, piątek 21 września 2018
Święto Cieszyńskiej Wenecji
Wstęp wolny!  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Święto Cieszyńskiej Wenecji

mat.pras.
Jeśli chcesz wziąć udział w niezwykłym spacerze po Cieszyńskiej Wenecji, spektaklu o dawnych zakładach przemysłu dziewiarskiego „Juwenia”, usłyszeć historię dzieci z ulicy Przykopy albo obejrzeć film, którego jednym z głównych bohaterów jest Cieszyn z 1991 roku…to propozycja dla Ciebie! Zapraszamy mieszkańców i turystów.

Szczegółowy program na 24 czerwca 2017:

WARSZTATY PLASTYCZNE “CIESZYŃSKA WENECJA I TAJEMNICZY KOT”
/Galeria W Bramie 
(ul. Przykopa 17)
10:00 Warsztaty dla dzieci 6-8 lat
12:00 Warsztaty dla dzieci 9-11 lat
15:00 Plener w przestrzeni Cieszyńskiej Wenecji dla dzieci 12+
Na wszystkie warsztaty obowiązują ZAPISY w Galerii lub przez e-mail: galeriawbramie@gmail.com

11:00 - 13:00/ Świetlica Krytyki Politycznej “Na Granicy” (ul. Przykopa 20)
Warsztat “Zakwas” - nauka samodzielnego wypieku chleba/ Łukasz Radziszewski
(facebook.com/ZakwasPro)
Celem działania jest przekazanie wiedzy o tym czym jest Zakwas i nauka samodzielnego wypieku chleba. Są to przede wszystkim warsztaty kulinarne, które pełnią rolę projektu społecznego i kulturotwórczego. Łukasz Radziszewski pracuje również nad publikacją oraz mapą posiadaczy Zakwasu, którzy tworzą nową, osobliwą społeczność (chleb z jednego konkretnego Zaczynu wypiekają już osoby zamieszkałe m. in. w Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Łodzi, Mediolanie, Sokółce, Supraślu, Wiedniu, a nawet Nowym Jorku.
Liczba miejsc ograniczona! Na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 516 344 963 lub przez e-mail: natalia.kaluza@krytykapolityczna.pl
Uczestnik warsztatów musi zapewnić sobie tylko formę do pieczenia, tzw. blaszkę keksówkę (może być metalowa lub ceramiczna).

13:00 - 16:00 / Plac przed wejściem głównym do dawnego Młyna (ul. Przykopa 20)
Loteria “Ceramiczny Poemat Dadaistyczny”/Modelarnia Ceramiczna Bogdan i Beata Kosak
Modelarnia Ceramiczna Kosak działająca od początku roku w dawnym Młynie na ul. Przykopa wychodzi w przestrzeń Cieszyńskiej Wenecji by podzielić się z przechodniami zbieranymi przez lata porcelanowymi filiżankami, talerzami, wazonami… W zamian oczekuje kilku słów, które wspólnie zebrane złożą się w jedyny w swoim rodzaju “Ceramiczny Poemat Dadaistyczny”.

16:30 - 17:30/ Schody przy Młyńskiej Bramie
Performatywne czytanie tekstów literackich stworzonych przez młodzież z Cieszyna w ramach Grupy Aktywnej Kultury. Utwory, zaprezentowane z muzyką w tle, opowiadają o Cieszyńskiej Wenecji z perspektywy dnia dzisiejszego. To interpretacje, gry wyobraźni i czujne spostrzeżenia.
Autorami i autorkami utworów są: Mikołaj Bizoń, Joanna Heller, Mieszko Pasierbek, Natalia Puzoń, Aleksandra Podżorska, Aleksandra Kozyra.

18.00/ Świetlica KP/Młyn
„Bele dzianin” - teatralna opowieść o pracowniczkach dawnych Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego “Juwenia”/ reż. Natalia Kałuża
Związek Radziecki, Niemcy, a nawet Libia to tylko niektóre miejsca, gdzie niegdyś trafiała odzież produkowana w cieszyńskich Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego “Juwenia”. Przez lata prężnie działający zakład zatrudniał kilkaset osób. Były to głównie kobiety. Guzikarki, brakarki, krojczynie…
To dzięki ich wspólnej pracy „Juwenia” była jednym z ważniejszych zakładów tego typu w kraju.
Występują: Dominika Brejza, Kamila Kacyrz, Laura Kacyrz, Patrycja Kowalska, Aleksandra Podżorska, Natalia Puzoń.

19:00 / Plac przy ul. Przykopa 38-40
“Opowieści dzieci z ulicy Przykopy”/ Miejsce: ul. Przykopa (parking)/ reż. Bogusław Słupczyński
Co stało się z Julką, która wpadła do Młyna? Dlaczego Pan Tomica produkował trumny? Kto na ulicy Przykopa sprzedawał cukierki?
To historie na poły prawdziwe, na poły magiczne, a nawet fantastyczne. Powstały w naszej wyobraźni, z chęci oddania głosu starym murom, drzwiom, zmurszałym oknom, dachom. Ponieważ ludzkie, proste historie nigdy nie zostały zarejestrowane, a ci którzy je pamiętali dawno już odeszli. A przecież przestrzeń naszego życia nie może istnieć bez narracji przeszłości, która buduje wewnętrzne piękno ulicy Przykopa i uliczek przyległych.
Etiuda teatralna w wykonaniu dzieci ze Świetlicy KP.

21:00 / Młyn (ul. Przykopa 20)/ Świetlica Krytyki Politycznej
Pokaz filmu „Obywatel świata” reż. Roland Rowiński (+ 16)
„Obywatel świata” to film na podstawie opowiadania Grzegorza Ciechowskiego z 1991. Jednym z głównych bohaterów obrazu jest…Cieszyńska Wenecja. To tutaj dzieje się akcja filmu, który opowiada o niespełnionych marzeniach i rozczarowaniach ludzi, którzy spotykają się na szkolnym zjeździe absolwentów.

Wstęp wolny!

Działanie współfinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama