, czwartek 25 kwietnia 2024
Szczepienia lisów wolno żyjących
Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. fot: Pixabay



Dodaj do Facebook

Szczepienia lisów wolno żyjących

mat.pras.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w dniach 13.09 - 22.09.2017 r. odbędzie się wykładanie szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących na obszarze całego województwa śląskiego.

Szczepienia ochronne przeprowadza się na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach bytowania lisów wolno żyjących. Na terenach polnych oraz leśnych, a także na terenach niezurbanizowanych szczepionka wykładana jest przy użyciu samolotów. Natomiast na terenach zurbanizowanych szczepionka wykładana jest ręcznie.

Warto wiedzieć, że:

Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy również zwrócić uwagę, na fakt, iż „zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, iż staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Wielokrotne badania potwierdzają, iż przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie nie zachowania odpowiedniej ostrożności i zaleceń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa konkretne sposoby zachowania się w momencie znalezienia blistra/kapsułki. W przypadku, kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się płynną szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem medycyny, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa!

Szczepionka nie jest przeznaczona dla zwierząt domowych oraz gospodarskich, ponieważ na te grupy zwierząt nie działa wystarczająco skutecznie.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Wszelkie polowania w tym okresie są zabronione.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama