, wtorek 12 maja 2020
100 Jubileusz Urodzin Chybianki Rozalii BuczekDodaj do Facebook

100 Jubileusz Urodzin Chybianki Rozalii Buczek

Gmina Chybie
100 Jubileusz Urodzin Chybianki Rozalii Buczek


100 Jubileusz Urodzin Chybianki Rozalii Buczek


100 Jubileusz Urodzin Chybianki Rozalii Buczek


100 Jubileusz Urodzin Chybianki Rozalii Buczek

13 stycznia znamienita mieszkanka Chybia, wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Chybiu Rozalia Buczek obchodziła swe 100 urodziny.

Z tej też okazji w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Chybiu odprawiona została msza święta, a następnie zorganizowano spotkanie z Jubilatką, podczas którego liczni goście składali życzenia zdrowia, szczęścia, spokoju i nieustępującego uśmiechu na twarzy, m. in. Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej - Elżbieta Adamowska, Wójt Gminy Chybie - Janusz Żydek, Przewodniczący Rady Gminy w Chybiu - Mirosław Wardas, Prezes Oddziału w Chybiu ZNP - Iwona Wawrzyczek, Przewodnicząca Koła Emerytów Pracowników Placówek Oświatowych, dyrektorzy szkół, grono pedagogiczne, emeryci itd.

Rozalia Buczek urodziła się 13 stycznia 1915 roku w Dziedzicach. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Następnie kształciła się w Prywatnym Seminarium Nauczycielskim imienia świętej Hildegardy w Białej. W roku 1934 uzyskała kwalifikacje nauczycielskie.

Pierwszą pracę otrzymała w Szkole Podstawowej w Piasecznej, dziś części Tarnowskich Gór. Pracowała tam przez 3 lata. Kolejną placówką była Szkoła Podstawowa w Starych Tarnowicach. Pani Rozalia uczyła w tej miejscowości do wybuchu II wojny światowej.
Po zakończeniu wojny swoje życie zawodowe związała z naszą miejscowością. Od 1945 roku do przejścia na emeryturę w 1972 roku uczyła w Szkole Podstawowej w Chybiu jako nauczycielka nauczania początkowego i wychowania plastycznego. Będąc emerytką, nadal pracowała aż do roku 1991. Były to godziny zlecone, etatowe czy też części etatu w świetlicy.

Pani Rozalia była nauczycielką, która z wielką pasją i zaangażowaniem wypełniała swoje obowiązki zawodowe. To pedagog z prawdziwego powołania.

Po wyzwoleniu, w roku 1945, była współorganizatorką szkoły w Chybiu, pomagała w przygotowywaniu sprzętu szkolnego, książek, wyposażenia sal lekcyjnych, mimo że czasy były bardzo ciężkie i trudno było zdobyć wszystko, co pozwoliłoby na przyjęcie uczniów i ich kształcenie.

Pani Rozalia dała się poznać jako osoba wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka, a zwłaszcza swoich uczniów. Aktywnie działała w kole Polskiego Czerwonego Krzyża w Chybiu. Znana była również jej praca w Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, do którego wstąpiła w 1935 roku.

Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana medalami państwowymi, resortowymi, między innymi:
- Krzyżem Kawalerskim,
- Złotym Krzyżem Zasługi,
- Złotą Oznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- Nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania,
- Złota Oznaką 50-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pani Rozalia jest dla nas osobą niezwykłą, szanowaną przez wiele pokoleń wychowanków i mieszkańców naszej miejscowości.
Z okazji pięknego jubileuszu – 100 urodzin jeszcze raz składamy Pani Rozalii w imieniu władz oraz samorządu Gminy Chybie serdeczne gratulacje oraz z serca płynące życzenia. Gratulujemy osiągnięcia tak pięknego, a rzadkiego w ludzkim życiu wieku. Jest to też szczególna okazja do podziękowania za długoletnią, dobrą pracę dla dobra Gminy. Ciesząc się z Panią tymi pięknymi urodzinami życzymy jeszcze wielu długich lat życia i satysfakcji z własnego dobrze przeżytego życia, pomimo wielu trudnych, a często nawet tragicznych, historycznych epok. 200 lat…

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama