, niedziela 24 stycznia 2021
Zamek Cieszyn poszukuje pamiątek
Zamek Cieszyn liczy na pomoc mieszkańców, byłych pracowników, pasjonatów lokalnej historii w skompletowaniu pamiątek fot: arch. GCDodaj do Facebook

Zamek Cieszyn poszukuje pamiątek

KT
Zamek Cieszyn pracuje nad powstaniem wystawy poświęconej przemysłowi i przedsiębiorczości w okresie formowania się polskiej administracji na Śląsku Cieszyńskim. W tym celu prosi o pomoc mieszkańców.

Wystawa ma podkreślić jak ważną rolę w ostatnim stuleciu odegrali przedsiębiorcy zakładający na terenie II RP swoje fabryki. W dwudziestoleciu międzywojennym lokalne przedsiębiorstwa gromadziły niemały kapitał i eksportowały swoje towary do najdalszych zakątków Europy, a nawet świata. Po II wojnie światowej większość z nich została upaństwowiona i przekształcona w duże zakłady produkcyjne, które również znajdowały nabywców swoich towarów na rynkach krajowych i zagranicznych. Niektóre z firm działają do dziś, kontynuując zapoczątkowane w międzywojniu tradycje.

Zamek Cieszyn liczy na pomoc mieszkańców, byłych pracowników, pasjonatów lokalnej historii w skompletowaniu pamiątek, ponieważ liczba opracowań na ten temat jest stosunkowa niewielka. Chodzi o zdjęcia zakładów i ludzi w nich pracujących lub przedmioty z nimi związane. Szczególnie warto zwrócić uwagę na faryki: Brunon&Wilhelm Schramek, zał. 1921 (później: Olza); Fabryka Zegarów „Świt”, zał. 1920; RORI Rosenzweig&Rindl, zał. 1922 (później: Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie); Hückel Sohne, zał. 1924 (później: Polkap); Zakłady Elektromechaniczne, zał. 1920 (później: Celma); Fabryka Wyrobów Wełnianych Antoni Lewiński, zał. 1929 (później: Juwenia); Fabryka Guzików i Wyrobów Metalowych „Wunsche&Marcuzzi”, zał. 1928 (później: Zampol).

Kontakt z Zamkiem Cieszyn:
wzagan@zamekcieszyn.pl, tel. 33 851 08 21 (wew. 14) lub osobiście w Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama