, wtorek 11 sierpnia 2020
Projekt uchwały krajobrazowej gotowy. Ruszają konsultacje społeczne
Zaprezentowany został długo wyczekiwany projekt tzw. „uchwały krajobrazowej” dla Cieszyna. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Projekt uchwały krajobrazowej gotowy. Ruszają konsultacje społeczne

DR
Przygotowania do wprowadzenia w Cieszynie uchwały krajobrazowej wkraczają w fazę konsultacji społecznej. Projekt uchwały, a także objaśnienia do niego, zostały już opublikowane. Znane są również terminy spotkań z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

Zaprezentowany został długo wyczekiwany projekt tzw. „uchwały krajobrazowej” dla Cieszyna. Będzie ona regulowała zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

- Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę ta uchwała krajobrazowa oznacza dla miasta Cieszyna. To jest wielka szansa, na to żeby ta przestrzeń wyglądała zupełnie inaczej. Na pewno będzie się to wiązało z wieloma kosztami, również ze strony mieszkańców, przedsiębiorców. Ale nie ma odwrotu, mamy piękne miasto, które w tej chwili jest upstrzone wszelkimi reklamami – podkreśla burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Obecnie każdy może zapoznać się z uchwałą w oficjalnej formie i formie graficznej, bardziej czytelnej, następnie wnieść uwagi, a w razie wątpliwości, zadać pytania. Wyznaczone zostały do tego terminy spotkań z mieszkańcami i przedsiębiorcami – mają oni również otrzymać książeczki z poradami, ze wskazówkami, jak przygotować się do wprowadzenia uchwały, jak ma wyglądać ich reklama i szyldy. Pojawi się również punkt konsultacyjny.

W projekcie uchwały szczególnie potraktowana została zabytkowa część miasta, centrum Cieszyna. Restrykcje będą obowiązywały jednak w całym mieście, a nie tylko na niektórych ulicach. - Przestrzeń w Cieszynie trzeba traktować jako całość – zaznacza burmistrz.

Uchwała ma wprowadzić zakaz reklam na obszarze zabytkowym Cieszyna, z kilkoma wyjątkami, które określa uchwała, a w całym Cieszynie zakaz reklamy wyświetlanej i przewijanej, zakaz wywieszania reklam na miejscach parkingowych, na ogrodzeniach (z małym wyjątkiem), murach oporowych, mostach i wiaduktach, kratach, balustradach itp. Reklamy nie będą mogły być sytuowane poza wskazanymi odległościami, zbyt blisko budynków i ogrodzeń, blisko skrzyżowania. Zakazów uchwała nie przewiduje dla szyldów, mają one jednak tworzyć spójną całość z budynkiem.

Reklamy będą musiały być tylko w dobrym stanie technicznym, z trwałych materiałów, na budynku tylko w gablotach ekspozycyjnych, a na wiatach przystankowych z ograniczeniem gabarytu. Będą mogły znajdować się na ogrodzeniu budowy i rusztowaniu (zwrot części środków dla inwestora). Będzie dopuszczalna reklama okolicznościowa, dotycząca wydarzeń, i wyborcza, jednak z pewnymi ograniczeniami. Obowiązywać będą tutaj zasady ekologii i i recyklingu.

Dostosowanie reklam i szyldów będzie obowiązkowe. Jeżeli uchwała zostanie przegłosowana w przyszłości przez radę miejską, przedsiębiorcy i mieszkańcy dostaną rok czasu na usunięcie zakazanych reklam (np. banerów z ogrodzeń), 4 lata na dostosowanie pozostałych oraz 10 lat na reklamy i szyldy będące budowlami i posiadające pozwolenie na budowę.

Projekt uchwały i objaśnienia, można zobaczyć klikając TUTAJ.

Program spotkań i warsztatów:
wtorek 7.05, g. 16:30 - otwarte spotkanie informacyjne + dyskusja
środa 8.05 - spotkania indywidualne na zaproszenia
czwartek 9.05, g.16:30 - otwarte warsztaty dot. odczytywania zapisów uchwały
piątek 10.05, g. 9:00 – 12:00 i 14:00 – 17:00 otwarty dyżur – rozmowy indywidualne
Wszystkie powyższe spotkania odbywać się będą w Sali konferencyjnej Oranżerii Zamku Cieszyn

Opinie i uwagi można składać do 21 maja na adres: krajobraz.cieszy@gmail.com
lub w biurze podawczym w Ratuszu lub na adres: urzad@um.cieszyn.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama