotacje o 2/3 ipoczekać aż grzecznie rząd w Pradze przywróci dotację Polakom. Z uwagi na małą ilośc odobiorców takie wydawnictwa nie mogą na siebie zarabiać, a oszczędności kosztem mniejszości narodowych są hańbą, nacjonalizmem

założę się, że masz osobisty interes w utrzymaniu dotacji na starym poziomie - a kwestia "polskości" to dla ciebie pretekst do wołania o kasę

gazetę mniejszość może tanim kosztem robić w internecie - ale wtedy stare repy redakcyjne straciłyby etaty, i to prawdopodobnie jest największy ból...

- banialuki, jakie można tonami zbierać na polskich stronach internetowych plus garść informacji lokalnych. W dobie www i Schengen przyklejanie sie do papierowej gazety i to pod hasłami obrony interesów narodowych jest po prostu śmieszne. Dziadki - fajka w zęby i na spacer!

dużo Zaolziaków, to ludzie starszego pokolenia, więc nie opowiadaj o gazecie internetowej - zresztą...co to za gazeta,której nie można wziąć do ręki...a ty nie dbałbyś o utrzymanie miejsca pracy, głąbie?

a nie czekaj, aż inni zapłacą. Gazetę polską dziadki mogą kupić sobie za Olzą. Dbanie o mniejszość to stypendia w Polsce dla młodych. Ale tłumacz gamoniowi.

Prawda jest jak dupa, każdy ma swoja.

Polski rząd dotuje wydawnictwa mniejszości narodowych i ma 100% prawo oczekiwać, że rządy, gdzie mieszkają Polacy będą robić to samo. Jak tego nie robią, ma prawo zastosować zasade wzajemności. Cięcia 2/3 kosztem Polaków czy Słowaków przy cięciach 6-10% wobec Czechów to jawna dyskryminacja. Jakie z tego są oszczędności ? Żadne. A nacjonalistyczny rząd w Pradze, kieorwany przez czeksiego odpowiednika nacjonalistycznego PiS czyli ODS, tępi mniejszości narodowe i ma z tego radochę. Czechizacja wróciła

Państwo polskie daje ciężką kasę dla Niemców, Białorusinów, Żydów, Ukraińców, Słowaków i nikt w Polsce nie zamierza obcinać dotacji. Normaln reakcj na to, e nasyzm rodakom na Zaolziu zabrano kasę, powinna być obrona naszych. Tymczasem debile bronią Czechów i szczekają przeciwko Polakom.

Jesteś walnięty jak kilo gwoździ bez łebków!

Poprzedni prezydent i partia jego brata bliźniaka ubzdurali sobie, że należy wypowiedzieć wojnę Rosji i Niemcom za to włazić bez wazeliny w d... Czechom i Litwinom. I mamy skutki. Na Litwie rząd niszczy polskie szkoły, a teraz w Czechach obcina się dotacje Polakom. Kto rządzi w Czechach ? Czeski odpowiednik PiS, czyli ODS. Partia nacjonalistyczna, tak jak PiS wroga Unii Europejskiej, za to pełna frazesów o ochronie narodu, któremu zagrażają obcy. Jest to czechizacja w białych rękawiczkach, pod hasłem oszczędności w budżecie.

Lecz się na nogi, bo na głowę już za późno

ich arsenał językowy to: "gnojki", "debile", "głąby"... Dziękuję za taką polskość i takich jej obrońców. Ani grosza więcej na tę chamowatą nacjonalistyczną hucpę.

Na inne określenie nie zasługują

w tym przypadku polskim chamem

Święcąc przykładem poprawiasz bilans energetyczny kraju.

1. ZAOLZIE wraca do swojego jedynego prawowitego właściciela czyli do Rzeczpospolitej Polski !
2. Wspaniałomyślnie pozwalamy czechom wydawać gazete dla ich mniejszości pt."Głos Hurwinka" :D
3. Dajemy taką "dotacje", że nie zostaje wydany ani jeden numer tego pisemka i problem z głowy :D
Do dzieła !

Podstawą istnienia gazety jest czytelnik.Jak jest czytelnik, to są i reklamodawcy.A jak są oni, to są i pieniądze.Jak nie ma czytelnika, to jest kłopot.Rozumiemy się?No.

Zacznijmy od tego,e gazeta mniejszoci polskiej na zaolziu ma by dotowana przez rzd czeski. Bo takie s zobowizania mi€dzynarodowe krajw na obszarze ktrych s takie.Mona by dla poparcia wiarygodnoci UE oczekiwa ,ze to UE wemie je pod swoje skrzyda obcinajc odpowiednio dotacje dla rzdw poszczeglnych krajow ,ktore podjely tak drastyczne kroki w ochronie swoich budzetow.Wiadomo,ze dotowane pisma mniejszosci nie moga byc oficjalnie sprzedawane poza granicami kraju ktore ich wydawanie dotuje. Osobicie nie znam lepszego pisma spoleczno kulturalnego opisujacego lepiej zycie Zaolzia niz Zwrot.Dlatego powinnismy zrobic wszystko by po takich krokach niekorzystnych dla tych pism ze strony rzadu czeskiego redakcje,srodowiska jak i same pisma wyszly mocniejsze. Mamy Buzka w UE niech co w tej sprawie zrobia. My take zrbomy.

jesteś prawdopodobnie (w swoich oczach) spec od polityki zagranicznej i dyplomacji, ale na początek postaraj się opanować klawiaturkę. A jeśli Zwrot faktycznie "najlepiej opisywał życie Zaolzia" - to nie ma czego żałować..

Problem jest, w tym, że nie znasz historii tej ziemi. Jedynym prawowitym jej właścicielem od stuleci były monarchia czeska i austriacka. Jak chodzi o powrót Cieszyna pod panowanie Wiednia - też jestem za. Ale nie wiem, czy nas by tam zechcieli.

.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama