, wtorek 23 kwietnia 2024
Zacny Cieszyniak świętuje swoje 90-te urodziny



Dodaj do Facebook

Zacny Cieszyniak świętuje swoje 90-te urodziny

WIESŁAW H. RADWAŃSKI
Richard Pipes, znany historyk i sowietolog, skończył 90 lat. Sylwetkę jednego z najsłynniejszych cieszyniaków na świecie przypomina nasz Czytelnik, Wiesław H. Radwański.

Profesor Richard Edgar Pipes urodził się 11 lipca 1923 roku w Cieszynie w rodzinie polsko-żydowskiej. Dom, w którym przyszedł na świat, stoi do dzisiaj przy ulicy dr Michejdy 2. Urodził się jako syn Marka, legionisty Piłsudskiego i Zofii z d. Haskelberg. Jego rodzina silnie związana była z tradycją niepodległościową.

Swoje dzieciństwo spędził w nadolziańskim grodzie. Z parterowych okien mieszkania swoich rodziców mógł oglądać piękną cieszyńską Synagogę z roku 1878 utrzymaną w stylu neoromańsko-mauretańskim, którą Niemcy spalili zaraz na początku wojny, tj.13 września 1939 roku. Rodzice i krewni profesora położyli podwaliny pod przemysł cukierniczy w naszym kraju, powołując do życia dwie fabryki czekolady: ‘’Olza’’ w Cieszynie i ‘’Wawel’’ w Krakowie.

Kiedy miał sześć lat rodzice opuścili Cieszyn i zamieszkali w Warszawie. Profesor wspomina, że przeprowadzali się co dwa lata. W stolicy Rihard Pipes uczęszczał do szkoły Kreczmara, położonej na rogu Wilczej i Marszałkowskiej. Wtedy nie palił się do nauki, ponieważ jego zainteresowania wiedzą i światem były znacznie większe, niż te, które oferowano w Warszawie. Być może jego pedagodzy nie spodziewali się, że mają przed sobą człowieka renesansu, chłonnego wiedzy nie tylko z lokalnego podwórka.

Po zdobyciu paszportów, pod koniec 1939 roku rodzina Pipes’ów udaje się za wielką wodę. Tu w Ameryce znajduje dla siebie schronienie. W czasie wojny Richard Pipes służy w wojskach lotniczych. W 1943 roku otrzymuje obywatelstwo amerykańskie. W roku 1946 żeni się z Ireną Roth i ma z nią dwójkę dzieci. Richard Pipes studiuje w Muskingam College w New Concord w stanie Ohio, później na Cornell University oraz Harvard University, gdzie w roku 1950 broni doktorat. Jest tam od roku 1963 do 1996 profesorem historii. Na emeryturze profesor prowadzi wykłady z historii najnowszej i politologii. W latach 1968-1973 pełni funkcje dyrektora Centrum Badań Rosyjskich Uniwersytetu Harvarda.

Profesor Pipes należy do grona najwybitniejszych na świecie znawców historii Rosji XIX i XX wieku oraz historii ZSRR. Jako historyk i politolog swoją wiedzą i doświadczeniem służy jako doradca prezydencki. Prezydent Ronald Reagan (1981-1982) często korzystał z jego doświadczenia i rad. Profesor nie tylko czuł się dalej Polakiem, ale pamiętał również o swoich cieszyńskich korzeniach. Pomoc dla ‘’Solidarności” to również w dużej mierze jego zasługa. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

W Polsce tytuł doktora honoris causa przyznały mu: Uniwersytet Śląski (19 maja 1994 roku), Uniwersytet Szczeciński i Warszawski. Odznaczono go również Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Od 1994 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Cieszyna. Po opuszczeniu cieszyńskiego ratusza, prof. Pipes w księdze pamiątkowej napisał: "Dziękuję serdecznie za zaszczyt. Będę sobie wysoko cenił fakt, że jestem obywatelem honorowym Cieszyna, gdzie urodziłem się 70 lat temu”.

Profesor nie unika trudnych tematów. O Zagładzie wspomina, że był to koszmar. Do dziś nie czyta książek na ten temat ani nie ogląda filmów o tej tematyce, ale stale o tym myśli. Nie czuje się winny, że nie zginął, jak jego rówieśnicy. Zagłada Żydów dla niego to największa katastrofa i tragedia w historii ludzkości. Profesor uważa, że były morderstwa na dużą skalę, ale nigdy współczesny człowiek nie dokonywał ich z takim planowanym sadyzmem. Profesor uważa dalej, że bez części żydowskiej, Polska, jej kultura, stały się znacznie uboższe.

Podczas uroczystości nadania honorowego doktoratu na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, podczas swojego wykładu, prof. Pipes podkreślił swój trwały związek z ziemią cieszyńską, z której się wywodzi i z którą nadal czuje się związany. Myślami stale wraca do wspomnień i do miasta swego dzieciństwa, miasta leżącego gdzieś tam w samym sercu Europy. Pomimo podeszłego już wieku, profesor dalej podróżuje. Będąc w Cieszynie, profesor odwiedził dom, w którym urodził się oraz cieszyńskie cmentarze żydowskie przy ulicy Hażlaskiej. Ma w kraju wielu przyjaciół i znajomych. Końcem roku 2000 państwo Pipes gościli w Wiśle. Byli zachwyceni urokami miasta i krajobrazem beskidzkim. W kronice rodzinnej profesor napisał: "...z podziękowaniem za utrzymanie pamięci o Śląskich Żydach". Jeden z jego synów, dr Daniel Pipes, poszedł w ślady ojca. Jest dzisiaj ekspertem od spraw Bliskowschodnich.

W Biblii, w Księdze Psalmów czytamy: Życie nasz trwa lat siedemdziesiąt, a gdy sił stanie, lat osiemdziesiąt, a to, co się ich chlubą wydaje, to tylko trud i znój, gdyż chyżo mijają, a my odlatujemy (Ps.90,10).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama