, poniedziałek 1 czerwca 2020
Rewolucja w Książnicy Cieszyńskiej
Realizacja tej części przedsięwzięcia sprawi, że w postaci cyfrowej dostępna stanie się całość przechowywanego w bibliotece cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego wydanego drukiem do 1939 r. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Rewolucja w Książnicy Cieszyńskiej

red./mat.pras.
Z dniem 1 września 2016 r. Książnica Cieszyńska przystąpiła do realizacji projektu „Udostępnienie cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego on-line”. Pozwoli on na włączenie bazy danych Książnicy do centralnego katalogu zbiorów polskich bibliotek naukowych NUKAT, czy choćby do katalogów rozproszonych (KARO). Kolejnym elementem projektu będzie udostępnienie w postaci cyfrowej całości przechowywanego w bibliotece cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego wydanego drukiem do 1939 r.

Zasadniczym celem projektu jest jednak zastąpienie wykorzystywanego w Książnicy systemu bibliotecznego nowym oprogramowaniem, pozwalającym włączyć bazy danych Książnicy do centralnego katalogu zbiorów polskich bibliotek naukowych NUKAT, czy choćby katalogów rozproszonych (KARO). Dla Książnicy oznacza to prawdziwą rewolucję, zmiana systemu pociąga za sobą bowiem także zmianę stosowanego dotychczas formatu opisu katalogowego (MARC 21 w miejsce MARC BN), a wraz nią – konwersję niemal 150 tys. rekordów katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych oraz migrację całości danych do nowego systemu.

Na tym jednak projekt się nie zamyka. Jego kolejnym niezwykle istotnym elementem jest bowiem digitalizacja przechowywanego w Książnicy zbioru książek wydanych na Śląsku Cieszyńskim pomiędzy 1801 i 1939 r., obejmującego 1800 publikacji (180 000 stron). Realizacja tej części przedsięwzięcia sprawi, że w postaci cyfrowej dostępna stanie się całość przechowywanego w bibliotece cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego wydanego drukiem do 1939 r. Wcześniej już bowiem, w ramach czterech innych projektów, Książnica poddała ucyfrowieniu wszystkie znajdujące się w jej zasobach tytuły dawnej prasy i czasopism cieszyńskich, które w postaci publikacji DjVu lub PDF udostępniane są w profilu Książnicy w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Obok nich znaleźć tam można również cyfrowe kopie dwóch dużych kolekcji rękopiśmiennych – zbioru rękopisów z biblioteki ks. Leopolda Jana Szersznika oraz archiwum własnego Tadeusza Regera, a także sporo innych publikacji cyfrowych, obejmujących m.in. współczesne cieszyńskie czasopisma, jak np. „Głos Ziemi Cieszyńskiej” czy zaolziański „Zwrot” oraz wiele innych regionaliów, tak drukowanych, jak i rękopiśmiennych. Łącznie, po udostępnieniu w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej przygotowywanych w ramach nowego projektu kopii cieszyńskich książek, dostępne tam zasoby cyfrowe Książnicy Cieszyńskiej obejmować będą już niemal 12 tys. publikacji (blisko miliona stron), co lokuje Książnicę w ścisłej czołówce instytucji współtworzących ŚBC. Także pod względem popularności wśród użytkowników ŚBC cyfrowy zasób Książnicy znajduje się w ścisłej czołówce, tuż za kolekcjami samej Biblioteki Śląskiej, a jej publikacje do połowy 2018 r. wyświetlone zostały już ponad 1,8 miliona razy.

Zakończenie projektu przewidziano na 31 marca 2019 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wysokość wydatków związanych z projektem wynosi 760 200 zł, w tym 646 170 zł (85%) przypada na dofinansowanie.

Bezpośredni link do (powiększanej każdego dnia) kolekcji obejmującej zdigitalizowane w ramach projektu druki, obecnie obejmujące blisko 900 tytułów: https://www.sbc.org.pl/dlibra/collectiondescription/448

Całość zasobów cyfrowych Książnicy Cieszyńskiej: https://www.sbc.org.pl/dlibra/collectiondescription/110

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama