, wtorek 11 sierpnia 2020
Światowy Dzień bez Samochodu w Cieszynie
22 września na Rynku w Cieszynie, w godzinach 9.00-13.00 odbędzie się piknik promujący transport alternatywny (rowerowy, komunikacja miejska). fot: PixabayDodaj do Facebook

Światowy Dzień bez Samochodu w Cieszynie

UM Cieszyn
22 września, obchodzony jest Światowy Dzień bez Samochodu (ŚDbS). Celem tej inicjatywy jest uświadomienie mieszkańcom negatywnych skutków wynikających z używania samochodu jako środka komunikacji w przestrzeni miejskiej i nakłonienie ich do zachowań proekologicznych, związanych z korzystaniem z publicznej komunikacji zbiorowej lub rowerów.

Samochody pełnią w naszym życiu bardzo ważną rolę, tak ważną, że w wielu przypadkach trudno jest bez nich się obejść. Komunikacja samochodowa jest wygodna, ale ma też swoje ciemne strony. Należą do nich: zanieczyszczenie środowiska spalinami zawierającymi szkodliwe dla zdrowia substancje, emisja pyłów i gazów cieplarnianych, uciążliwy hałas, a także koszty i problemy związane z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w przestrzeni miejskiej. Praca silnika spalinowego powoduje emisję dwutlenku węgla, tlenku węgla, tlenków siarki, tlenków azotu, węglowodorów, aldehydów, sadzy, pyłów i metali. Wymienione substancje są szkodliwe dla zdrowia, mogą powodować zatrucia organizmu, obrzęk płuc, zwyrodnienia mięśnia sercowego, schorzenia skóry, a część z nich ma działanie rakotwórcze. ŚDbS ma przekonać, że w przestrzeni miejskiej możliwe jest życie bez samochodu i że takie życie może być przyjemne i korzystne dla środowiska i naszego zdrowia.

Tego dnia w wielu miastach na świecie, w tym również w Cieszynie, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety w komunikacji miejskiej. Warunkiem skorzystania z tego udogodnienia jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu i dowodu tożsamości.

Tradycja ŚDbS sięga 1973 roku, kiedy to w czasie kryzysu naftowego wystąpiły problemy z zaopatrzeniem w paliwo do samochodów. Pierwsze Dni bez Samochodu zostały zorganizowane w Reykjaviku (Islandia), Bath (Wlk. Brytania) i La Rochelle (Francja). Od 2000 roku, z inicjatywy Komisji Europejskiej, wydarzenie to nabrało szerokiego, międzynarodowego wymiaru.

Chociaż nasz Cieszyn nie jest wielką metropolią i uciążliwości związane z ruchem samochodów nie są tak bardzo dokuczliwe jak np. w Pekinie, Paryżu czy Nowym Jorku, dobrze byłoby zrobić wszystko, aby również u nas zminimalizować szkodliwe oddziaływanie samochodów na środowisko, w którym żyjemy. Włączmy się aktywnie w obchody ŚDbS, ograniczmy tego dnia korzystanie z samochodów. Naprawdę warto!

22 września na Rynku w Cieszynie, w godzinach 9.00-13.00 odbędzie się piknik promujący transport alternatywny (rowerowy, komunikacja miejska). W wydarzeniu wezmą udział uczniowie cieszyńskich szkół podstawowych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama