, czwartek 25 kwietnia 2024
Wierni trzech państw na Trójstyku
Modlitwa z udziałem biskupów trzech diecezji to inicjatywa bp. Tadeusza Rakoczego. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Wierni trzech państw na Trójstyku

KAI/Gazeta.pl, ER/Gazetacodzienna.pl
Na Trójstyku - miejscu gdzie łączą się granice Polski, Czech i Słowacji oraz trzech gmin Istebnej, Hyrczawy i Czernego - odbędzie się 22 sierpnia uroczysta msza św. z udziałem katolickich hierarchów z trzech sąsiadujących państw.
Modlitwa z udziałem biskupów, duchowieństwa i wiernych z sąsiadujących z sobą diecezji: bielsko-żywieckiej, opawsko-ostrawskiej, żylińskiej, to inicjatywa bp. Tadeusza Rakoczego, który od dawna chciał doprowadzić do takiego spotkania.

Uroczystości rozpoczną się od procesji, które prawie jednocześnie wyjdą z trzech krajów, aby spotkać się na Trójstyku. Ks. prałat Jerzy Patalong, dziekan dekanatu istebniańskiego, podkreśla, że idea jednoczenia między żyjącymi obok siebie narodami obecna jest tu od czasów świętych Cyryla i Metodego, jednak różne perturbacje polityczne i historyczne stanęły na przeszkodzie temu pokojowemu procesowi. — Teraz, gdy zniknęły granice zaczęliśmy nadrabiać stracony czas. Ta planowana modlitwa jest owocem wiary w to, że łączy nas wspólna wiara w Jezusa Chrystusa. Są jeszcze jakieś stare uprzedzenia, niegdyś sztucznie podsycane. Będziemy się wspólnie modlić, by ich już nie było — dodaje kapłan.

Po mszy odbędą się występy zespołów regionalnych z trzech sąsiadujących ze sobą państw. Katarzyna Rucka-Ryś z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej zapowiada, że międzynarodowe święto powinno przemienić się we wspólny piknik. — To jest teren, na którym od dawna ludzie się ze sobą żenili, spotykali. Granice zepsuły tę harmonię, ale nie na długo — mówi.

Lucyna Ligocka-Kohut, instruktorka ds. kultury w istebniańskim Urzędzie Gminy, powiedziała, że artystyczna impreza będzie w części dofinansowana z Funduszu Wyszehradzkiego. — Od dawna próbujemy robić coś wspólnie i coraz częściej te przedsięwzięcia nam się udają — dodaje, przypominając, że dwa lata temu polski i słowacki brzeg nad przygranicznym jarem połączono 18-metrowym mostem.

Oprócz bp. Tadeusza Rakoczego w modlitwie udział wezmą bp Tomáš Galis - ordynariusz nowo utworzonej diecezji żylińskiej na Słowacji oraz wikariusz generalny diecezji opawsko-ostrawskiej w Czechach. Polska procesja na Trójstyk rozpocznie się w sobotę, 22 sierpnia, o godz. 9.25 wspólną modlitwą w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

O! Jaki Pan Biskup wypasiony. Pewnie żyje skromnie tak jak obiecał, na wzór swego pana,Jezusa Chrystusa.Amen.

granice są w umyśle i chociaż takie spotkania wydają się sympatyczne, taka ceremonialność i nawyk świętowania, sprowadzają się bardziej do pobożnych życzeń niźli przemiany wewnętrznej choćby 1% jej uczestników - to już znacznie rozleglejsze i ciekawsze spotkanie szykują na wrzesień w Krakowie -zawsze jednak na wycieczkę okraszona śpiewem i modlitwą można się przejechać...

No prawda wypasiony jak miedza na jesień. Mało je biedaczek i tak opuchnął.

ten to sie nie martwi , owieczki dają na tace.

.

Gazeta codzienna pozwala reklamować w komentarzach strone erotyczne: http://gazetacodzienna.pl/index.php?p=wwiad&id=2900

A jest wazne, jaka figura bp Rakoczy dysponuje? Dlaczego te zle slowka i tyle zazdrosci? Naprawia one swiat? Chyba jest w nich zorko racji, ale bedzie ludziom po nich lepiej? Moze tak, ale tylko tym, co ich tu wpisali. Ludzie - mniej nienawisci! Ni badzcie gorszymi, niz ateistyczni Cesi. Zal mi...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama