, piątek 19 kwietnia 2024
Ukoronujemy Wisłę w Wiśle!
Ty też możesz pomóc. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Ukoronujemy Wisłę w Wiśle!

mat.pras.
Wielką koronacją Królowej Polskich Rzek z zespołem Wisła, w sobotę 4 marca, w samo południe na pl. Bogusława Hoffa w Wiśle, Fundacja WWF Polska zaczyna tegoroczną kampanię Godzina dla Ziemi - Godzina dla Wisły. Najdłuższa rzeka Polski - unikatowa pod względem piękna i krajobrazu na skalę Europy! - zasługuje na hołd, a nade wszystko na ochronę jej naturalnego piękna i dzikości.

Dlatego WWF organizuje kolejne koronacje w całej Polsce i zachęca do podpisania petycji przeciwstawiającej się dewastacji Wisły, dostępnej od dnia pierwszej koronacji na stronie godzinadlaziemi.pl.
Rzeka Wisła potrzebuje pomocy

Godzina dla Ziemi WWF organizowana jest już od dziesięciu lat. Po raz kolejny, przebieg akcji wykroczy poza symboliczny gest wyłączenia świateł. Kampania odbywa się pod hasłem „Godzina dla Wisły”, nawiązując do Uchwały Sejmu, na mocy której rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Nad Królową Polskich Rzek - dziką i piękną -  zawisły czarne chmury. Zgodnie z pomysłem rządu Wisła ma stać się wodną autostradą transportową. Natomiast doświadczenia z całego świata, głównie z USA i Europy pokazują, że regulacja rzek i budowanie na nich tam jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla żyjących w niej zwierząt. Kampania ma na celu uświadomienie Polakom, że nieuregulowana i naturalnie płynąca Wisła jest rzeką bezpieczniejszą. Na świecie renaturyzuje się rzeki, oddając im miejsce do naturalnego i bezpiecznego rozlewania się lub burzy się tamy. Dzisiejsza wiedza naukowa mówi jasno, że rzeka jest bezpieczniejsza dla swojego otoczenia, kiedy pozostaje w swoim naturalnym korycie.

Zimorodek i rybitwa
Podczas marcowej kampanii Fundacja WWF Polska chce pokazać Polkom oraz
Polakom, jaką wartość możemy stracić, pozwalając na niepotrzebne regulacje Wisły. Brzegi Wisły są siedliskiem niezwykłych gatunków ptaków, takich jak: sieweczka obrożna, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna czy zimorodek. Wszystkie wyżej wymienione gatunki lęgowe
są szczególnie narażone na prace w korycie Wisły, a budowa nowych zbiorników wodnych oznacza definitywną likwidację siedlisk dla tych ptaków. Zagrożone są także płazy żyjące w dolinie oraz ssaki (nie tylko wodne), dla których często brzegi rzeki, to miejsca bytowania i ważne ciągi migracyjne.

Eventy koronacyjne
Wisła jest dobrem każdego z nas, dlatego Fundacja WWF organizuje eventy koronacyjne
w czterech krainach, przez które przepływa Wisła. Organizatorzy zapraszają wszystkich Wiślan oraz mieszkańców okolicznych miejscowości na koronację, podczas której uczestnicy ustawią się
w kształt korony, do wspólnego zdjęcia z zrobionego lotu ptaka. Wydarzenie w Wiśle uświetni swoją obecnością Zespół Regionalny “Wisła”, który wykona utwory na temat rzeki Wisły. Podczas eventów organizatorzy będą zachęcać do podpisania petycji dostępnej na stronie godzinadlaziemi.pl, przeciwko planom uregulowania Wisły.
Kolejne eventy:
* Kraków - 11 marca br. - Bulwary Wiślane pomiędzy Wawelem a Kazimierzem, godzina 12:00
* Gdańsk - 18 marca br. - Długi Targ przy fontannie Neptuna, godzina 12:00
* Warszawa - 25 marca br. finał Godziny dla Wisły - Skwer Kahla przy Moście Świętokrzyskim i Syrence, godzina 12:00

Wygooglaj Wisłę na River View
Wszyscy, którzy kochają dziką i bezpieczną Wisłę mogą także zdecydować, które odcinki Wisły zostaną uwiecznione w pierwszym polskim projekcie „Google River View”. Wystarczy wybrać jeden z unikatowych obszarów rzeki, które zawsze chcieliśmy zobaczyć, kojarzą nam się z miłymi wspomnieniami lub po prostu chcielibyśmy, aby zostały sfotografowane na Google mapach.

Symboliczne zgaszenie światła na 60 minut w Godzinę dla Ziemi WWF, która w tym roku wypada 25 marca o godz. 20.30, na całej Ziemi będzie okazją do tego, aby wyrazić troskę o środowisko naturalne naszej planety, a w Polsce będzie gestem poparcia dla idei ochrony Wisły w jej naturalnej postaci.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama