, niedziela 12 lipca 2020
Ranking Samorządów 2018 „Rzeczpospolitej”
Jak w rankingu wypadły miejscowości powiatu cieszyńskiego?  fot: de.wikipedia.org/wiki/Datei:Luftaufnahme_Stadt_Ustron_(PL).jpgDodaj do Facebook

Ranking Samorządów 2018 „Rzeczpospolitej”

red.
Co roku od 15 lat „Rzeczpospolita” prowadzi Ranking Samorządów, w którym stara się wyłonić i pokazać jako przykład do naśladowania samorządy najlepiej dbające o swój zrównoważony rozwój. Jaka jest recepta na to, żeby zostać najlepszym samorządem? Jak w rankingu wypadły miejscowości powiatu cieszyńskiego?

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" sprawdza efektywność działań samorządów na rzecz trwałego rozwoju wspólnoty w podstawowych obszarach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Odpowiedzialne zarządzenia zasobami w tych obszarach zwiększa potencjał rozwojowy samorządów i pozwala osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju. W porównaniu z poprzednimi latami, kryteria oceny w Rankingu Samorządów poszerzyły się. W edycji 2018 kapituła z prof. Jerzym Buzkiem na czele wzięła pod uwagę około 50 wskaźników. Większość z nich pochodzi z publicznych źródeł Informacji - takich jak dane ze sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów (np. wartość wydatków na ochronę środowiska, na transport, czy kulturę) lub danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny. Części informacji podały samorządy w specjalnej ankiecie. Zestawienie jest przygotowywane w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość. Łącznie można było zdobyć 100 punktów.

Najlepiej w rankingu spośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich w powiecie cieszyńskim wypadła gmina Ustroń – 111. miejsce i 12,71 pkt. Najgorzej gmina Strumień – 465. miejsce i 8,34 pkt. Miejsca pozostałych gmin w tej kategorii: 133. gmina Cieszyn – 11,99 pkt, 144. gmina Wisła – 11,83, 277. gmina Skoczów – 9,90.

Z kolei w kategorii gmin wiejskich najwyżej z powiatu cieszyńskiego uplasowała się gmina Zebrzydowice – 186. miejsce i 7,87 pkt. Najgorzej wypadła gmina Istebna – 365. miejsce i 6,78 pkt. Miejsca pozostałych gmin: 211. gmina Chybie – 7,66 pkt, 215. gmina Hażlach – 7,64 pkt, 220. gmina Brenna – 7,57 pkt, 330. Dębowiec – 6,94 pkt, 335. Goleszów – 6,94 pkt.

W kategorii miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajęła Zielona Góra. W kategorii gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich, I miejsce zajęła gmina Boguchwała (woj. podkarpackie). Natomiast w kategorii gmin wiejskich na I miejsce wskoczyła gmina Wisznice.

Więcej informacji dotyczących Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018: https://rankingsamorzadow.pl/files/ranking-samorzadow-2018.pdf

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama