, piątek 19 kwietnia 2024
„Praca dla więźniów” w Zakładzie Karnym w Cieszynie
Praca osób pozbawionych wolności jest jednym z podstawowych elementów oddziaływań resocjalizacyjnych prowadzonych w jednostce penitencjarnej. fot: ZK Cieszyn



Dodaj do Facebook

„Praca dla więźniów” w Zakładzie Karnym w Cieszynie

mat.pras.
W związku z realizowanym programem „Praca dla więźniów” w Zakładzie Karnym w Cieszynie znacząco wzrósł poziom zatrudnienia, który na koniec roku 2017 wyniósł 50,41 % populacji osób pozbawionych wolności.

Praca osób pozbawionych wolności jest jednym z podstawowych elementów oddziaływań resocjalizacyjnych prowadzonych w jednostce penitencjarnej. Codziennie mury cieszyńskiej jednostki opuszcza grupa około 36 osadzonych udających się do miejsc swojego zatrudnienia w gminach Cieszyn i Goleszów. Świadczą prace odpłatne i społeczne na rzecz społeczności lokalnych oraz organizacji pożytku publicznego.

Przygotowanie osadzonych do zatrudnienia zewnętrznego jest możliwe dzięki zaangażowaniu wielu funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy decyzję o zatrudnieniu podejmują w oparciu o szczegółową analizę każdego indywidualnego przypadku.

W tutejszej jednostce w 2017 roku podpisano kilka umów z okolicznymi przedsiębiorcami, dzięki którym powstało łącznie 40 nowych miejsc pracy. Odbyło się również szereg spotkań z dotychczasowymi kontrahentami odnośnie możliwości zwiększenia zatrudnienia.

Dyrekcja Zakładu Karnego w Cieszynie od szeregu lat dokłada starań, aby zwiększyć liczbę pracujących więźniów. Pomimo ograniczeń architektonicznych i ochronnych wzrosło również zatrudnienie osadzonych na terenie zakładu karnego. Było to możliwe dzięki wcześniejszej modernizacji i rozbudowie hal warsztatowych znajdujących się w obrębie jednostki penitencjarnej. Osadzeni wewnątrz jednostki zatrudnieni są między innymi w kuchni, warsztatach, bibliotece, radiowęźle, wykonują prace porządkowe i gospodarcze.

W ujęciu statystycznym w cieszyńskiej jednostce na dzień 31.12.2017 r., zatrudnionych było 183 osadzonych w tym 103 osoby wykonujące prace odpłatne i 80 osób pracujących nieodpłatnie.

Aktywność zawodowa w czasie odbywania kary pozbawienia wolności daje między innymi możliwość regulowania zobowiązań finansowych (alimenty, zadłużenia, zobowiązania komornicze). Sprzyja zdobywaniu umiejętności zawodowych. Osoby zatrudnione mają możliwość wspierania finansowo swoich rodzin. Skazani uczą się obowiązkowości oraz sumiennego wywiązywania z powierzonych obowiązków.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama