, piątek 19 kwietnia 2024
Polsko-czeski projekt wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie  w powiatach cieszyńskim i karwińskim
Konferencja inaugurująca polsko-czeski projekt odbyła się w październiku ubiegłego roku. fot. ARC fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Polsko-czeski projekt wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie w powiatach cieszyńskim i karwińskim

TEKST SPONSOROWANY
Polsko-czeski projekt wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie  w powiatach cieszyńskim i karwińskim

Wyjazd studyjny do spółdzielni socjalnej Ergon w Trzyńcu. fot. ARC


Polsko-czeski projekt wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie  w powiatach cieszyńskim i karwińskim

Wyjazd studyjny do dziennego ośrodka dla dzieci Lydie w Czeski Cieszynie. fot. ARC


Polsko-czeski projekt wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie  w powiatach cieszyńskim i karwińskim

Integracyjne i edukacyjne warsztaty dla profesjonalistów, rodziców, osób niepełnosprawnych, wolontariuszy i innych zainteresowanych. fot. ARC

Dobiega końca realizacja wspólnego polsko-czeskiego projektu „Instytucje i organizacje wspierające rozwój i socjalizację osób niepełnosprawnych intelektualnie w powiecie cieszyńskim i karwińskim”, którego współrealizatorami są Uniwersytet Śląski (Polska) i Instytut Diakoński (Republika Czeska).
W ciągu prawie jednego roku współpraca zaowocowała licznymi przedsięwzięciami na rzecz integracji organizacji i instytucji wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Euroregionie Śląsk Cieszyński.

Podczas inauguracyjnej konferencji w październiku ubiegłego roku, zaproszono rodziców i osoby niepełnosprawne oraz specjalistów w tej dziedzinie do współpracy i udziału w projekcie.

Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowych UŚ i zaproszonych przedstawicieli z Instytutu Diakońskiego, Diakoni Śląskiej i Uniwersytetu Ostrawskiego powstała publikacja „Wsparcie instytucjonalne osób niepełnosprawnych w Polsce i Republice Czeskiej” pod redakcją Ilony Fajfer-Kruczek i Sylwii Wrony, bezpłatnie kolportowana wśród uczestników projektu, a także przekazana do regionalnych bibliotek i udostępniona nieodpłatnie na stronie internetowej projektu: www.weinoe.us.edu.pl

W okresie od października do grudnia 2010 r. interdyscyplinarne zespoły z UŚ i ID prowadziły badania terenowe w obu powiatach, których wyniki zaprezentowane zostały podczas konferencji naukowo-społecznej, która odbyła się 8 lutego b.r. w Místnosty Ostravské univerzity w Ostrawie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wyjazd studyjny do placówek w powiecie karwińskim w Republice Czeskiej (Ergon - chráněná dílna - spółdzielnia socjalna - Třinec, Eben-Ezer - warsztaty terapii i mieszkania chronione - Horní Žukov, Lydie - dzienny ośrodek dla dzieci, wczesna interwencja, szkoła specjalna - Český Těšín). 70 specjalistów z obu brzegów Olzy miało okazję do wymiany doświadczeń, zapoznania się z realiami pomocy i wsparcia osobom niepełnosprawnym intelektualnie w regionie, nawiązano również nowe znajomości i podjęto plany współpracy.

Kolejnym działaniem o charakterze integracyjnym i edukacyjnym były warsztaty dla profesjonalistów, rodziców, osób niepełnosprawnych, wolontariuszy i innych zainteresowanych tematyką osób. Odbywały się one od marca do maja b.r. na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie, w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Drogomyślu, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Cieszynie oraz w Instytucie Diakońskim w Ostrawie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ostatnią publikacją w ramach projektu „Instituce a organizace podporující vývoj a socializaci mentálně postižených osob na území těšínského a karvinského okresu” pod redakcją Dolores Czudkové i Petry Kluzové, która będzie dostępna i kolportowana zgodnie z harmonogramem końcem czerwca. Publikacja zawierać będzie wyniki badań terenowych oraz implikacje dotyczące powiatów cieszyńskiego i karwińskiego (teksty w języku polskim i czeskim).

Mimo, iż projekt dobiega końca, polsko-czeski zespół planuje dalszą współpracę w dotychczasowym obszarze wsparcia, do której zaproszone zostaną także inne instytucje.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

ue
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama