, piątek 29 maja 2020
Skoczów: Święto Konstytucji 3 Maja
Podjęcie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni poprzez aklamację było próbą naprawy ojczyzny, w obliczu jej zagrożenia. fot: DRDodaj do Facebook

Skoczów: Święto Konstytucji 3 Maja

DR
228 lat temu uchwalona została Konstytucja 3 Maja. Na ówczesny czas była to pierwsza konstytucja przyjęta w nowożytnej Europie, a druga na świecie - po amerykańskiej. Tuż po nich uchwalono konstytucję francuską.

Podjęcie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni poprzez aklamację było próbą naprawy ojczyzny w obliczu jej zagrożenia. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. Konstytucja działała jednak bardzo krótko, przetrwała 14 miesięcy. Do jej obalenia doprowadziły siły zewnętrzne, a także reakcyjne siły wewnętrzne. Zaraz później Polska została rozebrana i straciła wolność na 123 lata.

Święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone do ostatniego rozbioru. Później było zakazane we wszystkich zaborach. Wznowione zostało dopiero po pierwszej wojnie światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Święto zostało zdelegalizowane podczas drugiej wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku święto Konstytucji 3 Maja, znów jest świętem narodowym, a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

W całej Polsce w rocznicę tego wydarzenia, odbyło się wiele uroczystości, także w naszym regionie. W Skoczowie rozpoczęły się one od złożenia kwiatów przy pomniku „Naszym bohaterom”, upamiętniającym bohaterów z Bitwy Skoczowskiej sprzed 100 lat. - Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest dla nas patriotyzm. Myślę, że każdy z nas nieco inaczej patrzy na sprawę patriotyzmu, ale jedno co jest wspólne, oprócz tego że czujemy patriotyzm lokalny – kochamy swoje miasta, sołectwa, to ten patriotyzm, który mówi, że kochamy naszą ojczyznę. Dlatego dzisiaj jesteśmy pod pomnikiem tych, którzy zginęli przed stu laty – mówił burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko.

Po złożeniu kwiatów, wszyscy uczestnicy przemaszerowali, na czele z orkiestrą, do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny.

Podczas skoczowskich obchodów wspomniany został również jubileusz 100-lecia istnienia skoczowskiego Chóru Gloria, działającego przy parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Skoczowie. Chór podczas uroczystości przy pomniku, odśpiewał pieśń Gaude Mater Polonia.

Z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy bitwy pod Skoczowem, również tego dnia, nie mogło zabraknąć jej akcentu, tym razem w postaci rodzinnej gry miejskiej „Śladem Bohaterów - Skoczów 1919”. Jej uczestnicy przenieśli się do skoczowskich realiów sprzed stu lat, które oddały specjalnie przygotowane do tego miejsca na terenie miasta. Rodziny z dziećmi stanęły przed zadaniami dotyczącymi bitwy, a także spotkały bohaterów z tamtych czasów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama