, czwartek 25 kwietnia 2024
warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/betagc/public_html/sites/default/modules/cck/content.module on line 1284.
Śląskie walczy z rakiem
Rocznie w Polsce wykrywa się 3400 przypadków raka szyjki macicy; rocznie umiera z tego powodu 1800-1900 kobiet.  fot: Biuro Prasowe Tomasz Żak



Dodaj do Facebook

Śląskie walczy z rakiem

PAP/INTERIA.PL

Komentarze: ()    Zobacz opinię czytelników (10)    Dodaj opinie
Edukacja, szczepienia, badania cytologiczne oraz wprowadzenie kompleksowego rejestru tych badań - to cele zawartej w Katowicach Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Rocznie w Polsce wykrywa się 3400 przypadków raka szyjki macicy; rocznie umiera z tego powodu 1800-1900 kobiet.

Według danych Instytutu Onkologii w Gliwicach z 2009 r. codziennie jedna mieszkanka regionu dowiaduje się, że jest chora na raka szyjki macicy, a co 1,5 doby jedna z tego powodu umiera. Tymczasem rak szyjki macicy jest rodzajem nowotworu łatwym do wykrycia we wczesnym stadium, a wówczas także w pełni uleczalnym.

- Rak szyjki macicy to schorzenie, które nie musi i nie powinno się kończyć śmiercią. Odpowiednia profilaktyka - szczepienie, badanie - może spowodować, że w przyszłości nie będziemy mieli w ogóle przypadków śmiertelnych w naszym województwie. Dziś to niestety ponad 200 pań rocznie - powiedział marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.

List z apelem o refundację szczepień

Zapowiedział skierowanie do wszystkich samorządów w regionie listu z apelem o refundację szczepień przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepionka, którą powinny przyjmować dziewczynki w wieku poprzedzającym inicjację seksualną, nie jest w Polsce refundowana, finansuje ją jednak wiele samorządów.

- Skierujemy taką ofertę do samorządów lokalnych, przygotujemy też mały system zachęt, dla tych, którzy taką akcję podejmą - powiedział Matusiewicz.

W ocenie ekspertów głównym problemem w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy w województwie śląskim jest niewielka liczba pań, które zgłaszają się na badania - z możliwości bezpłatnego badania korzysta zaledwie ok. 20 proc. kobiet. W niewielkim zakresie prowadzona jest też akcja szczepień.

Należy wykonać badania cytologiczne

- Będziemy merytorycznie pracować nad działaniami systemowymi. Każdy moment jest dobry, by przypominać o badaniu cytologicznym - zaznaczył inicjator powołania koalicji poseł Jerzy Ziętek, ginekolog w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach Ligocie. Dodał, że koalicja ma być wojewódzką platformą koordynującą i scalającą działania prowadzone przez lokalne podmioty i instytucje.

Główne działania mają być podejmowane w sferze edukacji, w tym realizacji szkolnych programów "Wybierz życie" i "Profilaktyka Granat na Raka". Koalicjanci chcą dotrzeć do młodzieży, ale też lekarzy rodzinnych i pediatrów.

Jak podkreślił przewodniczący koalicji prof. Ryszard Poręba, wczesne wykrycie raka szyjki macicy to rzecz kluczowa. - Chcemy go wykrywać na początku, kiedy leczenie trwa jeden dzień i jest bardzo tanie. Natomiast jeśli pacjentka zgłasza się późno i rak jest zaawansowany, to oczywiście leczenie jest niesamowicie kosztowne. To idzie w setki tysięcy złotych, a i tak niewielki odsetek tych kobiet przeżywa 5 lat - zaznaczył.

Co roku umiera 1800-1900 Polek

Rocznie w Polsce wykrywa się 3400 przypadków raka szyjki macicy; rocznie umiera z tego powodu 1800-1900 kobiet. - Co roku umiera jedno małe miasto kobiet- mówił profesor. Cel, jaki stawia sobie koalicja, to zmniejszenie w 2020 roku umieralności o połowę.

Ambasadorkami akcji zostały: aktorka Anna Guzik, wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Gajewska-Przydryga, właścicielka sieci salonów fryzjerskich Beata Berendowicz oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

- Chcę pokazać na własnym przykładzie, jakie to jest ważne. Chcę mówić, że chodzę się badać, że się tego nie wstydzę, nie boję, że mam to zapisane w swoim kalendarzu i robię to co roku w okolicach moich urodzin - powiedziała wicemarszałek województwa.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Śląskie walczy z rakiem ? A co z trucicielem który zwie się : Huta Trzyniecka !!! która zatruwa i niszczy zdrowie mieszkanców Ślaska Cieszyńskiego i zatruwa nasze naturalne środowisko !!!! Jak zauważyłem ostatnio sytuacja bardzo się pogorszyła i zdarza się coraz częściej. Dzieje się to obecnie nie tylko w nocy , czy nad ranem ale i również w czasie dnia.Dlaczego nic nie robi się w powyższej sytuacji , przecież są przekroczone normy zanieczyszczenia. Cierpi na tym zdrowie naszych rodzin, dzieci .

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama