, czwartek 25 kwietnia 2024
Niezwykłe odkrycie archeologów
Jana Grycz z Instytutu Archeologii Akademii Nauk w Brnie pokazuje szczątki odkrytych zwierząt. fot. Marek Santarius/Głos Ludu 



Dodaj do Facebook

Niezwykłe odkrycie archeologów

DANUTA CHLUP/Głos Ludu
Niezwykłe odkrycie archeologów

Odkrycia dokonano w Parku Archeologicznym Kocobędzu-Podoborze. fot. Wojciech Trzcionka

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Kocobędzu-Podoborze koło Czeskiego Cieszyna natrafili na unikatowe znalezisko. Udało im się odkryć szczątki zwierząt domowych, które spaliły się podczas pożaru grodziska na przełomie IX i X wieku. Dzięki odkryciu dowiadujemy się, jakie zwierzęta hodowali nasi przodkowie, a fakt, że krowa była ciężarna, pomógł ustalić porę roku, w której grodzisko zostało zniszczone.
O szczątkach owiec, znalezionych w Podoborze, pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Teraz okazało się, że odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla badań nad grodziskiem. – Na małym obszarze o wymiarach jeden na dwa metry znaleźliśmy szczątki trzech owieczek, świni, ciężarnej krowy i psa – poinformowała nas Jana Grycz z Instytutu Archeologii Akademii Nauk w Brnie, która nadzoruje prace wykopaliskowe, prowadzone przez doktora Pavla Kouřila. – Z tego można wywnioskować, że zwierzęta były zamknięte w jakimś pomieszczeniu – chatce, chlewiku, z którego nie mogły uciec przed pożarem. Temperatura nie była jednak zbyt wysoka, zwierzęta raczej się podusiły. Kości nie spaliły się, ogień je zakonserwował. Zachowała się również skóra krowy – ogień zadziałał na nią jak garbnik. To znalezisko jest europejskim unikatem. Kości zwierząt znajdujemy zwykle pojedynczo, w jamach odpadowych. Wtedy pomagają nam poznać „menu” dawnych Słowian. W tym przypadku zachowała się cała sytuacja przed pożarem.

Kości przyjechała zbadać osteolog Miriam Nývltová Fišáková z Instytutu Archeologii w Brnie (osteologia to nauka o układzie kostnym). – Tu jest kość psa, a ta czarna, spalona plama, to brzuch krowy. Miała w sobie płód – można to poznać po ząbkach – objaśniła doktor Fišáková. – Kiedy spodziewano się najazdu, gospodarz, do którego należały zwierzęta, widocznie zamknął je w jakimś chlewiku, by nie przeszkadzały w walce – dodała osteolog. – Chlewik stał przed palisadą, a ta w czasie pożaru prawdopodobnie runęła na niego i od niej zabudowania się zapaliły. To, że krowa była w zaawansowanej ciąży, świadczy o tym, że do zniszczenia grodu doszło w maju.

Znalezisko zostało już udokumentowane, pobrano próbki do całego szeregu specjalistycznych analiz. – Teraz stopniowo wyjmujemy szczątki z ziemi. Dopiero potem dotrzemy do resztek obiektu, w którym były zwierzęta. Na razie nie wiemy, jakiego był kształtu – powiedziała doktor Fišáková.

Obecne znalezisko nie jest pierwszym unikatem w historii badań archeologicznych, od przeszło 30 lat prowadzonych w Kocobędzu-Podoborze przez Instytut Archeologii Akademii Nauk w Brnie i Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie. – Kilka lat temu znaleźliśmy kości pierwszego charta na naszym terenie – dodała osteolog. – Potwierdziły to badania genetyczne.

Miejsce znalezisk archeologicznych w Kocobędzu-Podoborze jest jednym z najważniejszych zabytków z okresu prehistorycznego i wczesnego średniowiecza na Śląsku Cieszyńskim. Na wzgórzu wznosił się gród złożony z trzech skrzydeł. Miejsce było zasiedlane w dwóch okresach: prehistorycznym (ok. 800 400 p.n.e.), a następnie słowiańskim. W tym czasie powstało rozległe grodzisko, zamieszkałe przez ówczesne elity społeczne. Było ono znaczącym centrum gospodarczym. Dowodem na to są znaleziska archeologiczne, zgromadzone podczas długoletnich badań realizowanych przez Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie i Akademię Nauk w Brnie. Znaleziono tu m.in. części zbroi jazdy konnej, siekiery, noże czy ostrza strzał, co świadczy o tym, że gród został zniszczony w wyniku najazdu pod koniec IX lub na początku X wieku.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

w gazetach piszą o odkopanej martwej świni, a wkoło stada żywych się kłębią i podgryzają nawzajem

Masz rację - ludzkośc schodzi na manowce. To "schodzenie" trwa już kilka tysięcy lat, czego dowodem są m. in. znaleziska archeologiczne właśnie...

Masz rację - ludzkość ma kilka milionów lat na grzbiecie, a od kilku tysięcy wyraźnie sobie ze sobą nie radzi

a to to jest "Jana Grycz" ??

Przed wojna byłaby wojna polityczna, czy ta spalona krowa była Polką czy Czeszką

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama