, czwartek 4 marca 2021
VI Festiwal Nauki WSB: Wybitni goście, ciekawe wykłady
Młodzi słuchacze poznali niezwykłą historię wykopalisk na Górnym Śląsku i okoliczności odkrycia szczątków śląskiego dinozaura.  fot: AKDodaj do Facebook

VI Festiwal Nauki WSB: Wybitni goście, ciekawe wykłady

AGNIESZKA KACZMARCZYK
VI Festiwal Nauki WSB: Wybitni goście, ciekawe wykłady

Szeroki program i cała oferta spotkała się z wielkim zainteresowaniem, nie tylko wśród szkół w Cieszynie. fot. AK


VI Festiwal Nauki WSB: Wybitni goście, ciekawe wykłady

Łukasz Wróblewski, dziekan Wydziału Zamiejscowego WSB w Cieszynie, który sam jest zapalonym podróżnikiem, a podczas tegorocznej edycji Festiwalu możemy zobaczyć jego autorską wystawę. fot. AK


VI Festiwal Nauki WSB: Wybitni goście, ciekawe wykłady

"Kosowska Mitrowica - miasto, w którym nie chcielibyście mieszkać". fot. AK


VI Festiwal Nauki WSB: Wybitni goście, ciekawe wykłady

Ciekawe eksponaty z prywatnych zbiorów dziekana. fot. AK


VI Festiwal Nauki WSB: Wybitni goście, ciekawe wykłady

"Od astrolabium Kopernika po współczesny teleskop”. fot. AK

Niezwykle ciekawy wykład zainaugurował VI Festiwal Nauki organizowany w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, na wydziale zamiejscowym w Cieszynie. - Na Śląsku żyły dinozaury - przyznaje Jerzy Dzik.

Minęło dwieście lat od urodzin Karola Darwina i 150 lat od publikacji jego epokowego dzieła O pochodzeniu gatunków... Myślę, że to właściwy czas i miejsce, by przypomnieć zdarzenia minionych stuleci i zastanowić się nad ich sensem dla rozwoju nauki - pisze w swojej książce Jerzy Dzik, którego wykład inauguracyjny VI Festiwalu Nauki mieli przyjemność wysłuchać uczestnicy.

Polski paleontolog, ewolucjonista, profesor i dyrektor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, był jednym z głównych gości spotkania. W Krasiejowie odkrył i przebadał cmentarzysko wielkich płazów i gadów triasowych, w tym najstarszych pradinozaurów na świecie. W 2006 zespół pod kierownictwem profesora rozpoczął wykopaliska w Lisowicach, zakończone odkryciem w 2008 archozaura (nazwanego później Smokiem wawelskim oraz dicynodonta. Młodzi słuchacze poznali niezwykłą historię wykopalisk na Górnym Śląsku i okoliczności odkrycia szczątków śląskiego dinozaura.

- Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy wybitnych przedstawicieli świata nauki, podróżników, gdyż główną ideą festiwalu jest szeroko rozumiana popularyzacja, promocja, rozpowszechnianie osiągnięć naukowych, w sposób przystępny dla każdego - mówi Łukasz Wróblewski, dziekan Wydziału Zamiejscowego WSB w Cieszynie, który sam jest zapalonym podróżnikiem, a podczas tegorocznej edycji Festiwalu możemy zobaczyć jego autorską wystawę: "Od astrolabium Kopernika po współczesny teleskop”, gdzie prezentuje ciekawe eksponaty ze swoich prywatnych zbiorów.

- Przeglądając program tegorocznego festiwalu nie trudno zauważyć, że będą to dni pełne ciekawych wykładów, z różnych dziedzin. Szeroki program i cała oferta spotkała się z wielkim zainteresowaniem, nie tylko wśród szkół w Cieszynie. Jest to dowód na integrację środowiska szkolnego - przyznaje Stanisław Kubicius, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego i nie sposób się z nim nie zgodzić. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu uczestnicy poznają m.in. dzieje niezwykłego regionu - Ziemi Cieszyńskiej oraz tajemnice skutecznej autoprezentacji. Wraz z zaproszonymi na Festiwal wykładowcami, organizatorzy odpowiedzą na pytanie, czy muzyka na pewno łagodzi obyczaje, a także: Gdzie szukać bezpiecznych źródeł pozyskiwania kapitału. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak powstają najlepsze reportaże, jak działają służby specjalne zwalczające korupcję w życiu publicznym i gospodarczym kraju - Festiwal Nauki potrwa jeszcze dwa dni.

Honorowy patronat nad inicjatywą objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Marszałek Województwa Śląskiego, a w Cieszynie także Starosta Powiatu Cieszyńskiego i Burmistrz Miasta Cieszyna. Do tej pory wydarzenie to przyciągnęło do sal wykładowych blisko 100 tysięcy pasjonatów nauki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program VI Festiwalu Nauki dostępny jest tutaj

Portal gazetacodzienna.pl objął VI Festiwal Nauki swoim patronatem medialnym

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Już tej prawdy nie ukryją,
One nadal tutaj żyją;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama