, poniedziałek 1 marca 2021
Prof. dr hab. Radosław Zenderowski w Książnicy Cieszyńskiej
Wykładowca przez ponad półtorej godziny starał się podzielić ze słuchaczami niezliczoną ilością informacji... fot: FJDDodaj do Facebook

Prof. dr hab. Radosław Zenderowski w Książnicy Cieszyńskiej

FJD
Prof. dr hab. Radosław Zenderowski w Książnicy Cieszyńskiej


Prof. dr hab. Radosław Zenderowski w Książnicy Cieszyńskiej

W piątek 23 czerwca w Książnicy Cieszyńskiej wykład pt.: “Dlaczego Cieszyn (nie) jest stolicą Europy Środkowej” wygłosił prof. Radosław Zenderowski.

Ten prowokujący do dyskusji temat prof. R. Zenderowski oparł na określeniu, czym są wartości środkowoeuropejskie i co je ukształtowało. Szczególną uwagę poświęcił zagadnieniu wielokulturowości naszego regionu, a w szczególności naszego miasta. Na pierwszy plan wysuwają się takie zagadnienia jak bardzo częsta zmiana granic państwowych, dobrowolne i przymusowe migracje oraz utrata politycznej suwerenności. Pomimo tych zdarzeń wiele miast podobnych do Cieszyna łączy w sobie przestrzeń, tożsamość i pamięć, które stanowią dla określonej jednostki miejskiej o jej odrębności, ale zarazem są tzw. „ramą pamięci”. Wykładowca przez ponad półtorej godziny starał się podzielić ze słuchaczami niezliczoną ilością informacji, które trudno wymienić wszystkie. Niektóre z nich były jednak tak ciekawe, że nie sposób o nich nie wspomnieć i warto się z nimi zapoznać. Jedną z nich jest np. informacja o kształtowaniu się społeczeństw zachodniej Europy w porównaniu ze społecznościami środkowo-wschodniej Europy, gdzie różnica polega na tym, że zachód organizował się wg schematu: państwo-język-naród, a wschód wg schematu: język-naród-państwo. Cywilizacyjny kontrast na styku rodzin europejskich: słowiańskiej, germańskiej i romańskiej ukształtował bardzo różnorodnie nasze europejskie społeczeństwa czego w dużej mierze doświadczyło także nasze miasto Cieszyn. Na zakończenie wykładu wielu słuchaczy wzięło udział w dyskusji, która jednak nie do końca dotyczyła zagadnień wykładu przedstawionego przez prof. Zenderowskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byłem na tym spotkaniu i chciałbym podzielić się z czytelnikami swoją bardzo pozytywną opinią. Pan Profesor Radosław Zenderowski to człowiek o olbrzymiej wiedzy, posiadający umiejętność przekazania jej w sposób, który zachęca do słuchania. Ze swojej strony chciałbym zasugerować organizatorom, aby było więcej takich spotkań. Mam też nadzieję, że uda się zaprosić Pana Profesora ponownie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama