, sobota 19 stycznia 2019
Ustroń: Wspomnienia historii społeczności żydowskiej
We wrześniu 1939 r. spłonęła nie tylko synagoga w Ustroniu, ale także, m.in. świątynie żydowskie w Bielsku-Białej, Cieszynie i Skoczowie. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Ustroń: Wspomnienia historii społeczności żydowskiej

mat.pras.
W trzecim tygodniu II Wojny Światowej - 15 września 1939 r., została spalona synagoga w Ustroniu. Jak co roku, w 78. rocznicę tego wydarzenia, w miejscu, gdzie onegdaj stała świątynia, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Instytut Śląska Cieszyńskiego, nad którą honorowy patronat objął Poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń. Wsparcie w organizacji uroczystości ofiarowała Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej – Dorota Wiewióra.

-Chcemy, by dzisiejsza uroczystość była nie tylko swoistą lekcją historii, ale również lekcją z historii. Bo historię nie tylko należy znać, o przeszłości nie tylko trzeba wiedzieć, ale przede wszystkim, wyciągać z niej wnioski. Dziś chcemy nie tylko przywracać pamięć o społeczności żydowskiej, ale również pokazać do czego prowadzi pogarda wobec życia ludzkiego, do czego prowadzi bierność wobec zła, jakie bywają skutki niebezpiecznych ideologii politycznych. Do jakiej tragedii może doprowadzić ksenofobia, szowinizm i antysemityzm. Nie możemy zapomnieć o okrucieństwie wojny, o zbrodniach, o tym, iż zabijano i gnębiono niewinnych ludzi z powodu wyznawania innej, odmiennej od reszty religii, bądź przynależności do innego narodu - powiedział w czasie uroczystości Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski.

Obok wspomnienia historii społeczności żydowskiej w Ustroniu, odmówione zostały modlitwy przez przedstawicieli Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Zielonoświątkowego, a także Przewodniczącego Żydowskiej Gminy Wyznaniowej z Katowic. Uroczystościom towarzyszyła muzyka żydowska.

Ofiarami Holocaustu padło 77 ustrońskich Żydów, co stanowiło około 75% całej ówczesnej społeczności. Ich nazwiska zostały odczytane podczas wygłoszonego w czasie uroczystości apelu pamięci. Ostatni przedstawiciel ustrońskiej społeczności żydowskiej - Otto Windholz, zmarł w listopadzie 2015 r. Był on jednym z inicjatorów pomnika, stojącego dziś na miejscu spalonej synagogi.

We wrześniu 1939 r. spłonęła nie tylko synagoga w Ustroniu, ale także, m.in. świątynie żydowskie w Bielsku-Białej, Cieszynie i Skoczowie.

Obchody rocznicy spalenia synagogi organizowane są w Ustroniu od 2014 r. Po raz drugi organizatorem uroczystości jest Instytut Śląska Cieszyńskiego, który za jeden z celów funkcjonowania obrał przywrócenie pamięci o dorobku i historii społeczności żydowskiej zamieszkującej Ziemię Cieszyńską.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama