, czwartek 28 marca 2024
Kandydaci na wójtów i burmistrzów już zgłoszeni. Na Zaolziu
Andrzej Feber, wójt Stonawy i zapalony gorzelnik. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Kandydaci na wójtów i burmistrzów już zgłoszeni. Na Zaolziu

GL, ER
Gdy w Polsce termin wyborów samorządowych nie został jeszcze ustalony, w Czechach minął już ostateczny termin zgłaszania list kandydatów, które odbędą się 15 i 16 października. Na Zaolziu Polacy i osoby przyznające się do polskich korzeni stoją obecnie na czele gmin w Stonawie (Andrzej Feber), Ligotce Kameralnej (Stanisław Ćmiel), Śmiłowicach (Gustaw Chwistek) i Trzycieżu (Stanisław Plekanec).
Stanisław Folwarczny jest wiceburmistrzem Czeskiego Cieszyna, Stanisław Jakus - Jabłonkowa, Roman Wróbel zastępcą wójta Bystrzycy, Bogusław Raszka - Wędryni. Takich przykładów jest więcej. W niektórych miejscowościach Polacy odnoszą sukces w wyborach, startując ze wspólnej listy Coexistentii-Wspólnoty, w innych - kandydując w ramach innych partii i ugrupowań.

- U nas w Radzie Gminy, która liczy 15 członków, jest chyba siedmiu Polaków, w tym pięciu z listy Coexistentii - powiedział radny z ramienia tej partii, Bogusław Raszka. W tym roku ponownie będzie startował z jej listy. - W Wędryni Coexistentia ma stosunkowo mocną pozycję, dlatego ten model się sprawdził. Ale w każdej gminie sytuacja jest inna. Rozumiem, że tam, gdzie pozycja Coexistentii jest słabsza, trzeba połączyć siły z mocniejszym ugrupowaniem.

Wędrynia, Milików i Bukowiec to trzy gminy, w których kandydaci Coexistentii zdobyli w wyborach w 2006 roku najwięcej mandatów. - Mamy też radnych w Kocobędzu, Nawsiu, Gródku, Ropicy, Karwinie - wymienił Tadeusz Toman, rzecznik prasowy partii. W Milikowie Coexistentia i KDU-ČSL były zwycięzcami ostatnich wyborów, zdobywając zgodnie po pięć mandatów. - W tym roku startujemy w 21 gminach, w niektórych z nich tworzymy listy z kandydatami niezależnymi - dodaje Toman. - Liczymy przynajmniej na powtórzenie sukcesu sprzed czterech lat, kiedy uzyskaliśmy 40 mandatów samorządowych.

Spory sukces w poprzednich wyborach odnieśli Polacy z Czeskiego Cieszyna. Dzięki korzystnym dla nas rozstrzygnięciom, w obecnej kadencji w Radzie Miasta zasiada kilku przedstawicieli polskiej narodowości. W tym czasie udało się doprowadzić do skutku kilka projektów, które w takim składzie rady miały większe szanse na sukces. Stanisław Folwarczny, wiceburmistrz miasta, podkreślił jednak, iż rada nie dzieli się na Polaków i Czechów, działa wspólnie, jako monolit.
- Udało nam się przede wszystkim w maksymalny sposób wykorzystać środki unijne, staraliśmy się wspierać stowarzyszenia i instytucje (również polskie), także organizacje społeczne - dodał Folwarczny, który także w tym roku wystartuje w wyborach z ramienia ODS. Bez większych przeszkód (takich, jak np. w Trzyńcu) można było wprowadzić unijne standardy dwujęzyczności, zacieśniono także współpracę z Cieszynem.

Dobrą pozycję mają Polacy w Radzie Gminy Suchej Górnej. Z 15 radnych osiem to osoby przyznające się do polskiej narodowości, w większości aktywne w działalności Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. W Suchej od dawna są polskie napisy, pod koniec ub. roku Rada Gminy jednogłośnie uchwaliła 800-tysięczną dotację na remont Domu PZKO. Polscy radni zostali wybrani z list różnych ugrupowań - prawicowych i lewicowych - najliczniejsza grupa z listy Niezależnych. Z niej startował m.in. prezes MK PZKO Bronisław Zyder. - W tym roku ponownie będę kandydował - powiedział naszej gazecie. Razem z nim kilku innych działaczy PZKO. - U nas w radzie nie ma podziałów na Polaków i Czechów. Wszyscy staramy się, by na pierwszym miejscu było dobro całej gminy. Nie możemy forsować tylko interesów PZKO - podkreślił.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak obchodzić rocznicę Cudu Nad Wisłą nie urażając Rosjan?

Odsłonić pomnik pomordowanych żołnierzy Kraju Rad, którzy szli oswabadzać Polszę.
Zaprosić na to wydarzenie ambasadora Rosji i prezydenta RP.

Pomnik nagrobny z szwedzkiego granitu dla bolszewików, którzy zginęli pod Ossowem w 1920 r., i betonowe krzyże dla polskich obrońców
Co jednak szczególnie szokuje: cyrylicą wyryto słowa, że Sowieci walczyli „o Ołssów”. Według nieoficjalnych informacji w odsłonięciu tablicy weźmie udział nasz prezydent ( z wykształcenia historyk). Pomnik powstał na zamówienie Kancelarii Prezydenta, która chce przy nim podejmować rosyjskie delegacje rządowe.

należy szanować bezwarunkowo. I krzyża bronić, oczywiście. W Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, i nie pierd.ilć nam o jakichś krzyżach w sercu!

Wymyślisz coś samemu, czy będziesz dalej wklejać fragmenty z "Naszego Dziennika"? Potrafisz myśleć samodzielnie?

Czy masz na myśli coś tak samodzielnego i innowacyjnego jak wpis p.t. "ale polskie groby ..."???

Bardzo się cieszę, że czytasz "Nasz Dziennik" - nawet dla higieny psychicznej warto to robić... bo niestety wracają najgorsze lata prl-u...

"Z powodu protestu okolicznych mieszkańców odwołano zaplanowane na niedzielę uroczyste odsłonięcie mogiły 22 żołnierzy Armii Czerwonej na Polakowej Górce w Ossowie. Na mogile ktoś namalował czerwone gwiazdy."

Kiedy mówimy o zwycięstwie nad bolszewikami, które w 1920 roku rzeczywiście miało miejsce, to warto z wdzięcznością przypomnieć rzecz mało znaną, a mianowicie – węgierską pomoc, bez której zwycięstwo to nie byłoby możliwe. Chodzi o amunicję karabinową i artyleryjską w ilości co najmniej 22 mln sztuk, która okrężną drogą przez Rumunię, w 80 wagonach 12 sierpnia dotarła na stację kolejową w Skierniewicach i bezpośrednio z pociągów dostarczana była na pierwszą linię. Już 8 lipca rząd węgierski nakazał fabryce amunicji Manfreda Weissa na wyspie Csepel wszystkie zapasy przeznaczyć dla Polski i całą produkcję kierować na jej potrzeby. Problemem była jednak blokada transportów do Polski przez Czechosłowację, a od 30 lipca 1920 roku – również przez inne kraje, z uwagi na bojkot ogłoszony przez Międzynarodówkę Socjalistyczną.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama