, środa 21 sierpnia 2019
Skoczowska biblioteka otworzyła się po remoncie
Z okazji ponownego otwarcia placówki do końca maja będzie obowiązywać amnestia dla osób przetrzymujących książki. fot: BP w SkoczowieDodaj do Facebook

Skoczowska biblioteka otworzyła się po remoncie

red./mat.pras.
Skoczowska biblioteka otworzyła się po remoncie

Jednymi z pierwszych osób, które mogły przekonać się, jak prezentuje się teraz wypożyczalnia, były władze Skoczowa.


Skoczowska biblioteka otworzyła się po remoncie

Do tej pory wypożyczalnia była bardzo ciemna, z niewłaściwie zaprojektowanymi i ustawionymi regałami, przez co, z powodu braku miejsca, książki leżały w stosach jedna na drugiej, a poza tym małe przestrzenie pomiędzy regałami utrudniały znacznie poruszanie się między nimi. Teraz to się zmieniło.

Od 6 maja centrala Biblioteki Publicznej w Skoczowie ponownie zaprasza w swoje progi. Tym samym zakończył się długo oczekiwany remont wypożyczalni dla dorosłych. W ramach remontu zostały m.in. zmodernizowane regały biblioteczne, a na podłodze pojawiły się płytki. Zmieniły się również kolory ścian i wymieniono oświetlenie – stare lampy jarzeniowe wymieniono na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED-owe. Dodatkowo pojawiła się też nowa lada biblioteczna, a użytkownicy mogą także korzystać z kącika czytelniczego, gdzie czekają na nich dwa wygodne fotele.

W roku 2018 udało nam się zmodernizować i odświeżyć oddział dla dzieci i młodzieży, czytelnię, kącik malucha oraz korytarz główny. Natomiast w tym roku, naszym jubileuszowym, przyszedł czas na najczęściej odwiedzane przez czytelników pomieszczenie, czyli wypożyczalnię dla dorosłych. Do tej pory wypożyczalnia była bardzo ciemna, z niewłaściwie zaprojektowanymi i ustawionymi regałami, przez co, z powodu braku miejsca, książki leżały w stosach jedna na drugiej, a poza tym małe przestrzenie pomiędzy regałami utrudniały znacznie poruszanie się między nimi. Dodatkowo źle zaprojektowane oświetlenie sprawiało, że lampy oświetlały górę regałów, zamiast przestrzenie między nimi i to, co najważniejsze – czyli książki. Teraz to się zmieniło, a dodatkowo udało nam się odświeżyć również dział gromadzenia i opracowania zbiorów oraz pomieszczenie socjalne, czego początkowo nie braliśmy pod uwagę. Tym samym zakończyliśmy trzeci etap modernizacji naszej biblioteki, według założeń, które postawiliśmy sobie jeszcze na początku 2017 roku –mówi dyrektor biblioteki Marcin Wieczorek.

Dwa lata temu mówiłem, że Skoczów i skoczowianie zasługują na nowoczesną, przyjazną bibliotekę, do czego będziemy starali się dążyć. Oczywiście nie można było zrobić wszystkiego od razu, zwłaszcza ze względu na koszta, dlatego zmiany wprowadzaliśmy stopniowo, ale konsekwentnie. Myślę, że teraz, po wprowadzeniu szeregu nowoczesnych rozwiązań i ułatwień dla czytelników, takich jak pełna informatyzacja systemu wypożyczeń, sms-owy system powiadamiania o zarezerwowanych książkach, modernizacja katalogu internetowego i wiele innych, a także znacznemu rozszerzeniu godzin otwarcia, rozwinięciu bazy informatycznej oraz modernizacji wszystkich pomieszczeń bibliotecznych, Skoczów wreszcie może cieszyć się biblioteką, z której mieszkańcy gminy mogą być dumni - podkreśla Marcin Wieczorek.

Ciekawostką jest fakt, że żółty kolor na ścianach „odmłodzonej” wypożyczalni nie został wybrany przypadkowo. Zgodnie z przyjętą dwa lata temu koncepcją, wszystkie kolory w pomieszczeniach bibliotecznych są zgodne z wprowadzoną na początku 2017 roku identyfikacją wizualną, na którą składa się m.in. czterokolorowe logo placówki.

Rzecz jasna, na tym nasze plany się nie kończą. Mamy jeszcze wiele pomysłów, które zostaną wprowadzone w późniejszym czasie. Najistotniejsze jednak, że udało nam się zrealizować rzecz najważniejszą i wymagającą największych nakładów finansowych – czyli właśnie remont wypożyczalni dla dorosłych. Bardzo dziękujemy władzom Skoczowa oraz radzie miejskiej za przychylność i zwiększenie w tym roku dotacji z gminy, bo tylko dzięki temu zadanie mogło zostać wykonane. Być może w skali gminy są to niewielkie środki, ale dla nas to ogromna pomoc i jesteśmy za nią bardzo wdzięczni – dodaje dyrektor biblioteki.

Jednymi z pierwszych osób, które mogły przekonać się, jak prezentuje się teraz wypożyczalnia, były władze Skoczowa. Skoczowską bibliotekę odwiedzili: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, sekretarz gminy Beata Macura, przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty Maria Sobik, przewodnicząca Komisji Kultury Fizycznej, Zdrowia i Opieki Społecznej Maria Brodniewicz oraz przewodnicząca Komisji Budżetu, Polityki Finansowej i Administracji Teresa Papkala.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama