, czwartek 25 kwietnia 2024
Najukochańszy z goroli
— Wierna garstka przyjaciół Władka Młynka nie zapomniała o swoim kamracie — mówił Tadeusz Filipczyk. fot. GL 



Dodaj do Facebook

Najukochańszy z goroli

GL
— Myślę, że mój mąż to wszystko oglądał gdzieś z zaświatów i też dziękuje— powiedziała w niedzielę w Nawsiu na Zaolziu Anna Młynek, wdowa po Władysławie Młynku – poecie, nauczycielu i animatorze kultury, który zmarł w grudniu 1997 roku. Jego przyjaciele uczcili w dniu, kiedy Młynek obchodziłby 80. urodziny, jego pamięć spotkaniem „Kamraci kamratowi”.
Nie zabrakło w niedzielę w Domu PZKO im. Jury spod Grónia w Nawsiu przyjaciół zmarłego przed 13 laty poety. Witały ich śpiewem chóry: „Melodia” z Nawsia, a przede wszystkim „Gorol” z Jabłonkowa, z którym bohater wspomnieniowego spotkania był związany przez długie lata.
— Gorole korzystają z tego, że przestało padać, suszą siano. Ale wierna garstka przyjaciół Władka Młynka w ten dzień, w którym on świętowałby urodziny, nie zapomniała o swoim kamracie, najukochańszym z goroli — witał gości jeden z inicjatorów koncertu, gawędziarz Tadeusz Filipczyk. — Przygotowaliśmy tę imprezę, bo go kochaliśmy.

— Władek urodził się pod górami i do szpiku kości przesiąknął kulturą i etosem zaolziańskiej góralszczyzny. I tej góralszczyźnie przez całe życie służył — mówił redaktor naczelny miesięcznika „Zwrot”, Kazimierz Kaszper (Młynek był szefem tego pisma na początku lat 90.). – Młynek czuł kulturę tej ziemi, wiedział, czego ludziom tu mieszkającym potrzeba i z pełnym zaangażowaniem służył im i jako poeta, i jako nauczyciel. Chyba dlatego tak było to dla niego ważne, że jego droga nauczycielska doprowadziła go m.in. do Gnojnika, do domu Jana Kubisza – Starego Nauczyciela i twórcy hymnu „Płyniesz Olzo”. Tam Władek nasiąknął pokorą wobec ziemi cieszyńskiej i jej mieszkańców.

Kaszper wspominał o Młynku jako świetnym poecie, a także jako „człowieku opatrznościowym”, który jako prezes stał na czele Zarządu Głównego PZKO, a przede wszystkim, wraz z Władysławem Niedobą, był duszą największej zaolziańskiej imprezy, Gorolskigo Święta, oraz chóru „Gorol”.

Tadeusz Filipczyk zachęcił gości imprezy, by wstępowali do rodzącego się Grona Przyjaciół Twórczości Władysława Młynka. Jego celem ma być zebranie rozproszonych w prasie lub wśród osób prywatnych wierszy poety, a także licznych jego tekstów scenicznych, i wydanie ich drukiem.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najpiękniejsza, najukochańsza Ziemia Cieszyńska! Jak to jest możliwe, że rodzą się na niej nieraz ludzkie zawistne potwory? Na szczęście jest tu wielu przyzwoitych ludzi, którzy powodują, że jest sensem życie na niej. Z tą częścią ZC na Zaolziu jest dokładnie tak jak z Kołem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Olsztynie: „Stracić Cię trzeba, żeby docenić Cię!”.

A ty Gal masz jakieś skrzywienie? Czy ktoś ci anonimowo czegoś zawiści? Jaki potwór skłonił cię do napisania ocennego postu? Z kim wyrównujesz anonimowo swoje porachunki? Olsztyn to nie Australia- można zawsze być ilekroc tego zapragniesz w Cieszynie. Ziemi Cieszyńskiej nie da się utracić nawet będąc w Olsztynie.

później wszystko inne... !
Amen!

Atoli z tego szlachetnego rodu pochodzi znana Czeszka Halina Mlynkova?

Kochana Pani Anno jak znałem Władka żył już na poziomie 21 wieku i w jakieś tam zaświaty nie wierzył, bo i żadnych nie ma a tagże jakiegoś tam boga czy innych potworków czągle Was straszących poprzez ich wyznawców kler porąbany..........

Znolech i cynilech Wladka-byl stela kochol naszom Ziymie i w nij tez zostol. I strasznie mi je teras miersko czytac co ty werbusy wypisujom.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama