, poniedziałek 17 czerwca 2019
Zmarł profesor Mečislav Borák
Profesor Mečislav Borák fot: archivum SLUDodaj do Facebook

Zmarł profesor Mečislav Borák

CS
15 marca w wieku 72 lat zmarł profesor Mečislav Borák, wybitny historyk i muzealnik specjalizujący się w historii Śląska Cieszyńskiego XX wieku, profesor Śląskiego Uniwersytetu w Opawie.

Profesor Borák był autorem wielu odkrywczych publikacji dotyczących historii niemieckiej okupacji na Śląsku Cieszyńskim oraz stalinowskich represji dotyczących mieszkańców śląskiego, polsko-czeskiego pogranicza oraz represji wobec obywateli Czechosłowacji w Związku Radzieckim po 1945 roku. Ważnym wątkiem jego zainteresowań była zbrodnia katyńska. W 1991 roku jego książka Symbol Katynia: Zaolziańskie ofiary obozów i więzień w ZSRR wydana w Czeskim Cieszynie przez ZG PZKO ujawniła wiele przedtem nieznanych, utajnionych czy wręcz zakazanych informacji na ten temat. Niemniej ważne wyniki swoich badań na ten temat prof. Borák przedstawił później w książce „Ofiary Zbrodni Katyńskiej z obszaru byłej Czechosłowacji ” Opava: Slezské zemské muzeum, 2011 oraz w książce „Zatajené popravy: Češi a českoslovenští občané popravení na sovětské Ukrajině: z historie Velkého teroru na Volyni a v Podolí” Opava: Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik, 2014. Odkrywczy okazał się także film dokumentalny pod tytułem „Zločin jménem Katyň”Zbrodnia zwana Katyń - nakręcony według scenariusza profesora. Film został nagrodzony wieloma nagrodami na czeskich i międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych.

Profesor Mečislav Borák zajmował się również historią polskiej mniejszości na Zaolziu. Za swoje związane z historią Polski i jej popularyzacją osiągnięcia został wyróżniony dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP. Uczestniczył także w pracach polsko-czeskiej komisji historyków.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama