, wtorek 10 grudnia 2019
Rozpoczął się remont w Kościele Jezusowym
Projekt obejmujący wykonanie prac budowlano-konserwatorskich kościoła będzie trwał przez 4 lata - do 2021 roku.  fot: DRDodaj do Facebook

Rozpoczął się remont w Kościele Jezusowym

DR
Rozpoczęto pierwsze prace w celu przywrócenia stanu pierwotnego Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Projekt obejmujący wykonanie prac budowlano-konserwatorskich kościoła będzie trwał przez 4 lata - do 2021 roku.

W Kościele Jezusowym przeprowadzono szereg prac sprawdzających jego stan techniczny, m.in. odkrywki ścian, fundamentów, przeprowadzono też badania hydrogeologiczne gruntu wokół kościoła. Prace pokazały jak zawilgocone są fundamenty od strony południowej oraz za ołtarzem. Można to zauważyć nawet wewnątrz kościoła – w prawej części prezbiterium, w byłej kaplicy hrabiów Promnitzów oraz na dużej części ściany południowej. Co zaniepokoiło pracujących przy kościele, to pęknięcia ścian, które biegną pionowo przez wszystkie kondygnacje kościoła. Ponadto, wykruszenia tynku w miejscach gdzie przebiegają pęknięcia. Widać je od strony starego cmentarza i za ołtarzem.

Wyniki prac sprawdzających stan techniczny zabytku, były jasne. Remont jest konieczny. Przygotowano więc wniosek o dotację na kompleksowe prace budowlano-konserwatorskie. Projekt zakłada, m.in.: osuszenie ścian, fundamentów, wykonanie hydroizolacji fundamentów, wzmocnienie fundamentów poprzez ich stabilizację specjalną opaską wzmacniającą, drenaż wokół ścian odprowadzający wodę poza strefę przylegającą do kościoła, usunięcie tynków z kościoła, odgrzybienie, uzupełnienie ubytków muru i zapraw spoinujących, wzmocnienie ścian przed pęknięciami oraz ich zabezpieczenie, prace konserwatorskie związane z detalami rzeźbiarskimi na całości kościoła, prace naprawcze partii cokołowej muru, wymianę stolarki okiennej, renowację elementów metalowych, renowację drzwi, wykonanie instalacji przeciwpożarowej, wykonanie nowego tynku oraz malowanie całości kościoła, któremu przywrócona zostanie dawna kolorystyka. Ciekawostką jaką uwzględniono w projekcie, jest odlew bryły kościoła wraz z opisem w języku Braille’a. Odlew przybliży architekturę kościoła osobom niewidzącym i niedowidzącym.

Wniosek o dotację został przyjęty, a przyznana suma robi wrażenie. Całość prac to koszt 20 851 289,02 zł. Dofinansowanie pokryje 85% kosztów – to 17 613 295,40 zł. Dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014- 2020, z funduszy Unii Europejskiej.

Realizacja czteroletniego projektu już się rozpoczęła. Przeprowadzono odkopnie i osuszanie fundamentów od zewnątrz – na razie w części prezbiterium – ich oczyszczenie, uzupełnienie ubytków, izolacja, wykonanie opaski wzmacniającej fundament i jej zabezpieczenie przed wodą i drenaż. Wykonywane jest skuwanie starych tynków i montaż rusztowania na części wieży. Celem całego przedsięwzięcia jest przywrócenie stanu pierwotnego zabytkowego obiektu, co umożliwi jego dalsze użytkowanie.

Kościół Jezusowy jest największym ewangelickim kościołem w Polsce i części Europy Środkowo-Wschodniej. Stanowi dominantę Cieszyna, jest bardzo dobrze widoczny przy wjeździe do miasta. Przyciąga wielu turystów i gości. Jest miejscem wielu niezwykłych koncertów.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dobrze, że dbamy o zabytki a koszty są proporcjonalne do wielkości budowli.

Dobrze, że dbamy o zabytki a koszty są proporcjonalne do wielkości budowli.

Zbór chyba, nie kościół

20 851 289,02 zł !!!!! To chyba jakis zart !!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama