, czwartek 17 października 2019
Zaolzie potępia wandali
W ub. roku w Cz. Cieszynie zawieszono 212 takich tablic, w tym roku ma przybyć kolejnych 312. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Zaolzie potępia wandali

TWO
Zaolzie potępia wandali

W maju wandale zamalowali polskie napisy w Bystrzycy. Czeskie pozostały nietknięte. fot. Marek Pedziwolski

Władze Czeskiego Cieszyna w bardzo mocnych słowach potępiły wybryk wandala, który zamalował polskie napisy na nowych dwujęzycznych tabliczkach z nazwami ulic. Burmistrz Vít Slováček określił jego działanie jako „prymitywne, bezsensowne i żałosne\". Zapowiedział też, że gmina będzie kontynuowała wymianę tablic.
Dwujęzyczne oznaczenia ulic zostały zniszczone przy ul. Polnej i Żukowskiej. Dolną, polską wersję nazwy nieznany dotąd wandal zamalował zieloną farbą. — To prymitywne zachowanie, które potępiamy — mówi burmistrz Vít Slováček. — Na dodatek musimy wyczyścić zniszczone tablice, a jeżeli to nie pomoże, zastąpić je nowymi. Koszty sporządzenia dwujęzycznych nazw pokrył rząd, ale koszty ich czyszczenia lub wymiany są opłacane z kasy miasta, czyli przez nas wszystkich — dodaje Vít Slováček. Jednocześnie podkreśla, jak istotną rolę odgrywa w mieście mniejszość polska oraz jak dobre są kontakty kierownictwa ratusza z polskim Cieszynem. — Wspólnie realizujemy szereg projektów: inwestycyjnych, sportowych i kulturalnych. Tym bardziej nam przykro z powodu tych bezsensownych, żałosnych ataków — zapewnia burmistrz.

W okolicznych miejscowościach także wystąpiły już przypadki ataków na polskojęzyczne napisy. Gazetacodzienna.pl pisała o tym problemie w maju tego roku w artykule „Wandale niszczą polskie tablice". Zygmunt Stopa, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC powiedział nam wtedy: — Polskie tablice niszczy jakiś margines, który nie rozumie, albo ciągle nie może pogodzić się z tym, że w Unii Europejskiej mamy prawo do dwujęzycznych napisów. To taki wandalizm z podtekstem. Rozsądni Czesi nie mają nic przeciwko naszym tablicom.

W Czeskim Cieszynie do takiego aktu wandalizmu doszło po raz pierwszy. Miasto zapewnia, że będzie kontynuowało rozpoczęty w ub. roku proces wymiany czeskich tablic na dwujęzyczne. — W tym roku realizujemy drugi etap, w ramach którego umieścimy dwujęzyczne nazwy ulic na terenie całego Czeskiego Cieszyna z wyjątkiem przyległych Mostów koło Czeskiego Cieszyna, Stanisławic i obydwu Żukowów — dodaje wiceburmistrz Stanisław Folwarczny. Podkreśla, że urząd wystąpił do województwa o ponad pół miliona koron na dalszą wymianę tablic. W zeszłym roku Czeski Cieszyn otrzymał na ten cel od województwa 212 tys. koron. W centrum miasta zawieszono 212 nowych tablic. W tym roku powinno przybyć kolejnych 312.

Tablic przybywa też w innych gminach, gdzie żyje liczna mniejszość polska. W województwie morawskośląskim jest w sumie 31 gmin, które mogą wnioskować o pieniądze na umieszczenie dwujęzycznych tablic. W ub. roku województwo dostało od państwa na tablice w sumie 5 mln koron, ale wypłaciło z nich 12 gminom zaledwie 651 tys. koron, a resztę zwróciło. Taką samą kwotą województwo dysponuje w tym roku.

W tym roku o dotację wystąpiło 8 gmin. Poza Czeskim Cieszynem dwujęzyczne tablice chcą umieścić także w Cierlicku, Gródku, Gnojniku, Bystrzycy, Milikowie i w Dolnej Łomnej. Decyzję w sprawie dotacji radni województwa podejmą 25 września. — Teraz konieczne jest zatwierdzenie poszczególnych wniosków przez zarząd i radę — mówi rzeczniczka Urzędu Wojewódzkiego w Ostrawie Barbara Odstrčilíková.
Komentarze: (46)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tekst sugeruje, że był to jeden wandal. W takim układzie - jestem pełen podziwu, niezmiernie pracowity człowiek, energia go rozpiera, szkoda że używa jej w głupi sposób : )

komu patrzebna edukacja, społeczna swiadomość.
Czyja imienie była to decyzja, aby takie tablice wykonać i wprowadzić w obieg.
Ta jak fałszywy pieniądz w obiegu, albo jak z silosami atomowymi w naszym kraju od wuja Sama zza wielkiej wody...
Oj jeszcze zapłaczemy na tą pochopna decyzja!

koleś za dużo brackiego na raz - dozuj wolniej

Tablice niszczą szowiniści. Trochę winy ma tu i sam Slovacek, który kiedyś przeciw polskim tablicom protestował. Ktoś go za bardzo posłuchał

Czesi atakując w 1919 działali zgodnie z prawem. Nie było podpisanych umów międzuy Polską z Czechosłowacją. Była umowa lokalna która kontestowała od początku
Praga. Więc Praga niczego nie złamała. A przed 1920 cały Śląsk Cieszyński, czyli
także Bielsko, Skoczów, Ustroń itd. należały do Korony Czeskiej (formalnie
w Austrro-Węgrzech). Kazimierz Wielki w 1339 na wieczne czasy oddał Śląsk Czechom

1) A PRZEPROSILIŚCIE ZA ZAJĘCIE ZAOLZIA W 1938roku?
2) A ZA 1968rok,???
3) NIE WIDZĘ CZESKICH NAPISÓW W WIŚLE,USTRONIU,SKOCZOWIE itd.
W tych regionach mieszka mnóstwo Ślązaków mówiących po czesku, po
polsku,lokalną gwarą. Trzeba to uszanować to i Was będą szanować.Polaków tam
mieszka co ,,kot napłakał,,.

Podpis pod zdjęciem nr 1 sugeruje, że w niedługim czasie w Czeskim Cieszynie wisieć będzie 524 tabliczek z podpisem Aleja Pokoju.

Szkoda, że tak niewielu może sp*** tak wiele. Szowiniści są zwykłymi kastratami psychicznymi. Choć oczywiście to nie jest, broń Boże, tylko czeski problem.
Odsyłam do lektury "Polityki" sprzed dwóch tygodni i opowieści o "męczarniach" biednych Polaków-katolików mieszkających w Bieszczadach, którym tak strasznie przeszkadzają tablice w języku łemkowskim.
Cóż, ograniczenie umysłowe jest transnarodowe.

Kim jest ten "Senior" vel "Śląsk Cieszyński jest...". Na Czecha lub szkopyrtiętego Zaolziaka nie wyglada, bo za dobrze pisze po polsku. A więc może jakiś delegat RAŚ-u, przeprowadzajacy dywersję w cieszyńskiej części Górnego Śląska? W kazdym razie swoimi stwierdzeniami, zwłaszcza zaś opinią, iż "NIE WIDZĘ CZESKICH NAPISÓW W WIŚLE,USTRONIU,SKOCZOWIE itd. W tych regionach mieszka mnóstwo Ślązaków mówiących po czesku" rozbawił mnie do łez...

Czesi respektują prawa
mniejszości - tu Ślązaków. Dla Polaków natomiast Ślązacy nie istnieją! I to jest
potworne. Według spisu powszechnego co 10-ty dorosły mieszkaniec Katowic jest
Ślązakiem, a jakoś napisów dwujęzycznych nie widzę. Polacy od dziesięcioleci
gardzą Ślązakami

Bez emocji. Za 20 lat nikt już nie będzie mówił o Polakach Czechach a tymbardziej Ślązakach. Nasze języki będą schodziły w cień wobec coraz powszechniejszego w użyciu języka angielskiego. Będą takie szkoły np. w Zaolziańskiej Części Cieszyna -Szkoła Podstawowa Unii Europejskiej - z czeskim językiem nauczania a po polskiej stronie z polskim językiem nauczania. W Europie wszyscy staniemy się mniejszościami narodowymi. Oba narody niech więc zatroszczą się o przyrost naturalny bo ich byt biologiczny jest bardzo zagrożony- demografowie biją na alarm. Arabski Śląsk Cieszyński- to realne zagrożenie.

a gdzie napisy polskie w Milikowie i Łomnej Dolnej na razie nie widać. Tablicę jaką wywiesił Milików nia spełnia normy o przepłacaniu z województwa to jawny przekręt. Niech pan redaktorze zajedzie do Milikowa. To taka sama tablica jak w Mostach k. Jabłonkowa. A wzięli za to 30 000 kooron. To samo w Łomnej. Jak widać i niektórzy Polacy grają z Czechami

Nie mam nic przeciwko dwujęzycznym tablicom. Tylko mnie gniewa, že Slováček godo cośkaj o pieniądzach z budžetu czeskiego rządu, z których były zafundowane nowe tablice ... "ale koszty ich czyszczenia lub wymiany są opłacane z kasy miasta, czyli przez nas wszystkich" ...
A skąd tež czeski rząd ma svoje finanse i czeskocieszyński ratusz swoje? Niepochodzą one z podatków nas wszystkich?
Mamlasa mieć niby za burmistrza - to cholernie boli. Niech to był przed nim Sznapka, albo teraz Slováček - jeden taki mamlas, jako drugi cyp...
Burmistrzowie Cz. Cieszyna v ostatnich latach - to przeklęcie lewobrzežnej części miasta.

"Czesi atakując w 1919 działali zgodnie z prawem." Tak samo jak Putin w Gruzji. Głupców nie sieją, sami się rodzą.

Samo pojęcie Zaolzie jest nie do zaakceptowania przez wielu Czechów, niszczenie tablic jest dziełem czeskiego pisuaru

Zaolzie=Olsagebiet

Śląsk Cieszyński ukradły bezczelnie dwa słowiańskie państwa Austrii i z tej okazji między sobą pobiły się

W wyniku bicia się z myślami niektórzy stają się inwalidami umysłowymi

Również potępia czeskich wandali.

Mamy Schengen, nie ma w praktyce granicy, kto chce, robotę znajdzie, nuda.... I z nudów trzeba coś robić, poszukać sobie wroga

Prosze nie dyskutować o polskich tablicach w ten sam sposób jak na blogu czeskim Vrchovsky Těšínsko- vzpomínky varují. Tam sie dyskutuje prawie przez cały rok i ciagle szkoprtocy nie moga pojać, ze polskie tablice na Zaolziu to sprawa Unii Europejskiej i jej finansów. Sami Czesi by sie nigdy na to nie zgodzili. Dlatego podkreślam - POLSKIE TABLICE NA ZAOLZIU SA DZIELEM EU. Prosze przestudiować prawa mniejszości narodowych w EU !!!

Niszczenie polskich napisów na Zaolziu mozna wiec klasyfikować jako działanie przeciwko całej EU, bo na terenie całej Unii, gdzie obowiazuja juz dawniej te same prawa mniejszości narodowych do podobnych wariactw nie dochodzi !!

Po zaborze Zaolzia w roku 1919 byli Czesi w mniejszości, ale nie słyszałem by wiekszościowi Polacy niszczyli czeskie tablice urzedowe.

Kiedy w Cieszynie staneła na swym przedwojennym miejscu Ślazaczka z szabla, grozac pono wszystkim Czechom po drugiej stronie Olzy, to sprawa oparła sie o czeski parlament. Sprawa niszczenia polskich tablic chyba jeszcze nie opuściła Ślask i Warszawa ma spokojna głowe.

O czym tu mowa? Jakiś Pepa walnął se pierwszy raz w życiu Brackie i go wzięło nacjonalistycznie. Złapać dziada i ukarać kosztami wymiany tablic a sprawy nie nagłasniać.

Pewnie zawsze, gdy na ciebie plują udajesz, że deszcz pada.

To musiałby być wyjątkowo pracowity wandal panie 666.
Dać ogłoszenie z nagrodami pieniężnymi dla tego, co wskaże wandalów i po tygodniu sprawa jest rozwiązana

Nie.Zawsze gdy na mnie jakis debil pluje, pisze do Lecha "Ulewa" Kaczyńskiego by nasłał na niego słuzby specjalne a wrazie gdyby nieszczęsnik był obcokrajowcem,kraj ów natychmiast najechał. Jak to nie skutkuje proszę o pomoc zorganizowana grupę rosyjskojęzyczną by gnojowi,chamowi i sk...nogi z d...powyrywała. Dlatego uważaj żeby ci czasem za niedługo komóry nie zagłuszyli, he he.

Głupotę można by wytrzymać, gdyby nie była ponadto jeszcze napastliwa.

To nie bądź napastliwy...

Panowie 696969 robicie gnojowisko a nie dyskusje na temat !

przepraszam

Za przeprosiny na blobu trzeba podziekować, bo to bardzo rzadkie zjawisko !!

Do Zaolziaka 2008-08-20 22:20:18
Tylko vybijali szyby v oknach.

I głaskali kijami tych ludzi co niemuwili po polsku , pare aź na śmierć.

I stodoły podpalali.

30.08.2008
20.11 anonym
Nesouhlas
Nesouhlasím s dvojjazyčným označováním ulic, jelikož je to nesmysl. Když má něco oficiálního jako je adresa trvalého pobytu, svůj název pak by se neměl převádět do cizího jazyka podobně jako vlastní jméno. Taky nechceme po polácích žijících u nás aby svá jména převáděli do češtiny a českého pravopisu.

Autor: hrdý Těšiňok Titulek: souhlas 01.09.2008

Vandalismus odsuzuju, tenhle čin ale nepovažuju za vandalství, ale za projev nesouhlasu. Kdo se ptal většiny? Neznám nikoho, kdo by s tím souhlasil. Nikdy bych nesouhlasil, aby mi například hrdý název "28. října" přejmenovali na nějakého "podpažďovníka". Je to slabost a lezení někomu do zadku. To se můžeme za chvíli dočkat dvoumetrových tabulí ve vietnamštině a romštině. Otázkou je, jak vůbec mohl projít takový zákon. Už vidím, jak si v Praze nechají montovat ceduli "Faclaf Platz" nebo "Altstadt Platz". Je to skoro jak za protektorátu. A jak Češi s radostí tyto cedule shazovali (bo neměli spreje, ni? to je jasne) - nikdo to nepovažoval za vandalismus. Ještě bych pochopil umístění těchto cedulí v retro stylu v centru kolem náměstí - jen jako zajímavost a parádu pro turisty. V tomto pojetí je to ale směšné a je to plýtvání penězi, které mohly být využity např na opravu nějakého chodníku nebo dětského hřiště, kde akorát sedávají smažky a serou psi. Nic proti Polákům nemán, ale....

Dnes jsem šel přez město a velké množství tabulí je opět přemalováno a některé i velmi vysoko,. takže byl použit i žebřík.

6yzt7f9-fq9ps4r-tw6qfd51-0 auto insurance quotes
http://gambling-mo.lookera.net#1
[url=http://urlser.com/?nm4rK#3]cheap auto insurance[/url]
[url]http://urlser.com/?5Nnno#4[/url]
[http://urlser.com/?DYEVZ#5 insurance quotes]
"homeowners insurance":http://urlser.com/?aBCA5#6
[LINK http://urlser.com/?5Nnno#7]progressive insurance[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Hrdý Těšíňáku jsi mimo problém. Prostuduj si doporučení EU o menšinách.

Když vy jste byli v menšině při záboru Těšinského Slezska v 1920 roce zamazavali vám Poláci tabule??

Dělali jste mnohem horší věci, si zapoměl hňupe?

Ja jsem našel v životopise jednoho Polaka, že byl za činnost při obraně Zaolzia odsouzen k trestu smrti, ale byl na štěsti mizerně střežen a tak se mu podařilo utecí.
Chceš také, abych tě nějak tituloval za bystrost ?

dildo sex cam
erotik sex cam exclusiv
europa live cam
feucht sexy maedchen sex cam
gruppensex live cam
kostenlos live cam

Czy te przyczynki po angielsku to jest ślaski "gruppensex"? To zycze angielskiego orgazmu dla "anglosasów" !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama