, sobota 15 grudnia 2018
Zatrzymanie, pożar i zakłócenie porządku
To scenariusz jaki w Cieszynie przygotowano dla funkcjonariuszy Służby Więziennej biorących udział w ogólnopolskich ćwiczeniach pod kryptonimem – Jesień 2017. fot: DRDodaj do Facebook

Zatrzymanie, pożar i zakłócenie porządku

DR
Zatrzymanie, pożar i zakłócenie porządku


Zatrzymanie, pożar i zakłócenie porządku

Przyjęcie do jednostki dwóch osób podejrzanych o atak terrorystyczny. Pożar na terenie przyległym do zakładu karnego. Zakłócenie spokoju i porządku w więzieniu. - To scenariusz jaki w Cieszynie przygotowano dla funkcjonariuszy Służby Więziennej biorących udział w ogólnopolskich ćwiczeniach pod kryptonimem – Jesień 2017.

27 października w cieszyńskim Zakładzie Karnym odbyły się ćwiczenia, podobne do tych które w dniach 26-29 października br. przyprowadzane są w wybranych zakładach karnych i aresztach śledczych na terenie całej Polski. Tego typu ćwiczenia ochronno-obronne odbywają się co roku w każdym więzieniu w Polsce. W tym roku pod kryptonimem Jesień 2017 postanowiono przeprowadzić je w jednym czasie w kilkunastu zakładach karnych i śledczych w całej Polsce. Do udziału w ćwiczeniach wyznaczono po jednej jednostce w każdym okręgowym inspektoracie Służby Więziennej. W okręgu katowickim ćwiczenia odbyły się w ZK Cieszyn.

Wspólną osią ćwiczeń było zagrożenie zewnętrzne np.: atak terrorystyczny lub próba odbicia więźniów, które mogły wpłynąć na bezpieczeństwo funkcjonariuszy i jednostek, a poprzez to na bezpieczeństwo obywateli. Jednak ćwiczenia w poszczególnych zakładach karnych i aresztach śledczych odbywały się na podstawie odrębnych scenariuszy przygotowanych z uwzględnieniem warunków i możliwości więzień biorących udział w ćwiczeniach.

Takie ćwiczenia miały na celu przygotowanie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz innych służb mundurowych na realne zagrożenia. Podczas ćwiczeń Służba Więzienna doskonaliła przede wszystkim procedury kierowania realizacją zadań w wybranych obszarach przygotowań obronnych Służby Więziennej. Poszczególne jednostki biorące udział w ćwiczeniach sprawdzą umiejętności współdziałania ze Sztabem Dyrektora Generalnego SW. Sprawdzony został również w praktyce stopień przygotowania funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej do reagowania w sytuacji zagrożenia. Dzięki udziale w ćwiczeniach innych służb mundurowych będzie można wyciągnąć wnioski także ze współdziałania formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, a przy okazji system łączności oraz system obiegu informacji.

W ramach współpracy służb mundurowych w ćwiczeniach wzięli udział również funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Katowic, Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, Straży Granicznej oraz grupa wsparcia funkcjonariuszy z AŚ Bielsko-Biała i ZK Jastrzębie Zdrój.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama