, środa 19 luty 2020
Radosna rocznica na moście Przyjaźni
Nie zabrakło wspomnień sprzed 10 lat. fot: DRDodaj do Facebook

Radosna rocznica na moście Przyjaźni

DR
Radosna rocznica na moście Przyjaźni

Burmistrzowie obu Cieszynów Bogdan Ficek i Vit Slovacek symbolicznie przepiłowali graniczny szlaban 10 lat temu.

21 grudnia 2017 roku na moście Przyjaźni uroczyście świętowano 10 rocznicę wstąpienia Polski i Czech do Strefy Schengen. Podpisano III Deklarację Cieszyńską. Nie zabrakło również ciekawej części rozrywkowej.

Podpisaniu umowy towarzyszyła „Oda do radości”. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura zaznaczył, że miasta przez kilkadziesiąt lat funkcjonowały w dwóch różnych światach, a umowa to kolejny krok ku zintegrowaniu.
Uroczystość dopełnił występ „Cieszyńskich gwiazdeczek”. W części rozrywkowej wystąpiła polsko-czeska wokalistka Ewa Farna. Później odbył się występ Jano live show. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również fotobudki.

Nie zabrakło wspomnień sprzed 10 lat. To wtedy Cieszyniaków połączył szał radości. 21 grudnia 2007 roku punktualnie o północy tysiące mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna pożegnały kontrolę graniczą na moście Przyjaźni. -Ludzie obejmowali się, ściskali, niektórzy płakali ze wzruszenia. - czytamy w artykule opublikowanym na naszym portalu 10 lat temu. - Były okrzyki radości, strzelały korki szampanów, niebo rozświetliły sztuczne ognie. Zagrała góralska trombita, na wiwat strzelali bracia kurkowi.

Od tej pory jesteśmy w Strefie Schengen, a to oznaczało koniec pokazywania paszportów, dowodów osobistych, koniec kontroli, a przede wszystkim Cieszyn znowu stał jednym miastem. - Byłam. Uff, wreszcie razem. - pisała w komentarzu jedna z naszych czytelniczek. - Zwarliśmy szyki i zjednoczyli działania, aby rosnąć w siłę i lepiej w przyszłości współpracować przy pozyskiwaniu środków europejskich — przekonywał wówczas Bogdan Kasperek, sekretarz euroregionu Śląsk Cieszyński.

10 lat później pomimo niesprzyjającej pogody na moście Przyjaźni ponownie zgromadził się tłum ludzi, by powspominać, a także by dalej myśleć o wspólnej przyszłości.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Piękna rocznica:) Dbajmy nadal o to, żeby być częścią wspólnej Europy, żeby poprzez działania obecnej ekipy rządzącej nas z niej nie wyrzucili...........

Jesteśmy "brzydką panną bez posagu" i w której po prostu nie ma żadnej alternatywy dla pokornego podporządkowania się "głównemu nurtowi europejskiej polityki" w zamian za prawo ssania unijnego cycka.

Tłum ludzi zgromadził się, by myśleć o wspólnej przyszłości?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama