, poniedziałek 20 maja 2019
Do wielu rzeczy podchodził krytycznie
W 2005 roku Jan Pyszko kandydował na prezydenta RP. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Do wielu rzeczy podchodził krytycznie

GL
W Szwajcarii w wieku 79 lat zmarł doktor Jan Pyszko – pochodzący z Zaolzia lekarz, założyciel i działacz wielu organizacji, kandydat na prezydenta Polski w 2005 roku.
Jan Pyszko urodził się w Oldrzychowicach 14 kwietnia 1930 roku. Ukończył Gimnazjum Polskie w Czeskim Cieszynie oraz studia medyczne na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu oraz Uniwersytecie Bazylejskim w Szwajcarii, uzyskując specjalizację w chirurgii I i II stopnia oraz doktorat i habilitację. Jego kariera zawodowa była bogata. W Ołomuńcu wybudował laboratorium chirurgii eksperymentalnej. W Szwajcarii, gdzie mieszkał od 1969 roku, założył prywatną klinikę. Był autorem 25 publikacji naukowych z zakresu medycyny. Zawsze interesował się sprawami Polski i Polonii. Był założycielem polsko-polonijnej partii politycznej Organizacja Narodu Polskiego–Liga Polska, z ramienia której kandydował w 2005 roku na prezydenta RP, a także prezesem Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii, czołowym działaczem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Fundacji Słowa Polskiego dla Zaolzia i innych organizacji. Za swoją działalność został odznaczony wieloma orderami i odznaczeniami – m.in. Orderem „Polonia Semper Fidelis” (1996), „Polonia Mater Nostra est” (2003), dwukrotnie medalem Senatu RP (1999 i 2000) i medalem zasługi Zarządu Głównego Związku Harcerstwa Polskiego.

Był fundatorem odnowy pomników i tablic pamiątkowych. Zafundował m.in. odnowę mogiły i wykonanie tablicy pamiątkowej (1995), przypominającej polskich żołnierzy zamordowanych w Stonawie w wojnie czesko-polskiej w 1919 roku oraz tablicy pamiątkowej Józefa Piłsudskiego w Jabłonkowie. — W 2006 roku doktor Pyszko sfinansował wykonanie pięknej tablicy z brązu, upamiętniającej 100-lecie polskiej szkoły — mówi Wilhelm Zmełty, wiceprezes Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Oldrzychowicach, którego Jan Pyszko był od 1997 roku członkiem.

W ostatnich latach najściślejsze kontakty utrzymywał z Macierzą Szkolną w RC. Jej prezes Jan Branny regularnie kontaktował się z Janem Pyszką. — Jego śmierć mnie bardzo zaskoczyła, jeszcze we wtorek rozmawiałem z nim, a w niedzielę przyszła wiadomość o jego śmierci — mówi Branny.

Pyszko, pomimo ciężkiej choroby, do ostatnich chwil angażował się w polskie sprawy, pomagał – również finansowo – Macierzy w przygotowaniu projektu do Unii Europejskiej na wybudowanie ośrodka na Bagińcu. Budynek byłej polskiej szkoły, który doktor Pyszko kupił dla swoich rodziców, po ich śmierci od 1994 roku dzierżawił Macierzy, a w 2000 roku podarował go jej, wraz z przyległymi gruntami, na własność. — Doktor Pyszko był człowiekiem niezwykle ofiarnym, bardzo pomagał Zaolziu, był wielkim darczyńcą tej ziemi. Do wielu rzeczy podchodził krytycznie, lecz to jego krytyczne podejście pomagało w pozytywnym rozwoju spraw — wspomina zmarłego Jan Branny.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

znałem pana Jana Pyszko, to był rzeczywiście ofiarny i hojny człowiek - natomiast jego kandydowanie na Prezydenta RP, to wielkie nieporozumienie

zaolzie.org straciło sponsora

Dr. Pyszko byl krajní nacionalista. Stačí, a nejenom, www.zaolzie.org

O zmarłych nie pisze się źle, bo nie mogą się już bronić... Czy był "krajni nacionalista"?... Można polemizować. Był przede wszystkim hojnym Zaolziakiem, któremu nie było "wsjo rawno", co się tu dzieje...

Dla C.T. Jak możesz pepiczku wiedzieć przecież nie rozumiesz po polsku. A może twój rodzic sie szkopyrtnył i dlatego cie drażni zaolzie.org a może tylko nazwa Zaolzie jak ten rak na sumieniu tych co przywandrowalcami z za Ostrawicy a potem i szkopyrtokami chcieli wynarodowić do końca ten skrawek zaolzianskiej ziemi i do końca się in to nie powiodło. Borocy szkopyrtocy jak gadał Janek Pyszko i za to należy mu się głęboki ukłon.

Widacz Drong źe jestesz teź dobry skurwysyn!!!

Dzisiejszy Glos Ludu podaje, ze na wystawie w Pradze z okazji czeskiego Šwieta Narodowego, podano do wiadomości, ze to POLACY napadli na Czechoslowacje w 1919 roku !!! dr. Pyszko przewidywal jaka "zwyciezska historie" stosunków polsko-czeskich tworza "uczeni czescy" i dlatego byl takim "nacjonalista" na Zaolziu !!!!

pzprowiec to wantułowiec

Ale ja się podpisuję prawdziwym nazwiskiem a ty pzpr insygniem a teraz na pewno siedziś w pierwszej ławce w kościele aby cie klecha zapisał do exelu lub akcesu, że byłeś, wywrotowiec z RP.

Zejména si myslím, že na českotěšínské radnici v dosavadní funkci by neměl působit Mgr. Folwarczny -- zločinec. Až si Poláci udělají pořádek v takových dílčích věcech, ať se pak pouštějí do diskuzí zásadnějších.
Stejně rád bych jim i připomenul válečného zločince Mgr. Suszku v ředitelském čele Těšínského divadla.

O co chodzi z tym "válečnim zločincem Mgr. Suszką" ?

V současném Polsku platí §, který se jmenuje Popelnenie zbrodni wojennej. A soudí se podle něho i zločiny spáchané za Stanu wojennego. Ještě dnes.
A ten Suzska za toho SW hlásil na vlnách zahraničního vysílání československého rozhlasu proti polské Solidaritě. Za mzdu, byt a stravu StB.
Nejhorší je, že na samém začátku, kdy se střílelo -- třeba na Kopalni Wujek -- a on to veřejně a nahlas polsky schvaloval.
Je třeba ještě něco dál?

V současném Polsku platí §, který se jmenuje Popelnenie zbrodni wojennej. A soudí se podle něho i zločiny spáchané za Stanu wojennego. Ještě dnes.
A ten Suzska za toho SW hlásil na vlnách zahraničního vysílání československého rozhlasu proti polské Solidaritě. Za mzdu, byt a stravu StB.
Nejhorší je, že na samém začátku, kdy se střílelo -- třeba na Kopalni Wujek -- a on to veřejně a nahlas polsky schvaloval.
Je třeba ještě něco dál?

A, milý pane Janoszu, mám ještě cosi zajímavého k tomu SW v Polsku a současnou situací na Zaolzí. V Těšínském divadle a ve strukturách PZKO tehdy působil hodně nebezpečný agent StB, s krycím jménem Aleš.
Pro výstrahu všem byste jej měl ztotožnit a zveřejnit.
Budete-li mít zájem, poštu vám nějaký autentický citát z análů StB, jak působil.
Tak co, kdo je ten agent StB Aleš, jenž tehdy poškozoval i lidi přímo z Polska?

No to wredny typ był ten mgr Suszka... Ale nie jest to 'valecny zlocinec" - stan wojenny jednak to nie była valka/wojna...
Czyżby agent "Alesz" był tożsamy z panem Suszką?....
A co ma wspólnego pan Suszka z czeskocieszyńskim przedsedą mgr Folwarcznym? Napisaliście : "...Mgr. Folwarczny -- zločinec...."

Owszem są w Polsce paragrafy o zbrodniach przeciwko narodowi polskiemu, ale takich suszków było w latach 1981-1983 na pęczki...A więzienia mamy już dzisiaj przepełnione. Niech pan Suszka( i jemu podobni) spokojnie dożyje swych dni w poczuciu "dobrze" spełnionego obowiązku wobec socjalistycznej ojczyzny ( i tej czechosłowackiej, i tej polskiej)............

A poněvadž Poláci ze Zaolzí nevěří realitě, natož ve výši trestů recipročním rozsudkům polských soudů -- nedá se věřit jim.
A toho agenta StB Aleše si opravdu mezi sebou určete, dyť vás udával, celou tu vaši polskost v to.
Dyť je to na hanbu...

ach bobiku ty naiwny wredny pepiku

Tylko bez epitetów, proszę.

PoZorrovatel změnil jméno? http://www.ihorizont.cz/c2641-skoncila-rekonstrukce-obradni-sine.htm

Bobik to chyba Lojkasek...

dla bobika-ty w dupe jebaba polska svině

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama