, sobota 24 sierpnia 2019
Skoczów: Żywa lekcja historii
Zainteresowanie rekonstrukcją było ogromne, na terenie przy parafii ewangelickiej Świętej Trójcy w Skoczowie zebrały się tłumy.  fot: DRDodaj do Facebook

Skoczów: Żywa lekcja historii

DR
W ostatnią sobotę mieszkańcy Skoczowa, Śląska Cieszyńskiego, Zaolzia i wielu przyjezdnych było świadkami widowiskowej rekonstrukcji bitwy pod Skoczowem, która rozegrała się u bram miasta dokładne 100 lat temu. Była to kulminacyjna bitwa wojny polsko-czechosłowackiej. Jednym z jej skutków było zatrzymanie wojsk czechosłowackich przed opanowaniem całego Śląska Cieszyńskiego. Zainteresowanie rekonstrukcją było ogromne, na terenie przy parafii ewangelickiej Świętej Trójcy w Skoczowie zebrały się tłumy.

Obchody setnej rocznicy bitwy pod Skoczowem rozpoczęły się 28 stycznia i trwały przez cały tydzień. Data nie przypadkowa, bo to właśnie wtedy rozegrały się walki. Miniony tydzień był w Skoczowie czasem upamiętnienia poległych żołnierzy – uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Skoczowie, a także w Szkole Podstawowej nr 1 im. G. Morcinka, na grobach poległych znajdujących się na cmentarzu przy ulicy Cieszyńskiej odpalono znicze, a na Małym Rynku zaprezentowano okolicznościowy mural, który będzie teraz przypominał mieszkańcom o wydarzeniach sprzed stu lat. Nie mogło zabraknąć spotkań edukacyjnych z młodzieżą ze szkół gminy Skoczów. Ważnym wydarzeniem była również konferencja „Skoczów 1919. Finał wojny o Śląsk Cieszyński” w Teatrze Elektrycznym, jej celem była prezentacja najnowszych badań naukowych, dotyczących wydarzeń z roku 1919.

Kulminacyjnym punktem obchodów było jednak wielkie wydarzenie plenerowe – pierwsza rekonstrukcja działań zbrojnych toczonych u bram miasta w 1919 roku. - Kim byli obrońcy Skoczowa? Byli to w znacznej mierze ochotnicy, którzy do Wojska Polskiego zgłosili się po przewrocie wojskowym w listopadzie ‘18 roku, ludzie młodzi w większości poniżej 25 roku życia, jak wynika z odtworzonej listy poległych. Byli to mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego i zachodniej Małopolski służący w rodzimych jednostkach – cieszyńskiej, wadowickiej – mówił w trakcie rekonstrukcji speaker, opisujący przebieg wydarzeń. Był huk i ogień. Nie zabrakło potyczek i wystrzałów armatnich. Działania zbrojne odtworzyło kilka grup polskich: Muzeum 4 PSP, GHR Grenadiere, GRH Sturmtruppen, GRH Powstaniec Śląski, GRH 7 DAK oraz grupy czeskie: KVH Karla Vasatka, KVH Slovacko i Grupa Libora. Co ważne, relacja speakera była tłumaczona na język czeski.

Po plenerowym widowisku, zaproszono wszystkich na skoczowski rynek, gdzie można było poczęstować się wojskową grochówką, kupić pamiątki związane z obchodami, obejrzeć okolicznościowe wystawy Muzeum 4 PSP oraz Muzeum Przemysłu Wojennego w Pogórzu, a także podziwiać stroje grup rekonstrukcyjnych.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

prawdziwie żywą lekcję prawdziwej historii w rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu przynoszą dziś wolne media:
.
oto okazuje się, że niejaki niejaki Kujda Kazimierz, ps. "Ryszard", mianowany przez Kaczyńskiego prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej [oraz wiceprezes spółki Srebrna, utworzonej na bazie majątku na którym uwłaszczyła się pisiorska nomenklatura], zamieszany po uszy w aferę związaną z "taśmami Kaczyńskiego", był tajnym współpracownikiem SB...
.
no i proszę, może ma trochę rację prof. Zybertowicz kiedy twierdzi, że przy okrągłym stole komuniści podzielili się władzą z agentami? +++ trafiony, zatopiony - wszystko na ten temat, niech się młodzież uczy historii +++

Uczestnicy bitew walczą z wrogiem, który chce siłą odebrać ludziom wolność, a państwu – niepodległość. Bo – jak zauważył pruski kanclerz Otto Bismarck, zagadnień dziejowych nie rozstrzyga się deklamacjami, tylko „krwią i żelazem”. I o tym trzeba pamiętać, Gdyby wolność nic nie kosztowała, to by znaczyło, że jest nic nie warta. Skoro jednak kosztuje i czasami nawet dużo, to znaczy, że jest cenna.

uczestnicy bitew z obu stron to zawsze pionki na szachownicy w partiach, które popijając szampana rozgrywają cyniczni, cwani brzuchacze - to ci są prawdziwym i jedynymi wrogami wolności, to przeciw nim winni się zwrócić ci, co sobie wolność cenią nad życie - a tak się składa, że i ci górnolotni szczekacze swojego życia by nie poświęcili, cudzym się zasłaniają

"Bóg stworzył osły, żeby mogły służyć człowiekowi do porównania."

Bo wolność krzyżami się mierzy, Historia ten jeden ma błąd.

ja-nek
"do donka"
.
dej se chłopie siana
boś z rodu barana

donek
do "ja- nek"

Zjadł baran barana
Nadludzką nie błyszcz cnotą
Tam, gdzie w sercach bezmyślność i bierność,
Krzewić się może jedna tylko mierność.

Wspólne z Tobą ja- nek
pochodzenie zobowiązuje.

"ludzie młodzi w większości poniżej 25 roku życia..."
.
tak, to od zawsze i wszędzie dla brzuchatych generałów, dygnitarzy, kapłanów najlepszy materiał na mięso armatnie

ja-nek, pewnie masz na myśli sprawę organizowanego konfliktu w Iranie.

Julian Tuwim "Do prostego człowieka"

Gdy znów do murów klajstrem świeżym

Przylepiać zaczną obwieszczenia,

Gdy "do ludności", "do żołnierzy"

Na alarm czarny druk uderzy

I byle drab, i byle szczeniak

W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,

Że trzeba iść i z armat walić,

Mordować, grabić, truć i palić;

Gdy zaczną na tysięczną modłę

Ojczyznę szarpać deklinacją

I łudzić kolorowym godłem,

I judzić "historyczną racją",

O piędzi, chwale i rubieży,

O ojcach, dziadach i sztandarach,

O bohaterach i ofiarach;

Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin

Pobłogosławić twój karabin,

Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,

Że za ojczyznę - bić się trzeba;

Kiedy rozścierwi się, rozchami

Wrzask liter pierwszych stron dzienników,

A stado dzikich bab - kwiatami

Obrzucać zacznie "żołnierzyków". -

- O, przyjacielu nieuczony,

Mój bliźni z tej czy innej ziemi!

Wiedz, że na trwogę biją w dzwony

Króle z pannami brzuchatemi;

Wiedz, że to bujda, granda zwykła,

Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",

Że im gdzieś nafta z ziemi sikła

I obrodziła dolarami;

Że coś im w bankach nie sztymuje,

Że gdzieś zwęszyli kasy pełne

Lub upatrzyły tłuste szuje

Cło jakieś grubsze na bawełnę.

Rżnij karabinem w bruk ulicy!

Twoja jest krew, a ich jest nafta!

I od stolicy do stolicy

Zawołaj broniąc swej krwawicy:

"Bujać - to my, panowie szlachta!"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama