, piątek 20 lipca 2018
Spłonął najstarszy kościół na Śląsku Cieszyńskim
Z pięknego kościoła pozostało tylko pogorzelisko... fot: wikipedia.orgDodaj do Facebook

Spłonął najstarszy kościół na Śląsku Cieszyńskim

red.
Do tragicznego w skutkach pożaru doszło dzisiaj (02.08.) po północy. Interweniowało dzięsięć jednostek straży pożarnej. Kiedy strażacy przybyli na miejsce kościół stał już w ogniu. Sytuację udało się opanować po godzinie, jednak dogaszanie trwało do godzin porannych. Z pięknego kościoła pozostało tylko pogorzelisko...

Kościół Bożego Ciała w Gutach (Trzyńcu) powstał w połowie XVI wieku. To czas kiedy w Księstwie Cieszyńskim dominował luteranizm. W jego wnętrzu zachowały się nawet zabyki z tych czasów. Za sprawą cesarskiej komisji rekatolizacyjnej, 23 marca 1653 roku kościół został odebrany protestantom i przekazany pod administrację katolickim proboszczom z Trzycieża. Wnętrze kościoła Bożego Ciała było pełne niezwykle cennych zabytków, a także niezwykłego zdobnictwa. Teraz w tym miejscu zobaczymy jednynie pogorzelisko, które pozostało po nocnym pożarze.

Na razie trwają prace nad schładzaniem miejsca. Następnie pojawi się specjalna ekipa z psem, który będzie szukać środków zapalnych i przyspieszających zapłon. Powołana została również ekipa dochodzeniowa. Zespół zbada przyczynę pożaru.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama