, niedziela 31 maja 2020
Wymiana flag między Łowiczem a Cieszynem
Pomysł powstał w 2016 roku i miał na celu podkreślić wyjątkowe związki Cieszyna z Łowiczem.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wymiana flag między Łowiczem a Cieszynem

red.
27 czerwca na budynku Urzędu Miasta w Cieszynie zostanie wywieszona flaga Łowicza. Tą flagę zobaczymy również na budynkach byłych koszar 10 Pułku Piechoty. Natomiast Flagi Cieszyna zawisną w Łowiczu na Urzędzie Miasta, a także na masztach przy byłych koszarach 10 Pułku Piechoty. Skąd pomysł na taką wymianę flag?

Pomysł powstał w 2016 roku i miał na celu podkreślić wyjątkowe związki Cieszyna z Łowiczem. Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty wystąpiło z propozycją do Rady Miasta Cieszyna o wywieszenie flagi Łowicza na jeden dzień. Taką prośbę skierowano również do Rady Miasta Łowicza. Obie Rady podjęły uchwałę o umieszczeniu flagi na Urzędzie Miasta 27 czerwca każdego roku. Tego dnia pojawią się również informacje o historii obu miast i 10 Pułku Piechoty. Warto podkreślić że wspólnym mianownikiem tej historii jest właśnie wspomniany wcześniej 10 Pułk Piechoty, który miał swoje początki w Cieszynie (1 listopada 1918 roku), a w 1919 przeniósł się do Łowicza. Na sztandarze pułku można zobaczyć nawet herby obu miast.

Data 27 czerwca nie jest przypadkowa. W tym dniu w 1919 roku miała miejsce rozstrzygająca bitwa pod Trembowlą w rejonie Gołogór. Z tej okazji 27 czerwiec został wybrany na coroczny dzień święta pułku, a wymiana flag tego dnia ma przypomnieć nam o tamtych wydarzeniach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama