, sobota 24 października 2020
Ścieżka zdrowia oficjalnie otwarta!
Ścieżka zdrowia łączy dwa najstarsze kończyckie zabytki, drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła oraz późnobarokową kaplicę Opatrzności Bożej. fot: DRDodaj do Facebook

Ścieżka zdrowia oficjalnie otwarta!

DR
Ścieżka zdrowia oficjalnie otwarta!

Do użytku oddano również położone wzdłuż ścieżki urządzenia siłowni zewnętrznej. fot.: DR

Mieszkańcy Gminy Hażlach i nie tylko mogą już korzystać z nowo otwartego odcinka ścieżki zdrowia hrabiny Thun-Hohenstein w Kończycach Wielkich. 22 września br. z tej okazji odbył się Polsko-Czeski Piknik Rekreacyjny, zorganizowany w ramach realizowanego przez Gminę Hażlach wspólnie z Miastem Jabłonków z Republiki Czeskiej projektu „Ścieżka zdrowia hrabiny Thun-Hohenstein”.

Do użytku oddano również położone wzdłuż ścieżki urządzenia siłowni zewnętrznej. Tutaj ważną rolę odegrał specjalny gość imprezy Kacper Gepfert z Górek Wielkich. Tegoroczny Mistrz Polski i Europy w kulturystyce przeprowadził pokazowy trening dla dzieci i dorosłych. Zwracał uwagę na to, jak ważna jest rozgrzewka i udzielał niezbędnych informacji co do techniki wykonywania ćwiczeń, tak aby nikt nie nabawił się kontuzji. – Wszystko co ładnie wygląda, jest ciężkie. – mówił Kacper Gepfert. – Dzisiaj pokazuję prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, bo to miejsce gdzie wbrew pozorom łatwo o kontuzję. Tutaj musi być kompletna wiedza lub ktoś kto tą wiedzę będzie potrafił przekazać, bo to co się widzi to nie do końca to, co my czujemy. Jeśli czujemy w odpowiedni sposób dane grupy mięśniowe, które mają być pobudzone to wtedy jest w porządku. Trzeba też zwrócić uwagę na kręgosłup, żeby był w odpowiednim ułożeniu i oczywiście, żeby wykonać wszystko z poprawną techniką. – dodaje Kacper.

Jednak ścieżka wzbogaciła się nie tylko w nowe urządzenia siłowni zewnętrznej. Dodano tam również oświetlenie, ławki oraz kosze na śmieci. – Początkowo mieliśmy samą ścieżkę. Później po staraniach wójta został napisany projekt, co umożliwiło nie tylko dokończyć tą ścieżkę, ale również wzbogacić się o urządzenia, oświetlenie, ławki i kosze na śmieci. Daje to naprawdę duży efekt. Mieszkańcy owocnie korzystają ze ścieżki. Przed otwarciem widać było, że jest duże zainteresowanie i bardzo dużo ludzi już tutaj ćwiczy. – mówił sołtys Kończyc Wielkich Marian Morawiec - Takiego miejsca bardzo brakowało. Staramy się jeszcze o to by wybudowano nam boisko typu orlik. – dodaje.

Ścieżka zdrowia łączy dwa najstarsze kończyckie zabytki, drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła oraz późnobarokową kaplicę Opatrzności Bożej. Nieprzypadkowo również patronką ścieżki została hrabina Thun-Hohenstein nazywana „dobrą panią”, która często pokonywała tą drogę idąc ze swojego pałacu do kościoła. Filantropka, działaczka społeczna, fundatorka jednego z pawilonów cieszyńskiego szpitala, odznaczona także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, od 2004 patronuje kończyckiemu Gimnazjum. Jednak ze względu na to, że jest ono stopniowo wygaszane postanowiono dalej upamiętniać jej imię, właśnie poprzez niedawno otwartą ścieżkę zdrowia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama