, poniedziałek 6 lipca 2020
Laury Ziemi Cieszyńskiej zostały rozdane. Złotą Cieszyniankę otrzymał Adam Makowicz
Co roku przyznawana jest także Honorowa Złota Cieszynianka. W tym roku Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej postanowiło wyróżnić Adama Makowicza. fot: Cz. Brachaczek/powiat.cieszyn.plDodaj do Facebook

Laury Ziemi Cieszyńskiej zostały rozdane. Złotą Cieszyniankę otrzymał Adam Makowicz

- To właśnie państwo, laureaci Srebrnej Cieszynianki, dzięki swojej ogromnej wiedzy, talentowi i pracy, którą pomnażacie otrzymujecie ten mały z naszej strony dar. Dar, który nie jest zwieńczeniem waszej pracy, jest on tylko wyrazem podziwu dla drogi, którą przebyliście i za to w imieniu samorządów chciałem wam bardzo podziękować - mówił Jerzy Nogowczyk, starosta cieszyński.

Laury Ziemi Cieszyńskiej to inicjatywa Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej, który w 1997 roku podjął formalną uchwałę i przyjął regulamin, który stanowi, że samorządy Ziemi Cieszyńskiej będą corocznie spośród swoich mieszkańców wyłaniać osoby, które zasłużyły się w szczególny sposób dla społeczności, w której działają.

W związku z tym co roku, zawsze 11 listopada, w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbywa się Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, podczas której wręczane są nagrody. Statuetki przedstawiają kwiat i są projektu Henryka Jasińskiego, cieszyńskiego plastyka. - Za to, że chcecie i potraficie. Również za to, że wykonując swoją pracę w tak wielu polach działalności wpisujecie się w obchody Dnia Niepodległości i sami nie odpowiadając na żadną ankietę dajecie świadectwo czym jest patriotyzm dzisiejszych czasów. To dzięki wam my wszyscy możemy czuć się dumni - komentował starosta.

Tegorocznymi laureatami "Srebrnych Cieszynianek" zostali: Krystyna Podżorska (Brenna), Alojzy Strządała (Chybie), Ryszard Mazur (Cieszyn), Gustaw Cieślar (Dębowiec), Witold Pieńskowski (Goleszów), Aurelia Mikuła (Hażlach), ksiądz Jerzy Palarczyk (Istebna), ksiądz Władysław Wantulok (Jaworze), Jan Chmiel (Skoczów), Barbara Żerdka (Strumień), Andrzej Georg (Ustroń), Wiktor Buczek (Wisła), Przemysław Lose (Zebrzydowice).

W tym roku Laurem Srebrnej Cieszynianki pośmiertnie wyróżniony został Jan Chmiel. Nagrodę w jego imieniu odebrał Sławomir Chmiel, syn laureta. Pisarz i poeta ludowy został doceniony za nieocenione zaangażowanie w pracę na rzecz kultywowania i zachowania tradycji Śląska Cieszyńskiego dzięki twórczości literackiej pisanej gwarą, za prowadzenie zespołów regionalnych oraz liczne spotkania edukacyjne z młodzieżą.

Co roku przyznawana jest także Honorowa Złota Cieszynianka. W tym roku Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej postanowiło wyróżnić Adama Makowicza. - Laur przyznany został za wieloletnie charytatywne koncertowanie na rzecz potrzebujących i doświadczonych przez los dzieci, za wielkie serce dla potrzebujących. Za promowanie Ustronia i Śląska Cieszyńskiego na świecie poprzez wirtuozerskie koncerty jazzowe - powiedziała Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.

Cieszyniankę Powiatu Cieszyńskiego otrzymał Karol Franek, inicjator i współzałożyciel Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama