, wtorek 2 czerwca 2020
Uroczyste otwarcie - otwartego od 117 lat Domu Narodowego
Tylko jak można otwierać oficjalnie to co stoi od dawna? fot: FJDDodaj do Facebook

Uroczyste otwarcie - otwartego od 117 lat Domu Narodowego

UM
Uroczyste otwarcie - otwartego od 117 lat Domu Narodowego

fot. FJD


Uroczyste otwarcie - otwartego od 117 lat Domu Narodowego

Schody na drugie piętro.


Uroczyste otwarcie - otwartego od 117 lat Domu Narodowego

Drzwi frontowe.


Uroczyste otwarcie - otwartego od 117 lat Domu Narodowego

Drzwi frontowe.

Rewitalizacja obiektów miejskich, domów kultury, dworców czy dróg, na stałe wpisała się w plan budżetowy miast i wsi. Dzięki unijnemu dofinansowaniu możemy remontować i budować, na co samodzielne gminy nie mogłyby sobie pozwolić. Od początków członkostwa w UE Polska jest jednym z największych beneficjentów budżetu unijnego. Oznacza to, że otrzymujemy więcej środków, niż do niego wpłacamy. Z budżetu unijnego korzystają wszyscy. Dofinansowanie zyskały najważniejsze sektory polskiej gospodarki – transport, środowisko, energetyka, zdrowie i kultura.

Działania te mają służyć nam wszystkim. Jednak stają się one również sposobem na promocję samych samorządowców i zarządzających, którzy te sukcesy na zawsze wpisują w listę swoich dokonań. Nastała moda na oficjalne otwieranie wszystkiego, nawet tego co było zbudowane zanim poznaliśmy słowo rewitalizacja. Oficjalne przecięcie wstęgi już nie świadczy o tym, że oddano właśnie do użytku nowy obiekt. Przecina się ją wszędzie i przy każdej okazji w otoczeniu zaproszonych oficjeli, przy artystycznych występach i suto zastawionych stołach.

Tylko jak można otwierać oficjalnie to co stoi od dawna?

W dniu wczorajszym miało miejsce uroczyste otwarcie wyremontowanego właśnie „Domu Narodowego” w Cieszynie. Przecięcie wstęgi odbyło się w tym miejscu sto siedemnaście lat temu. Od początku powstania ośrodek skupia różnorodną działalność polskiej ludności Śląska Cieszyńskiego. Jest siedzibą wielu instytucji, stowarzyszeń kulturalnych, oświatowych i gospodarczych. Dom Polski, bo taka była pierwotna nazwa Domu Narodowego, powstał w wyniku wielkiej, społecznej i patriotycznej aktywności Polaków na Śląsku Cieszyńskim, który wówczas – na przełomie XIX i XX wieku – należał do Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Wczorajsze popołudnie upłynęło w tym miejscu na kolejnym otwarciu, otwartego i działającego Cieszyńskiego Ośrodka Kultury. Było więc uroczyste przecięcie wstęgi, kwiaty, występy, przemowy i przemówienia oficjeli, a na koniec szampan i wystawny catering. Zabrakło tam jednak najważniejszej grupy, tych którzy z tego obiektu korzystają na co dzień czyli dzieci i organizacji pozarządowych. Rewitalizacja budynku kosztowała nieco pond 3,5 mln zł, ale nawet ta kwota nie wystarczyła na odnowienie drzwi wejściowych jak również wykończenie schodów. Szpitalną biel ścian mamy nadzieję zasłonią z czasem kolorowe prace dzieci jak na ośrodek kultury przystało. Czy efekt spełnił oczekiwanie mieszkańców? To już mieszkańcy niech ocenią sami. Warto jednak się wybrać i obejrzeć Dom Narodowy po rewitalizacji.

Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

do krzysztofa z kantoru fajnie jak złodziej jest inteligentny to sie ceni w obecnym swiecie. a szczególnie w kantorku

ż e n a d a
już p^eprzyć tę szachrajkę, o niej wszystko co istotne tu już powiedziano - charakterystyczny jest zestaw tych gęb w pierwszym rzędzie do szampana, co od lat w podobnych korytkowych imprezach na nasz koszt się bawią, grzeją w dobrze wymoszczonych samorządowych gniazdkach

najprawdziwsza prawda, ale i co z tego?

klasyk ten problem opisał i odpowiedzi udzielił w baśni pt. Nowe Szaty Króla

"na Śląsku Cieszyńskim, który wówczas – na przełomie XIX i XX wieku – należał do Cesarstwa Austro-Węgierskiego" - a kiedy nie należał ?

Prawda jest taka, ze dopuscic sie takich czynow mogla osoba, ktora z natrury jest nieuczciwa - te smsy to nie byl przypadek, taki ma po prostu charakter i nature, o czym swiadczy tez to, ze potrafi publicznie jeszcze sie pokazywac i bez wstydu lansowac przed kamerami. Jakim trzeba byc czlowiekiem?

Na pewno inteligentniejszym od Ciebie.

w końcu ktoś mądrze pisze w Cieszynie! Brawo GC!

Kubik-rubik chętnie zagłosuje nawet z prywatnego tel. A tak serio, jak to jest, że i władze i mieszkańcy pozwalają nadal w Cok rządzić dyr. Monkiewicz. Powinna z dyscyplinarką iść do domu a nie trwonić nadal nasze pieniądze. Mam wrażenie, że wszyscy zachowują się tak jakby nic się nie stało. Za chwilę wielka feta w mieście a Pani Monika znów tam będzie świecić i robić durne miny. Nie ogarniam tego miasta. I złoszczą mnie układy innych Cieszyńskich mediów. Milczenie to forma przyzwolenia a nie taki jest wasz obowiązek! Jedna GC nic nie zdziala choc jedyna problemu nie zamiata pod dywan. Ale dla burmistrza to powinien być temat wstydu. Brak tu uczciwości wobec mieszkańców i charakteru. A skoro tak mocno pozycji nieuczciwej urzedniczki broni to co musi kryć się w innych publicznych instytucjach? I gdzie jest rada miasta? Przewodnicząca zajęta wyborami a sprawy ważne olewa. Szkoda, jedną sprawą mogła zyskać poparcie.

Frela... Gdyby UM obserwowała Chrystusa co po wodzie chodzi napisała by prawdę, że to kałuża była tylko i mity nie ujrzałyby światła dziennego. Nie musiałabyś dzisiaj wierzyć w bajki. I słusznie Pani redaktor zauważyła głupotę dzisiejszych czasów czyli otwieranie tego co otwarte od dawna. To nic innego jak pompowanie swojego ego a dla dyrektor Cok to pompowanie swojej próżności na koniec kadencji. Całą elitą komitet burmistrza przybył. Taka kampania przedwyborcza. Czyli impreza wewnętrzna jak zwykle nie dla mieszkańców. No ale "Ugotowani" prawie w komplecie.

Ooo super! Chciałbym zatem ocenić modernizację i remont?! Czy można wysłać gdzieś SMS-y? Czy będzie ankieta dla mieszkańców?
Proponuję zatem:
75100 - o treści - Super (koszt 3,75 zł za sms).
75200 - o treści Średni (koszt 5,75 zł za sms).
75300 - o treści Zły (koszt 8,75 zł za sms).

No właśnie, GC dotyka sedna: ośrodek jest przeznaczony dla mieszkańców (o stowarzyszeniach nie piszę bo przecież zostały wyrzucone...) a informacja o otwarciu nawet się nigdzie nie pojawiła. Czyżby to dlatego, że był catering i szampan, a te nie są przeznaczone dla zwykłego zjadacza chleba??? Grunt żeby się władza i ten "lepszy sort" najadła, a reszta jest nieistotna. Kolejny aspekt, który jednoznacznie pokazuje, że obecna Pani dyrektor kompletnie nie nadaje się na to stanowisko, bo za nic ma mieszkańców, ale za to świetnie idzie jej włażenie w tyłek możnym tej lokalnej społeczności... arrivedrci Moniczko!

Mnie by było wstyd po takiej kompromitacji Pani Dyrektor pokazywać się publicznie i z pompą otwierać 117lat otwarty Dom Narodowy...

A gdyby Pani UM obserwowała Chrystusa chodzącego po wodzie, w swojej relacji dla GC napisałaby, że syn cieśli nawet pływać nie umie...

Hahaha lubię Panią Markowską. Dobry tekst. Dyrektor Sikora powinna już w ciszy i pokorze dorwać do końca umowy a tu proszę. Kolejny cyrk. Zapłaciliśmy za kolejne spotkanie kółka wzajemnej adoracji. A swoją drogą to ciekawe. Taka kasa a drzwi wejściowe straszą. Mam nadzieję, że kolejny burmistrz bardziej uszanuje podatki ciężko pracujących mieszkańców. Wstydem jest wczorajsze otwarcie w dodatku tego co dawno otwarte.

No i w końcu ktoś napisał jak jest. To dobra lekcja dla nowego burmistrza by szukać oszczędności tam gdzie można. Takie fety nikomu potrzebne nie są w dodatku, że płacimy za nie wszyscy. Tak jak w przypadku otwierania stuletniego dworca. Ciekawe czy na otwarcie Katowickiej przyjedzie wojewoda i starosta? Będzie kolejna okazja do imprezy. Trza się pokazać w końcu. Taką mamy fantazje w Cieszynie. Tylko szkoda, że nie znamy kosztu wczorajszej imprezy. Panie Burmistrzu powiem to co często Pan powtarza.. "Cieszyniacy powinni przestać przejadac pieniądze publiczne." zachęcam również Pana i Panią Monikę. Dla niej to kolejny powód do lansu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama