, niedziela 12 lipca 2020
Zaolzie: Zniszczyli polskie tablice, bo nie lubią Buzka?
W Trzycieżu zawisły polskie tablice oznaczające początek i koniec gminy. Na granicy ze Śmiłowicami już zostały zniszczone. fot. Danuta Chlup/Głos Ludu Dodaj do Facebook

Zaolzie: Zniszczyli polskie tablice, bo nie lubią Buzka?

DC/Głos Ludu
W kwietniu weszło w życie rozporządzenie, według którego tablice oznaczające początek i koniec gminy w języku mniejszości narodowej muszą wyglądać tak samo, jak tablice czeskie. Starsze, niebieskie tablice z nazwą miejscowości, będą musiały być stopniowo zastąpione nowymi, białymi. Pierwsze takie tablice stanęły w Trzycieżu. Niestety, na drodze prowadzącej do Śmiłowic i Rzeki już zostały zniszczone.
— To wstyd — skomentował chuligański wybryk wójt Stanisław Plekanec. — Złożyłem zawiadomienie na policję.

Tablice oznaczające początek i koniec terenu zabudowanego należą do kategorii obiektów użyteczności publicznej. — Ich uszkodzenie jest czynem karalnym. Sprawcy, jeżeli zostanie wykryty, grozi kara pozbawienia wolności w maksymalnym wymiarze 3 lat — powiedział rzecznik policji w Frydku-Mistku, Ivan Žurovec.

Trudno powiedzieć, czy za incydentem stoi zwykły wandal, czy też niezadowolony mieszkaniec Trzycieża lub Śmiłowic. — Ciekawe, że tablice zostały zamazane w niecały tydzień po tym, jak Śmiłowice odwiedził przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek — zastanawia się wójt Śmiłowic, Gustaw Chwistek. — W naszej gminie mniejszość polska również chce wprowadzić w życie swe prawo do podwójnego nazewnictwa. Czego możemy się spodziewać, kiedy polskie tablice wjazdowe zawisną u nas — „tylko” ich zamazania, czy może fizycznej likwidacji?

PISALIŚMY: Buzek odebrał honory w Śmiłowicach
Komentarze: (28)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zniszczyli polskie tablice, bo się nudzą, g.wniarze. Albo chcieli dorównać tym z innych miejscowości. Nie wiem, dlaczego dla Polaka każdy chuligański incydent musi mieć podłoże polityczne.

Przesadzasz jak ogrodnik.

pierońska...

do praktyki, czyli co zrobić, aby pozbyć się "ZOWIŚCI", jak to mówią, Małgosia Kiereś...!
Jej zapytajcie, co zrobić, aby to się nie powtarzało...

można nakleic folie samoprzylepną, przeźroczystą która chroni podłoże. Takie antidotum i po krzyku!

też wandalizm trochę się ograniczy. Nasze społeczeństwa nie są narodami OBYWATELSKIMI.
To nie ważne, ze ktoś niszczy, to nie je moje !
I tyle. Samorząd nie ruszy głową i tym, na czy siedzi...?

Tacy oni bohaterowie że idą na solo w 10 na jednego a jak ich mniej niż 10 to widocznie ze sprajem ganiają

W rejonie Bukovca jest podobnie napis Witamy w Pisku tez jest zamazany a wiec to raczej nie tylko glupi wybryk mlodziezy tylko mala niechec do Polakow...

Zdecydowanie niechęć do polaków i to pielęgnowana, a raczej przekazywana z pokolenia na pokolenie. :(

Zdecydowanie niechęć do czechów i to pielęgnowana, a raczej przekazywana z pokolenia na pokolenie. :(

Ewa Kopacz. Planowane jest podawanie szczepionki dwukrotnie. - Nie znamy jeszcze do końca ani jej skuteczności, ani nie znamy jej działań ubocznych - powiedziała.

Chciałbym zobaczyć żydowskie napisy w Polsce - na pewno wszyscy nabożnie przechodziliby obok i przecierali szmatką, żeby brudne nie były ;-))

WYSTĘP, a może to przestępstwo...?

ja nie czuję do nikogo niechęci ,ani do Żyda ,ani do Czecha. wszędzie są ludzie i ludziska, ale czuję awersję do leni, brudasów i plotkarzy.

Przecież jesteśmy społeczeństwem OBYWATELSKIM bo było 2 mln jawnych agentów bezpieki tzn członków PZPR i 2 mln tajnych razem 4mln tzn co piąty dorosły Obywatel

Cyt.: "Zdecydowanie niechęć do polaków i to pielęgnowana, a raczej przekazywana z pokolenia na pokolenie."
Chociaz mi dwujezyczne tabliczki neprzeszkadzaja i ich niszczenie mnie sere i traktuje go jako wandalstwo, na drugiej stronie takie pytanie sie naciska, czy tez ta niechec umyslowo niepielegnuja poniektore tzw. "autochtony", wedlug ktorych byly i sa te tereny zawsze rdzenne polskie (i takie byly chyba jeszcze przed dynozaurami). I dla tego sa tylko Polacy prawdziwymi wlascicielami tego kraju i wszystcy inni sa tu przybylcami i naplywem (jak jest ulubiony temat kondoma Szymeczka)...

Czemu jeszcze nie przeprosiłeś Czechów za polskie tabliczki?

Szkopyrtok-nie Czech. Czeski rząd tabliczki wprowadził, a niszczą je szkopyrtoki

Wy se tu gadacie, a smarkacze znów prowokują. Na Facebooku powstała nowa grupa: STOP POLISH SIGNS IN SILESIA !!!!

Co za debil zamalowywuje czarny napis żółtą farbą?

Ostatnio ciągle czytamy jęki nad losem biednych Czechów, pewien feleitonista wręcz wpadł w histerię i płacze od 48 godzin. Żaden z przepraszaczy nawet słowem się nie zająknął nad tym, że i Czesi to nie są aniołki. Ach przecież by się obrazili. Do roboty drodzy przepraszacze, na kolana błagac o wybaczenie, że Polakom się zachciało polskich tabliczek

Ale na Boga te tablice nie zamalował żaden Czech!!! Przecież na Śląsku Cieszyńskim Czechów praktycznie nie ma no chyba że uważacie że taki Cieslar albo Cienciala to Czech... nie nie to nie Czesi a tylko tzw. Szkopyrtocy czyli renegaci polscy dla których polski napis to sól w oku.
Powtarzam nie Czesi a Szkopyrtocy są winni. Czech jest człowiekiem kulturalny!

Chłopie, żyjesz w Matrixie. Wycieczki rowerowe po Zaolziu to za mało, żeby ciągle oświecać jak nie tych z jednej strony rzeki, to z drugiej.

ok

Nieznani sprawcy zniszczyli obelisk upamiętniający 167 żołnierzy oddziału legendarnego Henryka Flamego ps. Bartek bestialsko zamordowanych przez UB.
Do zniszczenia żywieckiego pomnika doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Sprawcy wyłamali i ukradli stojącą na cokole mosiężną figurę orła. To nie pierwsza dewastacja tego pomnika. Dwa lata temu tablice z inskrypcjami przypominającymi o zbrodni popełnionej na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych oblano czerwoną farbą. Wandali nie udało się schwytać. Oddział Flamego był jednym z najdłużej działających oddziałów NSZ. Wsławił się m.in. zajęciem 3 maja 1946 r. Wisły.

A kto to taki Jerzy Buzek jest ? Ma synekurke, z Polski pochodzi i dalej nie piszę, bo zająbym cały serwer, powiem tylko, że jest uśmiechnięty gość i coś powie jak potrzeba, dopowiedzcie sobie sami jego wyborcy (jak pomyślicie, w co wątpię) dlaczego głosowaliście na tego facia.

Zgadzam sie - nprz. taki wybitny polski historyk Stanislaw Zahradnik to kuty Polak juz wedlug nazwiska... :-))) No i w sprawie wprowadzania dwujezycznych tabliczek przes czeski rzad - wlasnie, wlasnie, Czesi ne sa aniolkami i wiemy, jak w Czesku ludzie lubia stucznie wymagane rzeczy posrednictwem urzedów. Niech juz to sa dwujezyczne tabliczki albo urzedowa sumaryzacja kur na wiejskich podworkach... Na ta druga sprawe ludzie zawsze srali, bo mieli kur tyle, ile chcieli, i ta pierwsza tylko podnieca niechec do poniektorych Polaków. Podkreslam do poniektorych. Mimo to wandalstwo zostanie wandalstwem, niech dotyczy laweczki gdzies v parku, czy tabliczek s polskimi nazwami ulic. Baraba jest baraba bez wzgledu na narodowosc.

to je prowda.baraby są wszyndzi.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama