, czwartek 27 luty 2020
Wysoka na 61 metrów metalowa wieża stanie w centrum Cieszyna
Zdjęcie poglądowe. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Wysoka na 61 metrów metalowa wieża stanie w centrum Cieszyna

UM
Wyobraźmy sobie Cieszyn, w niedalekiej nawet przyszłości. Piękny deptak na ul. Głębokiej, gwar dobiegający z małych przepełnionych turystami restauracji, w miejscu starego budynku celnego można podziwiać już piękne Centrum Rekreacyjne, przy którym zachęca do zwiedzania historyczny symbol miasta, tramwaj. Spacer w piękne popołudnie Aleją Piastowską, której blask przywróciła zakończona właśnie rewitalizacja i projekt „Open Air Museum”, jest czystą przyjemnością. I ta idylla pięknego starego Cieszyna mogłaby trwać gdyby…. no właśnie gdyby nie, burząca ten piękny obrazek, metalowa wieża, stacja bazowa telefonii komórkowej firmy PLAY.

Jak to możliwe, że w centrum historycznego miasta stanie metalowa wieża o całkowitej wysokości 61,45m? Widok wieży obwieszonej 12 antenami jest już pewną przyszłością tego miejsca, bo stacja bazowa telefonii komórkowej PLAY została zlokalizowana na działkach w rejonie ul. Rzeźniczej, ul. Sportowej i Alei Piastowskiej.

Jak to możliwe, że wydano zgodę na budowę tej wieży w centrum Cieszyna?

Na terenie objętym inwestycją nie ma obecnie uchwalonego miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Inwestor uzyskał ostateczną, ustalającą lokalizację inwestycji decyzją Burmistrza Miasta Cieszyna w dniu 17.08.2017 r.

Jak wynika z dokumentów w postępowaniu administracyjnym stronom umożliwiono zapoznanie się z dokumentacją projektową oraz wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów. Strony jednak nie wniosły uwag, tym samym wydano zgodę na warunki zabudowy.

18.10.2018 r. z upoważnienia Starosty Powiatowego, Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa zatwierdził projekt budowy i udzielił pozwolenia na budowę.

W tym przypadku decyzja Starostwa Powiatowego nie mogła być inna, a jedynym organem, który mógł wydać decyzje negatywną był Urząd Miasta Cieszyna. Teraz podważenie i cofnięcie tak szkodliwej dla wizerunku miasta decyzji jest raczej niemożliwe.

Argumentem mogącym podważyć tą decyzję nie może być również szkodliwość dla zdrowia czy środowiska. Pola elektromagnetyczne znajdują się bowiem na wysokości niedostępnej dla ludzi. Nie występują w miejscach ich przebywania i zamieszkania. Przyjęte rozwiązania projektowe są także zgodne z wymaganiami ochrony środowiska. Inwestycja nie jest zaliczana do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ani nie jest usytuowana w obszarze Natura 2000.

Prace mają ruszyć już niebawem i dopiero wtedy mieszkańcy zorientują się, co powstaje w sercu miasta. Po raz kolejny w tak ważnej sprawie nikt nie zapytał ich o zdanie. Informacja zamieszczona na stronie BIP to za mało, w dodatku, że dla wielu jest bardzo nieczytelna. Po raz kolejny za drzwiami urzędniczych biur podjęto decyzję, nie patrząc na Cieszyn pod względem wizerunku. Wszyscy wiemy, że przyszłością tego miasta jest turystyka. Czy jednak widok takiej „szkarady” w sercu miasta jest wartością dodaną? O to należałoby zapytać byłego burmistrza Ryszarda Macurę. Jaki miał plan na Cieszyn i czy miał go w ogóle?

Niestety często decyzje podejmuje się nie patrząc na to, jaki będą miały one skutek za kilka czy kilkanaście lat.

Mamy nadzieję, że obecna burmistrzyni Gabriela Staszkiewicz postrzega Cieszyn inaczej i znajdzie się sposób na zatrzymanie budowy metalowej wieży.

Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pytanie kto był radnym w tamtym rejonie i nie zareagował? Ludzie mogli nie wiedzieć - nie każdy czyta WR

Pozostali operatorzy powinni w trybie natychmiastowym wyłączyć swoje nadajniki - jak nie przeciwnicy 5G to znowu innej grupie nie pasuje.

Wypada pani Gabrieli podziękować za tą wieżę. Wygląda na to że miasto przy obecnych rządach schodzi na psy.

A przeczytał Pan ze zrozumieniem i do końca?

Nareszcie będzie zasięg

Ludzie rozumiem możecie być niedoinformowani ale jak coś to 5G nie powoduje promieniowania.A w temacie tej Wieży to w Cieszynie mnie już nic nie zdziwi za parę lat zburzą zamek i postawią podobna wierzę tylko wyższą

Koszmar ! Rzeczywiście w Cieszynie nie myśli się o mieszkańcach a o estetyce miasta to już w ogóle; w centrum miasta ohydne , kiczowate wystawy sklepowe, a teraz jeszcze taka wieża. Dlaczego o tak ważnych planach nie pisze się np.w Głosie Ziemi Cieszyńskiej albo w Wiadomościach Ratuszowych aby mieszkańcy dowiedzieli się o takich kuriozalnych pomysłach naszych władz, gdzie są nasi radni ??? Podobnie było z remontem ul.Katowickiej: dlaczego nie pomyślano o przystanku autobusowym przy szkole, o rowerzystach-jedzie taki a za nim 6 TIR-ow i korek aż do cmentarza komunalnego.... Mamy nadzieję, że nowa Pani Burmistrz weźmie wreszcie sprawy w swoje ręce...

Ta wieża to śmierć!!! Fale elektromagnetyczne dla sieci 5G będą nas "smażyć". W skrócie na YT proszę sobie wpisać szkodliwe skutki fal elektromagnetycznych.
RIP Cieszyn [*]

No cóż... jak zwykle w Cieszynie: to nie nasza wina, to poprzednia ekipa, nic nie możemy zrobić, trzeba było reagować. Chyba znam już ten scenariusz dyskusji z tematu budowy pawilonu handlowego „Stela”.

Ludzie nie pozwólcie na to. Ogladnijcie sobie wpływ 5g na otoczenie

Bo Rysio to pilnował okolic kościołów a tam w tym rejonie to nic nie ma. Dopiero św. Jerzy ale to za drzewami i się nie liczy.

Jedno jest pewne, polityka informacyjna w urzędach kuleje. Minęły dwa lata od wydania decyzji a my dowiadujemy się o tym z portalu informacyjnego. Przypuszczam, że nikt o tym pomyśle wcześniej nie słyszał. Możemy się z pomysłem budowy wieży zgadzać albo nie. Nawet jeśli czasy obecne narzucają taka potrzebę to i tak dziwie się, że nie zaproponowano inwestorowi innej lokalizacji. Burmistrz Macura zostawił nam niezły pasztet i teraz to my musimy go zjeść. Bardzo ciekawi mnie co zrobi z tym rada miasta i nowa burmistrz. No cóż skoro GC do tych informacji dotarła oni też muszą to wiedzieć. Dlaczego taka cisza że strony urzędu?

A nie prościej było wynająć Operatorowi miejsce pod BTS na kominie Energetyki Cieszyńskiej- wysokość chyba podobna i byłby to w dalszym ciągu jeden /nb. szpetny/ obiekt wysokościowy a teraz będą dwa. Brawo Włodarze naszego Miasta. Dobrze że nikt nie wpadł na lokalizację w/w BTS na wieży zamkowej bo musieli by ją dla zwiedzających zamknąć. A swoją drogą jaki obszar chce operator pokryć z budowanej wieży bo od śródmieścia zasłania ją góra zamkowa, za plecami jest granica państwa i pozostają chyba tylko rejony Małej Łąki, Boguszowic i dolnych Kalembic.

Kto będzie odważny - który przedstawi nazwiska odpowiedzialnych za kontrolę w urzędzie. Nie jestem pewny, ale chyba za kontrolę odpowiada rada miasta z przewodniczącym na czele oraz komisja rewizyjna. Czy to nie tam należy kierować pretensje dotyczące konsultacji lokalizacji inwestycji?

Zauważalna jest niekompetencja w kreowaniu rzeczywistości przez przyjaciółki obecnego włodarza.

Polskie podejście do estetyki....

Jedynym kompetentnym do oceny estetyki w Cieszynie jest "Zamek Sztuki", jednak promieniowanie nadajników może mu zaszkodzić.

Czyżby po raz kolejny w tak ważnej sprawie nikt nie zapytał o zdanie Klubu Radnych "SIŁA"!!
Tylko oni są kompetentni w każdej sprawie.

Jak widać - pytał "Jak wynika z dokumentów w postępowaniu administracyjnym stronom umożliwiono zapoznanie się z dokumentacją projektową oraz wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów. Strony jednak nie wniosły uwag, tym samym wydano zgodę na warunki zabudowy."- tylko fale radiowe nie mają nic wspólnego z estetyka.

good luck jak to mówią

I to jeszcze w dodatku pewnie 5G, czyli wszyscy dookoła będą się smażyć jak w kuchence mikrofalowej.

ZBYT MAŁO WIEDZY MAJĄ CIESZYNIOCY NA TEMAT 5 G.....SZKODA .....ZAGŁADA WISI W POWIETRZU!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama