, wtorek 11 sierpnia 2020
Sprawdź ważność dowodu osobistego
W samym województwie śląskim ważnego dowodu osobistego nie posiada obecnie blisko 73 tys. mieszkańców. fot: UG IstebnaDodaj do Facebook

Sprawdź ważność dowodu osobistego

red./mat.pras.
W 2017 roku dla ponad 4 mln Polaków upłynął termin ważności posiadanego dowodu osobistego. Prawie 870 tys. tych osób nadal nie wystąpiło o wydanie nowego dowodu osobistego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest zobowiązany posiadać dowód osobisty.

W samym województwie śląskim ważnego dowodu osobistego nie posiada obecnie blisko 73 tys. mieszkańców. Ponadto w pierwszym kwartale 2018r. upływa termin ważności dowodów osobistych kolejnego miliona osób.

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem. Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie, na poczcie czy w banku. Warto również wiedzieć, że nieważny dowód osobisty nie może też być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen. Dlatego właśnie przed nadchodzącymi feriami zimowymi warto sprawdzić ważność naszych dokumentów.

Jeśli dowód osobisty jest nieważny lub wkrótce upływa termin jego ważności trzeba złożyć wniosek o nowy dowód. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy/miasta na terytorium Polski - niezależnie od miejsca zameldowania. Wniosek o nowy dowód można też złożyć elektronicznie. Na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl) działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się również na platformie Obywatel (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama