, piątek 19 kwietnia 2024
W Dolnej Łomnej w ławie szkolnej
W przyszłości muzeum ma być czynne codziennie. fot. Anna Ludwin 



Dodaj do Facebook

W Dolnej Łomnej w ławie szkolnej

ANNA LUDWIN
Na Zaolziu, w Dolnej Łomnej, powstało nowe muzeum. Zobaczymy w nim replikę klasy szkolnej z XIX wieku oraz ekspozycję poświęconą puszczy. W planach jest stworzenie arboretum, czyli ogrodu dendrologicznego z unikatowymi roślinami.
W samym sercu Beskidów, niedaleko Jabłonkowa, leży malownicza wieś Dolna Łomna, znana dotychczas turystom z zabudowań ludowych, przy których odbywają się coroczne festiwale. Od października gmina zyskała nowy obiekt godny zwiedzania. Jest to malutkie, ale ciekawe muzeum – replika pierwszej szkoły łomniańskiej.

Stary budynek, w którym mieściła się kiedyś szkoła, został w 1974 roku przewieziony do skansenu w Rožnovie pod Radhoštem. Nowo postawione muzeum jest więc jedynie jego rekonstrukcją, ale plany na zagospodarowanie wnętrza są ambitne. Twórcą projektu jest Urząd Gminy Dolna Łomna, który współpracuje z muzeum w Rožnovie.

— Muzeum to prototyp szkoły z 1852 roku. W jej wnętrzu możemy obecnie zobaczyć replikę klasy szkolnej z XIX wieku oraz stary piec. A w kolejnej sali ekspozycję poświęconą puszczy Mionší — mówi Renata Pavlinová, wójt gminy Dolna Łomna. — W planach mamy stworzenie arboretum, czyli ogrodu dendrologicznego z unikatowymi roślinami, które znaleźć możemy w pobliskim rezerwacie.

Muzeum nie jest czynne codziennie, ale wójt zapewnia, że jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to uda się zorganizować prowadzanie grup. — Mamy do dyspozycji historyka, są też osoby, które mogą opowiedzieć o naszej puszczy — dodaje Pavlinová. — Chcemy oczywiście, żeby muzeum w przyszłości otwarte było codziennie, zwłaszcza w sezonie od 1 czerwca do 15 września, kiedy możliwe jest zwiedzanie rezerwatu. Współpracujemy też z miejskim ośrodkiem kultury w Jastrzębiu Zdroju. Wraz z nimi będziemy tworzyć wystawy.

Akcją również organizowaną wspólnie z Jastrzębiem był Jesienny Jarmark, podczas którego dokonano otwarcia muzeum. Ma on stać się imprezą cykliczną, podczas której także będzie umożliwione zwiedzanie muzeum.

— Podczas Jarmarku miałam okazję zajrzeć do sali, w której zrealizowano replikę klasy. Można tam zobaczyć stare ławy szkolne, kroniki, tablicę - ekspozycję przeniesioną wprost z XIX wieku — wspomina Małgorzata Szarzec z Cieszyna. — Chętnie tam wrócę.

Projekt repliki szkoły nie był tani, ale udało się go zrealizować dzięki wsparciu czeskiego rządu, który wyłożył 2,9 mln koron. Gmina wydała tylko 400 tys.. koron.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

nic, mochery

W Polsce jest słynna i moja bardzo ulubiona Stara karczma w gminie Jeleśnia poza Żywcem w kierunku Korbielowa! Świetna kuchnia - polecam!!!

Serdecznie polecam te rejony. O tej porze, jak i o każdej innej jest tam przepięknie i nie ma miliona hanysów po szychcie.

Byłem, byłem w tej karczmie... Faktycznie, fajna!

jak Ci żle w polsce to wyjedź granice masz otwarte gamoniu

Uzywajcie sobie teraz w EU drugiej/lewej/ strony Olzy, bo niedawno jako nosicieli Solidarności musieliśmy was urzedowo zapraszać !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama