, piątek 10 lipca 2020
Wizyta ministra Stanisława Szweda w Skoczowie
W sali sesyjnej urzędu miejskiego w Skoczowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda. fot: BPIDodaj do Facebook

Wizyta ministra Stanisława Szweda w Skoczowie

BPI
W sali sesyjnej urzędu miejskiego w Skoczowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda poświęcona wypłacie świadczeń z rządowych programów „500+” oraz „Dobry Start 300+”. W konferencji uczestniczyli również: Burmistrz Miasta Skoczowa Mirosław Sitko, Zastępca Burmistrza Miasta Skoczowa Andrzej Bubnicki, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie Edyta Godziek oraz zastępca dyrektora OPS w Skoczowie Bogusław Paruch.

Konferencję prasową poprzedziła wizyta wiceministra w miejscowym Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie sprawdzał stan realizacji wypłat, a także mógł poznać specyfikę pracy związanej z przydzielaniem świadczeń. Podczas konferencji minister Stanisław Szwed przedstawił dane dotyczące realizacji wypłat świadczeń w skali kraju oraz w skali gminy.

Wnioski złożyło już ponad 30% uprawnionych do świadczeń. Nasz region należy do liderów, wśród złożonych wniosków drogą elektroniczną, co jest możliwe również, dzięki uproszczonemu wnioskowi oraz możliwości składania wniosków zarówno przez rządową stronę https://empatia.mpips.gov.pl/, jak i przez bankowość elektroniczną.

Do OPS w Skoczowie wpłynęło już drogą elektroniczną ponad 1600 wniosków o wypłatę świadczenia 500+ oraz ponad 1000 wniosków dotyczących świadczenia Dobry Start 300+.

W skali województwa wpłynęło już ponad 287 tys. wniosków o wypłatę 500+ oraz 167 tys. wniosków Dobry start 300+. W całej Polsce ponad 2 mln 100 tys. wniosków 500+ oraz 1 mln 200 tys. Dobry start 300+.

Minister Stanisław Szwed na konferencji prasowej podkreślił, że Śląsk przoduje w ilości wniosków złożonych drogą elektroniczną. Formularz wniosku w roku bieżącym został uproszczony. Na przykładzie Skoczowa możemy powiedzieć, że program jest dobrze realizowany.

Dzięki promocji składania wniosków droga elektroniczną zwiększyła się ich liczba. Za pierwsze dwa tygodnie lipca w roku 2018 było ich 195, a teraz 1650. Najwięcej wniosków spłynęło w pierwszym tygodniu.” – mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie Edyta Godziek.

W OPS wypłatą świadczeń zajmują się dwa zespoły. Od sierpnia wnioski będzie można składać w formie papierowej. Uruchomione zostaną trzy punkty odbierania wniosków. Będzie rozważana możliwość składania wniosków również w Urzędzie Miejskim w Skoczowie.

Burmistrz Mirosław Sitko podkreślił, że przez trzy lata realizacji programu wprost do kieszeni mieszkańców gminy Skoczów trafiło ponad 50 mln zł. Szacuje się, iż liczba dzieci na które w ramach programu 500+ przysługuje świadczenie od 1 lipca 2019 r. wzrośnie z ok. 3200 do ponad 5 tys.

Zastępca Burmistrza Miasta Skoczowa Andrzej Bubnicki przybliżył również zakres działań OPS inny niż wypłacanie świadczeń m.in. opłacanie kosztów pobytu mieszkańców w domu pomocy społecznej (pomoc kierowana do 56 osób na kwotę ponad 1 mln rys. zł); świadczenia rodzinne (118 rodzin – 6 mln 614 tys. zł); świadczenia wychowawcze dla 2174 rodzin to koszt 16,5 mln zł oraz szeroko zakrojone działania, mające na celu wspieranie seniorów w gminie Skoczów (Karta Seniora, Koperta Życia, infolinia dla seniorów).

W 2018 roku świadczeniem 300+ w gminie Skoczów objęto 3300 dzieci, co w sumie daje kwotę powyżej 1 mln zł. Świadczenie Dobry Start 300+ ma na celu wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Świadczenie nie ma kryterium dochodowego i przyznawane jest na każde uczące się dziecko od 7 do 20 roku życia (do 24 roku życia w przypadku uczących się dzieci niepełnosprawnych).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama