, poniedziałek 8 marca 2021
Soroptymistki o kobietach Śląska Cieszyńskiego
Ich biogramy znajdują się w materiale edukacyjnym, wydanym przez Soroptymistki wraz z Zamkiem Cieszyn. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Soroptymistki o kobietach Śląska Cieszyńskiego

DR
Cieszyńskie Soroptymistki wraz we współpracy z Zamkiem Cieszyn realizują autorski projekt „Kobiety dla niepodległej”. Wszystko po to, żeby upamiętnić nadchodzącą rocznicę Odzyskania Niepodległości oraz wypełnić lukę w wiedzy związanej z okresem odradzania się polskiej państwowości na Śląsku Cieszyńskim.

Problematyka kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest wyjątkowa. W pierwszym polskim rządzie, jaki powstał na ziemiach polskich po I wojnie światowej znalazło się 14,5% kobiet. Była to Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, gdzie przyjęto, że na każdych sześciu mężczyzn należy powołać jedną kobietę. W tamtych czasach było to absolutnym ewenementem, ponieważ wtedy kobiety w Polsce nie miały jeszcze praw wyborczych. Mężczyźni już na początku XX wieku musieli traktować kobiety jako równorzędnych parterów. Ponad to, nie odnotowano nigdzie odpowiednika do tej cieszyńskiej sytuacji. Włączenie kobiet do prac Rady było decyzją mężczyzn, ale potwierdzało pozycję kobiet na Śląsku Cieszyńskim, chodź do pełni praw pozostawała jeszcze długa droga. Kobiety zasiadające wówczas w Radzie należały do różnych opcji politycznych, wyznawały różne religie. Pomimo tego potrafiły działać wspólnie dla dobra mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. W Radzie zasiadały: Zofia Kirkor-Kiedroniowa - osoba o nieprzeciętnej inteligencji, fascynowała wszystkich, którzy mieli z nią styczność, jej pamiętniki są obecnie ważnym źródłem wiedzy historycznej, była kilkukrotnie więziona za swoją działalność polityczną, zawsze potrafiła działać społecznie, charytatywnie i wspierać finansowo różne instytucje, a także polaków na Zaolziu; Dorota Kluszyńska - inicjowała pierwsze obchody Dnia Kobiet w 1911 roku na Śląsku Cieszyńskim, jej zdaniem droga do równouprawnienia prowadziła poprzez równouprawnienie kobiety w rodzinie, była niezwykle aktywna społecznie i charytatywnie na Śląsku Cieszyńskim, po wyjeździe z Ziemi Cieszyńskiej organizowała poradnie świadomego macierzyństwa, walczyła o gwarancje praw socjalnych kobiet, a także ochronę macierzyństwa, uświadamiała kobietom konieczność dążeń emancypacyjnych w każdej dziedzinie życia społecznego; Maria Sojkowa - wyrażała wiarę w otrzymanie przez kobiety w niedalekiej przyszłości pełni praw, jedna z założycielek Polskiego Związku Niewiast Katolickich, w swoich wystąpieniach mówiła o roli kobiety dawniej i dziś, jednym z jej celów było przygotowanie kobiet do korzystania z praw w życiu publicznym, Maria wszędzie pojawiała się w sukni cieszyńskiej, co pokazywało jej mocne przywiązanie do swojego pochodzenia.

Projekt realizowany przez cieszyńskie Soroptymistki obejmował cykl spotkań, wykładów, prelekcji, które odbyły się w październiku i listopadzie. Został on dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W trakcie cyklu spotkań w październiku z młodzieżą cieszyńskich szkół i studentami UŚ wybrane zostały te działaczki, które ich zdaniem zasługują na szczególną pamięć. Ich biogramy znajdują się w materiale edukacyjnym, wydanym przez Soroptymistki wraz z Zamkiem Cieszyn, a jest nim kalendarz. Znajdziemy w nim najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem wolności oraz daty i miejsca wszystkich uroczystości związanych z obchodami rocznicowymi powstania Niepodległej. Z gotowym kalendarzem mieszkańcy Cieszyna zapoznali się podczas listopadowego cyklu prelekcji w Bibliotece Miejskiej oraz na Zamku Cieszyn. Przede wszystkim poznali niezwykłe bohaterki projektu: członkinie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz inne zasłużone kobiety, działające na Śląsku Cieszyńskim.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama