, poniedziałek 6 lipca 2020
Zofia Kossak odznaczona Orderem Orła Białego
Obecnie Order Orła Białego przyznany Zofii Kossak znajduje się w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Zofia Kossak odznaczona Orderem Orła Białego

mat.pras.
We wrześniu 2018 roku Prezydent Andrzej Duda ogłosił listę 25 Polaków, którzy w setną rocznicę odzyskania niepodległości zostaną pośmiertnie odznaczeni Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości. W tym zaszczytnym gronie znalazła się pisarka Zofia Kossak, która większą część swojego życia związała z Górkami Wielkimi.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, przyznawane najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych za zasługi wojskowe i cywilne.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 11 listopada 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Order w imieniu nieżyjącej pisarki z rąk prezydenta przyjęły Anna Fenby Taylor i Ewa McSperrin – jej wnuczki.

Oprócz Zofii Kossak, wśród odznaczonych znaleźli się między innymi Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Stefan Żeromski, a także Wojciech Kossak – malarz, stryj pisarki.

Obecnie Order Orła Białego przyznany Zofii Kossak znajduje się w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Z. Kossak jak najbardziej odznaczenie należy się. Szkoda tylko że taka miałka osoba je przyznała.

Adrianowi wygodniej teraz nieboszczyków odznaczać, nie odmówią

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama