, sobota 27 luty 2021
Wznowienie akcji w kopalni w Stonawie. Ciała dziewięciu polskich górników nadal pod ziemią
Czeski Urząd Górniczy wydał zgodę na wznowienie akcji wydobycia znajdujących się nadal pod ziemią ciał dziewięciu ofiar. Prace rozpoczęły się 15 kwietnia. fot: PAPDodaj do Facebook

Wznowienie akcji w kopalni w Stonawie. Ciała dziewięciu polskich górników nadal pod ziemią

UM
W grudniu ubiegłego roku w kopalni węgla CSM w Stonawie wskutek wybuchu metanu zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Bezpośrednio po wypadku rejon katastrofy odcięto szczelnymi tamami przeciwwybuchowymi. Strefa zamknięta obejmuje 4800 metrów chodników.

Czeski Urząd Górniczy wydał zgodę na wznowienie akcji wydobycia znajdujących się nadal pod ziemią ciał dziewięciu ofiar. Prace rozpoczęły się 15 kwietnia.

Ivo Czelechovsky, rzecznik spółki OKD poinformował, że najpierw ekipa poszukiwawcza będzie chciała udrożnić wejścia do chodnika, gdzie od wybuchu w utrzymuje się wysoka temperatura oraz niebezpieczne stężenie gazów.

W tym celu zostaną zrekonstruowane dwie gipsowe tamy przeciwwybuchowe. Kolejnym etapem będzie wentylacja położonych za nimi obszarów.

Z rozpoznania terenu wiadomo, że ciała pięciu polskich górników znajdują się ok. 200 metrów od miejsca, gdzie ratownicy rozpoczną prace. Prawdopodobnie uda się je wydostać na powierzchnię na przełomie kwietnia i maja. Pozostałe cztery ciała, znajdujące się ok. 300 metrów dalej według założeń uda się wydobyć do połowy maja.

W akcji codziennie ma brać udział do ośmiu zastępów ratowników. W sumie do dyspozycji będzie 40 osób. Nie będzie jednak wśród nich polskich ratowników. W ubiegły piątek w sztabie akcji gościł Andrzej Kleszcz, wiceprezes do spraw technicznych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, który potwierdzał, że strona czeska do zadania jest dobrze przygotowana.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama